Прича: Јелена Докић - како је отац ''угасио'' нову тениску звијезду?
Свет тениса пун је прича о онима који нису успели, појединцима који су обећавали да ће стићи до врха.
Тенис 30.05.2017 | 00:00
А, такав је случај и са девојком рођеном 12. априла 1983. године у Осјеку, чије су одрастање обележили ратови на Балкану – Јелена Докић.
Оружани сукоби приморали су оца Дамира, који је и увео у свет тениса од малих ногу, да комплетну породицу пресели у Аустралију, за коју је Јелена играли од 1998. до 2000. године, односно од 2006. па све до повлачења.
У периоду од 2000. до 2006, за време једног од најтежих периода, Докићева је поново узела српско држављанство како би удовољила оцу.
Јелена је сматрана за будућу тениску краљицу крајем прошлог века, онда када су Штефи Граф, Моника Селеш, Аранча Санчес Викарио и компанија били при крају своје ере доминације.
Истовремено, док су сестре Вилијамс и даље биле 'зелене', односно пошто Ана Курњикова није експлодирала, тадашња краљица била је, без имало сумње, Мартина Хингис – прва тенисерка света. Управо њу Јелена је савладала са само 16 година и то у првој рунди Вимблдона 1999. године (6:2, 6:0).
Звезда је била рођена.
Наредне сезоне се и дефинитивно потврдила. Стигла је до полуфинала Вимблдона, била на прагу освајања медаље у Сиднеју на Олимпијским играма, где је у борби за бронзу поражена од Монике Селеш, и примакла се месту у Топ 10. Тај циљ испунила је 2001, да би већ следеће постала четврта играчица света.
Све је ишло онако како је планирала и желела, пре него што се на путу појавила препрека – њен отац.
Када говоримо о Дамиру Ђокићу то значи да говоримо о једном од најконтраверзнијих личности које су се икада нашле у тениском свету, што никако није претеривање.
Дамир, бивши боксер, таксиста и ратни ветеран, како тврди, који се борио у српској војци против Хрвата, има дугу историју скандала свих врста. Физички је злостављао Јелену, што је она и потврдила у интервјуу 2009. године.
"Имам среће што сам данас уопште овде. Прошла сам много горе ствари него било ко други са Тура. Када прођете кроз тако нешто, тениски меч је најлакша ствар с којом се треба изборити", рекла је Докићева.
Наредне године, шестог маја 2009. године – Дамир је ухапшен због претње према амбасадору Аустралије у Београду, када је телефоном позвао седиште амбасаде и претио да ће му зољом дићи кола у ваздух.
Осуђен је на десет месеци затвора због споменуте претње, док је добио још седам када су полицајци у његовом дому пронашли неколико врста оружја и две експлозивне направе. На крају је осуђен на петнаест месеци робије, да би пресуда била поништена после жалбе.
Слободе је лишен и Бирмингему, када је вожњом у пијаном стању изазвао општу опасност – вичући "да су нацисти дозволили бомбардовање Југославије', односно да су Хрвати и Ватикан испрали мозак његовој кћерци, која га се у међувремену одрекла и вратила се у Аустралију.
Он је такође рекао и да се његова ћерка неће такмићити на Олимпијским играма у Сиднеју, што је покренуло огроман скандал који је приморао Тениску федерацију Аустралије да реагује, па је Јелени поручено да остане код куће и не даје изјаве.
"Ти пијеш виски, а Јелена игра", рекао је Дамир представнику савеза, али је она на крају ипак заиграла на Играма.
Пре десет година, оптужио је Јелениног дечка Тима Бикића за изазивање мањег саобраћајног инцидента у Загребу, док је она била у колима с њим, истовремено пријавивши Бикића да му је украо новац и уцењивао Јелену, иако је још тада деловало да је ситуација обрнута.
На крају, Јелена је признала и да је велики део новца који је зарађивала завршавала код оца, који је са њиме располагао, док му је нешто касније дала значајну суму како би се заштитила од његовог бруталног малтретирања.
Осим нереда ван терена, Дамир је оставио траг и на њему – пошто је избачен са Вимблдона и УС Опена, док му је Женска тениска организација (WТА) забранила улаз на све турнире. И, све то оставило је трага на Јелени која се полако удаљавала од терена, пре него што га је напустила 2006. године.
"Борила сам се са тешком депресијом две године. Неколико месеци нисам играла тенис... Имала сам проблеме са свиме – килажом, менталним стањем... Баш сам тешко живела у тим тренуцима. Али сам се трудила да верујем, а Бог ми је био приоритет", казала је Докићева.
Успела је да се врати 2008, наредну сезону завршила је у првих 100, али су је повреде приморале да се и дефинитивно пензионише на крају 2013. године. Недуго затим имала је здравствених проблема са тироидном жлездом, потом се вратила у Србију како би се опоравила, да би коначно наставила да живи у Аустралији.
Иако се 2011. помирила са оцем њихов однос остао је непромењен.
Последње што о њој знамо јесте да је прошлог јануара започела нову каријеру, постала је тениски коментатор на аустралијској спортској телевизији.
Са видљивим променама, Јелена је започела нови живот, живот за који се нада да ће иза ње оставити мрачну прошлост – коју су обележили ратови и породична драма – довољну да се сними драматични трилер.
Извор: Б92
Коментари / 0
Оставите коментар