Револуција у фудбалу - утакмица од 60 минута?!
Фудбал какав познајемо налази се пред великим искушењем јер се разговара о великим променама.
Фудбал 21.06.2017 | 17:00
Док поједини љубитељи најважније споредне ствари на свету не успеју да попију ни чашу освежавајућег пића, утакмица је већ готова! Скраћивање утакмице на 60 минута је само једна од промена о којима ће бити речи у наредном периоду у оквиру иницијативе "Играј фер" покренуте 15. јуна.
Два пута по тридесет минута и заустављање сата код сваког прекида служе да би се игра убрзала и спречило одуговлачење због кога се ефективно игра мање од сат времена.
Одуговлачење би се строже санкционисало и код голмана који би по новим правилима и даље имали шест секунди да лопту врате у игру, али ће судије више морати да обраћају пажњу на то колико голмани ово правило крше.
По новим замислима фудбалских "законодаваца" фудбалери би могли сами себи да додају лопту после слободних удараца, корнера или приликом извођења гол аута. Осим тога, голмани више не би били приморани да лопту после гол аута намештају на ћошак петерца, већ би могли да је изведу и док се лопта котрља.
Колико пута је ваш тим изгубио утакмицу после пенала који голман одбрани? Никакав проблем, Одбор би ово решио тако што се лопта после одбрањеног пенала аутоматски враћа тиму који је скривио одбрањени пенал. Ово је за сада пракса само када се пеналима одлучује победник после продужетака.
Надокнада времена би отишла у заборав, јер би као и код сваког прекида време било заустављено, што се подразумева и када "падне" гол. Публика би имала јасан увид и у судијску штоперицу јер би штоперица била приказана на семафору стадиона. На тај начин се спречава судијска толеранција и произвољно продужавање трајања утакмице.
Арбитар би могао да означи крај меча тек када лопта изађе ван терена, што је донекле слично садашњем решењу када се обично чека да лопта изађе ван игре и да је голман изведе пре последњег судијског звиждука.
Одбор Међународне фудбалске асоцијације чине четири национална савеза (Енглеске, Ирске, Шкотске, Велса) плус ФИФА. Сваки од националних савеза има по један глас, ФИФА има четири тако да ниједна промена фудбалских правила не може да "прође" без одобрења ФИФА.
Како Гардијан пише, челници Одбора кажу да су поједина правила већ спремна за примену јер не захтевају промену писаних правила, а о некима се тек треба разговарати, али без обзира на то што је и даље реч о иницијативи и предлозима, фудбал ће наредних година доживети промене.
Неке од њих ће се можда допасти љубитељима фудбала, али ће му неке свакако одузети стари шарм због кога се понекад и данима спремамо за једну утакмицу вољеног клуба или репрезентације.
Извор: Б92
Коментари / 0
Оставите коментар