Српкиње: Шпанкиње, ово је ваше! Вратите нам 2019...!

Шпанија, Србија, па Шпанија. Српкиње се надају се да ће овај занимљив низ бити настављен 2019. године када ће Еуробаскет организовати Србија.

Кошарка 26.06.2017 | 21:45
Шпанија, Србија, па опет – Шпанија!

С обзиром на то да смо, у међувремену, од ФИБА добили организацију Европског првенства за жене 2019. године, надамо се да ће овај занимљив низ бити настављен тријумфом Србије.

До тада, мора се признати да садашњост припада фантастичним Шпањолкама и њиховом селектору Лукасу Монделу.

Шпаније је повратила титулу првака Европе, након тријумфа наше репрезентације у Будимпешти пре две године, убедљивом игром у "О2 арени" у Прагу, где је "црвена фурија" прилично лако поразила до вечерас другу најтрофејнију нацију у европској женској кошарци после (не)достижне Русије/Совјетског Савеза.

Шпанија - Француска 71:55 (21:18, 18:12, 17:10, 15:15), у финалу Еуробаскета на којем су девојке нашег селектора Стевана Караџића одложиле круну поразом од Летоније већ у баражу за четвртфинале.

Шпанкиње су, бар на кратко, донеле својој земљи обједињену титулу првака континента, након што су "колеге" кошаркаши освојили Еуробаскет 2015.

Једини пораз, и то резултатски неважан, "фурија" је доживела од домаћина Чешке, у групи, а када је на ред дошао (очекиван?) двобој за злато са Француском, на делу је био и "сув квалитет" који је у овом тренутку на страни Шпаније, која се окитила трећим златом.

Францускиње, које се нису опоравиле од серије 8:0 из друге четвртине за предност од 32:20 у корист ривалки, остале су са пет титула првака Европе, с тим да су последњу освојиле 2009. у Летонији.

Шпанија је поменутом серијом стекла двоцифрену предност а она до средине треће четвртине није "падала" испод пет поена. Када је уследио нови удар Монделиних изабраница, које су покретљивом одбраном излуђивале комшинице и постизале значајан број лаганих поена, финале је веома брзо било решено - 53:35 у трећој и 69:46 у четвртој четвртини резултати су који довољно говоре о томе какав је меч посматрало 4.000 навијача у једној од највећих дворана у Европи.

Алба Торенс је већ у првој четвртини била двоцифрена, са десет поена, а меч је завршила са 19, једним мање од Санчо Литл, НБА звезде и натурализоване кошаркашице са Светог Винсента и Гренадина.

Плејмејкер репрезентације Француске, Селин Думер, била је најефикаснија у свом тиму са 15 поена.

Збирно гледано, Францускиње су у биле боље само у проценту шута за три поена, али ако погледамо однос убачених шутева, јасно је колико тај сегмент игре није имао утицаја на резултат - 4/15 Шпанија, 3/11 Француска.

Бронзу је освојила селекција Белгије која је такође убедљиво, резултатом 78:45 (24:15, 16:14, 21:7, 17:9) поразила тим Грчке, који је раније током турнира направио сензацију и избацио Русију, која би на вечној листи медаља била прва и да им се одузму све медаље освојене под именом СССР.

Све, у њиховом случају значи 21 злато и једно сребро (!?).

За најкориснију играчицу Еуробаскета у Чешкој проглашена је Алба Торенс из Шпаније, поред ње у идеалну петорку уврштене су Гркиња Малци, Италијанка Зандалсини, Месеман из Белгије и Мијем из Француске.