Анализа: Инфантинова игра ватром!
Сменама стопирао истраге? Британски "Гардијан" објавио је опширан текст у коме износи бројне оптужбе на рачун председника ФИФА и његових сарадника. . .
Фудбал 21.06.2017 | 14:00
Тај британски лист дошао је до сазнања да је Швајцарац Корнел Борбељи, доскорашњи први човек Истражног одељења Етичке комисије ФИФА, пре смене почео да се бави притужбама афричких фудбалских званичника, према којима су Инфантино и генерални секретар ФИФА Фатма Самура на недозвољен начин утицали на исход председничких избора у Афричкој фудбалској конфедерацији (ЦАФ).
Наводно су Инфантино и Самура на приватним састанцима обећавали председницима националних савеза убрзан прилив новца из фонда ФИФА за развој, ако буду гласали за Ахмада Ахмада са Мадагаскара уместо за Камерунца Ису Хајатуа.
Хајату је на челу ЦАФ провео 29 година и био је вршилац дужности председника ФИФА пре Инфантиновог доласка на ту функцију, док је бивши председник Сеп Блатер био суспендован.
Сумња се да је Инфантино желео да склони Хајатуа са чела афричког фудбала зато што је овај подржавао његовог најозбиљнијег противкандидата Салмана бин Ибрахима Ал-Калифу (Бахреин).
Инфантино је на ванредном Конгресу ФИФА у Цириху, фебруара 2016. године, ипак победио Ал-Калифу са 115:88 у гласовима и тако постао њен нови председник.
Борбељи је, сазнаје "Гардијан", радио на прикупљању података у још неким случајевима када је Ђани Инфантино кршио етички кодекс, да би на мајском Конгресу ФИФА у Бахреину његово место заузела Марија Клаудија Рохас из Колумбије.
Нови мандат такође је - без претходне најаве - ускраћен председнику Судског одељења Етичке комисије ФИФА, Немцу Хансу Јоахиму Екерту, чије задужење је било да у оквиру тог одељења надгледа истраге и изриче казне.
Борбељи и Екерт заједно су се бавили случајевима злоупотребе службене дужности од стране немачких функционера, током кампање за добијање организације Мундијала 2006. године.
"Гардијан" наводи да чланови Савета ФИФА, који одлучује о саставу поменутих комисија - које су, иначе, независне у раду - нису на Конгресу тражили никакво образложење за извршене кадровске промене.
На Конгресу ФИФА у Бахреину смењен је после само осам месеци рада Мигуел Мадуро, председник ФИФА Комисије за руковођење, након чега су три члана те комисије поднела оставке.
Мадуров "грех" биле су пресуде против уласка Руса Виталија Мутка и Сауда Ал-Моханадија из Катара у Савет ФИФА, тело које броји 36 чланова и бави се стратегијом светског фудбала.
Мутка је Комисија за руковођење ФИФА оценила неприкладним као човека из политике (заменик премијера Русије), а Ал-Моханадија због тога што се налазио под истрагом да је злоупотребио службену дужност (у међувремену је ослобођен тих оптужби).
Извори "Гардијана" из ФИФА наводе да је Инфантино лично замерио Мадуру, рекавши му да га доводи у непријатну ситуацију, с обзиром на то да је Русија домаћин наредног Мундијала, а компанија "Газпром" спонзор ФИФА.
Исто се може рећи и у другом случају, јер је Катар домаћин Светског првенства 2022, а "Катар Ервејз" нови спонзор ФИФА.
Мадуро је изјавио да се због поменутих одлука налазио под притиском ФИФА, иако су Етичка комисија ФИФА и њена одељења по дефиницији независне и требало би да обављају свој посао не трпећи утицаје "са врха".
"Сада сам уверен да само притисак споља, од стране водећих људи САД или Европске уније, може утицати на ФИФА да спроведе суштинске реформе. Без тога се она неће променити, јер има системски проблем. Њеним челницима је важно да имају моћ и тешко прихватају када их неко надгледа или доноси независне одлуке које се тичу ФИФА. Из такве атмосфере у једној организацији лако може да се изроди корупција", сматра Мадуро.
Подсетимо да је Инфантино дошао на чело ФИФА управо на антикорупционом таласу, након што је Етичка комисија ФИФА у децембру 2015. године суспендовала Блатера и председника УЕФА Мишела Платинија, такође због злоупотребе службеног положаја, прецизније, због Блатеровог давања новца Платинију за наводне консултантске услуге.
ФИФА је одговорила "Гардијану" да су све побројане промене у Етичкој комисији и Комисији за руковођење обављене у складу са прописима и процедуром, док је наводе о истрагама против Инфантина одбацила као "плод неоснованих спекулација".
Из бројних искустава са Светском фудбалском федерацијом и њеним ранијим руководствима, тешко је поверовати да тамо где "има дима", уједно нема и ватре. Једноставно, ФИФА је својим дугогодишњим чињењем подстицала сумње у поштење њених лидера и то се неће променити "преко ноћи".
Извор: мондо.рс
Коментари / 0
Оставите коментар