Анализа: Шарапова - варалица или велика шампионка?!

Повратак Марије Шарапове на терен после 15 месеци суспензије изазвао је мноштво позитвних, али и негативних коментара на овај догађај.

Тенис 30.05.2017 | 22:15
Анализа: Шарапова - варалица или велика шампионка?!
Да све буде још више зачињено, Рускиња се на WТА тур вратила у Штутгарту, само дан након што јој је истекла суспензија.

Турнир је био увелико почео у понедељак, док је а Маши истицала казна у уторак у поноћ. Распоред је био такав да је Маша први пут на терен требала да изађе у среду, тако да је све било спремно за повратак.

И стварно, на првом појављивању после дуге паузе, Шарапова је све одушевила успевши да дође до полуфинала где је заустављена од Франускиње Кики Младеновић.

Овим резултатом показала је да се вратила на велика врата, међутим, реакције на њен повратак нису јењавала, шта више још их је само распалила.

Дан после тријумфалног повратка и победе над Робертом Винчи, огласила се Јуџини Бушар, која је веома оштро критиковала Шарапову.

“Не мислим да је то исправно. Она је варалица и у спорту преваранти не би требало да добију дозволу да поново тренирају", јасна је била Канађанка, која је потом додала.

"Није поштено према другим играчима који поштују правила и мислим да је WТА послала погрешну поруку деци и младим тенисерима. Као да су рекли: 'Варајте и ми ћемо вас дочекати раширених руку'. Није поштено, посебно због тога што је у питању неко на кога сам се угледала. Дефинитивно ме је уништила својим потезом", рекла је 27. априла Бушар.

Пре него што наставимо даљу причу о Машином повратку, и свему што јој се издешавало овог пролећа, а пре свега мислимо на не добијање позивнице за Ролан Гарос и одбијања исте за Вимблдон, ред је да се вратимо годину и по дана уназад и подсетимо због чега је Шарапова 'пала' на допинг тесту.

Шок спортске јавности и 'неспоразум' око мелдонијума

Почетком марта 2016. године руска тенисерка изашла је у јавност како би саопштила веома важне вести. Агент Шарапове најавио је тада да ће на конференцију за медије објавити велику вест.

Сви су одмах помислили на могуће повлачење, међутим Маша је све присутне шокирала информацијом да је пала на допинг тесту.

“Пре неколико дана добила сам информацију да сам пала на допинг тесту. Знам да ћу сносити последице за ово што сам урадила, не желим да завршим каријеру на овакав начин, надам се да ћу добити шансу да поново заиграм", рекла тада је Шарапова.

Одмах после ове реченице руска тенисерка осврнула се и лек мелдонијум и цео неспоразум, по њеним речима.

“Медикамент мелдонијум почела сам да користим док је још био на листи дозвољених супстанци, а нисам знала да су се правила променила у 2016. години и да је то постало недозвољено средство. Сносим пуну одговорност због свог постпука. Писмо од WАДА о променама у 2016. добила сам 22. децембра, а нову листу забрањених супстанци нисам прочитала. Мелдонијум сам први пут почела да користим 2006. године, због тога што сам често била болесна. Имала сам и недостатак магнезијума у организму, а појавили су се и знаци дијабетеса." , казала је популарна Маша.

Убрзо после оглашавања Шарапове, своје мишљење изнела је и Светска антидопинг агенција.

“26. јануара Шарапова је приложила антидопинг узорак. Тај узорак је анализиран од стране Светске антидопинг агенције у акредитованој лабораторији и испоставило се да је позитиван на мелдонијум који је забрањен. Шарапова је 26. јануара прихватила откривање мелдонијума у њеном узорку. Шарапова ће бити суспендована од 12. марта и суспензија ће трајати до окончања случаја“, рекли су тада из WАДА.

Шта је уопште мелдонијум и зашто је забрањен?

Мелдонијум прозиводи компанија у Летонији, а употребљава се још и у Литванији и Русији, док коришћење у САД није дозовљено.

Овај лек користи се код исхемијске болести срца односно код ангине пекторис, омогућава бољи проток кисеоника кроз ћелије и шири крвне судове. Козументи имају већу издржљивост при повећаним физичким напорима.

Званичник WАДА саопштио је да је мелдонијум додат на листу забрањених медикаменада – јер постоје основани докази да су га спортисти користили са 'намером да побољшају своје перформансе'.

Истовремено, научне студије показале су да се услед употребе лека повећава физичка издржљивост појединца. У извештају из октобра 2015. године наводи се да су у 182 од 8.300 узорака урина пронађени трагови мелдонијума.

Повратак на терен и ‘случај Ролан Гарос’

Као што смо већ написали у првом делу текста, Шарапова се на терен вратила у Штутгарту, где је остварила веома добар резултат, пласиравши се у полуфинале.

Међутим, иако је остварила одличан резултат Маша је знала да преко пласмана на WТА неће моћи да избори квалификација, а камоли директно главни жреб.

Једина опција била је да се двострукој освајачици Отвореног првенства Француске да чувени “вајлд-кард”.

До одлуке Бернара Жудичелија председника Француске тениске федерације, Шарапова је одиграла два Мастерса, у Мадриду и Риму. Оба пута није била успешна с обзиром да је испадала у другом колу, прво од Бушар, а потом је у Риму предала меч Лучић-Барони.

Коначно одлука је пала 16. маја, када је саопштено да Маша неће добити позивницу за други Гренд слем у сезони.

“Вајлд карте могу да се дају некоме ко се врати после паузе због повреде, али не и допинга. Можда је тренутно много разочарана, али моја одговорност је да штитим тенис и игру без икаквих сумњи и резултата”, објаснио је Жудичели овакву одлуку, а потом и рекао да би могући ‘вајлд-кард’ за квалификације била увреда за Шарапову, а и за турнир.

Са друге стране Женска тениска асоцијација стала је на страну Рускиње, рекавши да без икаквог основа ФФТ додатно кажњава Шарапову, истичући да као организатори немају право на даље санкције.

Оштрог језика према Рускињи био је и Пат Кеш, освајач Вимлдона из 1987. године, који је рекао да се нада да Вимблдон неће дати ‘вајлд-кард’ Шараповој.

"Надам се да ће и Вимблдон остати снажан и рећи: ‘Не, извини, мораш да прођеш квалификације ако желиш да играш’. Ол Ингланд клуб треба да заузме такав став да неће награђивати варалице", додао је Аустралијанац.

Дан после изјаве Кеша, Шарапова се огласила некоментарисајући саопштење Ролан Гароса, већ реченицом да неће тражити вајлд-кард за Вимлдон, већ ће кроз квалификације покушати да се избори за трећи Гренд слем.

"Имајући у виду да сам од повратка поправила ренкинг на прва три турнира, такође ћу играти и квалификације за Вимблдон, односно нећу затражити специјалну позивницу за главни жреб", навела је Шарапова на свом сајту.

Било како било, очекивано доста прашине дигло се око повратка Марије Шарапове на терен. Прво је ватру распалила одлука WТА Штутгарта, потом је Ролан Гарос одбио да јој да позивницу, затим је Маша рекла да неће тражити исту за Вимблдон, а шта је следеће видећемо у наредним данима и месецима.

Једно је сигурно, варалица или не, Марија Шарапова недостајала је женском тенису, који од “одласка” Серене Вилијамс није имао праву звезду “белог спорта”. То свакако јесте Маша, а ми се надамо да ће се у наредном период вратити тамо где припада – у самом врху женског тениса.

Извор: Б92

Коментари / 0

Оставите коментар