Анализа: Могу ли љубав и фудбалски ривалитет заједно?!

Да ли бисте били у вези са особом која навија за противнички клуб? Да ли бисте отказали медени месец због финала Лиге шампиона? Одговоре на ова и још многа друга питања доноси занимљиво истраживање обављено широм Европе.

Фудбал 02.06.2017 | 23:30
Анализа: Могу ли љубав и фудбалски ривалитет заједно?!
Уочи финала Лиге шампиона, у суботу у Кардифу између Јувентуса и Реал Мадрида, широм Европе обављено је опширно истраживање под називом "12. играч". Питања су се односила на приврженост навијача њиховим клубовима и шта су све спремни да ураде због омиљених боја, било да се ради о трошењу новца, далеким путовањима или друштвеним факторима, као што су запостављање љубавних веза и гледање утакмица уживо.

Резултати су показали да се - на основу позитивних карактеристика као што су атмосфера коју праве током утакмице и посвећеност тиму приликом гостовања - за најстраственије навијаче сматрају Британци.

Скоро једна трећина свих испитаника (32 одсто) навела је навијаче са Острва као најстраственије, а за њима следе Шпанци (16%) и Италијани (12%). Често хваљени немачки навијачи завршили су на изненађујуће ниском петом месту, одмах иза Турака.

Љубав коју британски навијачи показују свом фудбалском клубу је понекад важнија од других задовољстава, па је 11% Британаца признало да не би могли да буду у вези са особом која навија за ривалски клуб. Шансу таквој вези дало би 15% испитаника, али сматрају да би њихове фудбалске разлике могле да изазову проблеме у односима. "Иритантном, али могућом" такву везу описало је 25% испитаника.

Пут на медени месец због одласка на финале Лиге шампиона отказало би 10 одсто навијача из Велике Британије, док би 25% испитаника одсуствовало са посла због неке утакмице, а 20% њих би пропустило рођендан блиског пријатеља како би присуствовали важној утакмици.

Британци су, такође, међу онима који најмлађи постају навијачи, а 36% њих је изјавило да су заволели неки фудбалски клуб пре него што су напунили 10 година. Међу њима је и 10% оних који су рекли да нису имали избор за кога ће навијати, већ су проглашени навијачима неког тима "од рођења" због породичних веза.

Просечна старост у Европи када се постаје навијач је нешто више од 13 година, а најмлађи долазе из Португала, где се клубови бирају већ са седам година.

Упркос томе што су спремни да жртвују везе зарад фудбала, британски навијачи нису толико вољни да потроше новац на њих. Када је реч о највећем износу новца који су навијачи икада издвојили да би присуствовали фудбалској утакмици, код Британаца је то у просеку 343 фунте - знатно ниже него код Турака (608 фунти), Руса (553 фунте), Француза (475 фунти) и Шпанаца (465 фунти).

Слична је ситуација и са најдужим путовањем на које су навијачи ишли да би гледали фудбалску утакмицу – просек за Британце је 4 сата и 13 минута, што је дупло мање у односу на Пољаке (8 сати и 24 минута). Само 31% британских испитаника је путовало како би подржали свој тим у иностранству. Када се та бројка упореди са шпанским (61%) и италијанским навијачима (56%), изгледа да иако је подршка британских навијача несумњиво велика, њена граница је цена.

Холандски навијачи су једини у Европи који више воле да гледају свој тим на телевизији уместо на стадиону - 41% њих изабрало је ТВ пренос пре него одлазак на стадион, док је 23% рекло да им је свеједно.

Италијански навијачи праве најбољу атмосферу на домаћем терену - 41% њих је изјавило да подржавају клуб из свог родног града, што је више него у било којој другој земљи у Европи.

Румуни се сматрају највећим ловцима на славу - више од једне четвртине њих (26%) је признало да навијају за свој тим због његовог успеха.

Свој тим у финалу Лиге шампиона пре него добитак на лутрији више би волело 66% украјинских навијача.

Турци би запоставили романтику у корист фудбала – једна петина њих признаје да би отказали свој медени месец ако би добили карту за утакмицу Лиге шампиона.

Ово истраживање је спровела агенција "Мортар" за компанију "Мастерцард", спонзора УЕФА Лиге шампиона. Учествовало је 10.500 испитаника у 16 земаља - Великој Британији, Немачкој, Шпанији, Француској, Холандији, Италији, Турској, Русији, Шведској, Португалу, Грчкој, Украјини, Румунији, Израелу, Чешкој и Пољској.

Извор: мондо.рс

Коментари / 0

Оставите коментар