Ко су повлаштени дужници за порез

Министарство финансија није укинуло решења о одгађању пореског дуга за "Фармланд“ Нова Топла иако их је Пореска управа обавестила да ово предузеће не измирује обавезе.

Република Српска 25.05.2017 | 19:03
Ко су повлаштени дужници за порез
Ово је, између осталог, наведено у ревизорском извештају о пословању Пореске управе РС у прошлој години. Ревизори су Пореској управи дали позитивно мишљење уз скретање пажње.

Увидом у евиденцију пореског дуга, "Фармланд“ дугује око 670.000 марака на име пореза и доприноса.

Ревизори су упозорили и да је министар финансија РС донео решење о одгађању плаћања пореског дуга "Шумама РС“, иако порески обвезник није доставио доказ о обезбеђењу дуга (хипотека није уписана јер су Шуме у стоодстотном власништву РС). "Шуме РС“ тренутно дугују око 2,8 милиона марака пореза.

У појединим случајевима је Министарство финансија достављало решења о одгоди плаћања пореског дуга и након законски утврђеног рока.

Захтев за одгађање плаћања пореског дуга, по закону, подноси порески обвезник Министарству финансија.

Дуг се може измирити једнократно најдуже годину дана и одгађањем плаћања дуга у једнаким месечним ануитетима, најдуже 60 месеци, уз испуњење одређених услова.

Порески дужник обавезан је у том случају да обезбеди порески дуг хипотеком над непокретностима, залогом покретних ствари, неопозивом банкарском гаранцијом или јемством другог лица. Пореска управа би требало порески дуг да наплаћује из средстава обезбеђења или принудном наплатом.

Захтев за одгађање плаћања пореског дуга прошле године поднело је 277 пореских обвезника у износу од 272,5 милиона марака пореског дуга. Одобрена су 125 захтева на укупна дуг од око 140,4 милиона КМ.

Значајан удео у захтевима и решењима за одгађање плаћања пореског дуга односи се на јавне здравствене установе.

Према подацима из Министарства финансија, а утврђено ревизорским прегледима, укупно је 91 здравствена установа у току прошле године је поднела захтев за одгођено плаћање пореског дуга, укупно 174,9 милиона КМ дуга.

Од тога је за 47 здравствене установе одобрено да плаћају одгођено укупно 107,9 милиона КМ. За 42 установе су одбијени захтеви јер су оцењени као неблаговремени и неуредни, а 2 су одбачена јер су неосновани.

Међутим, од 47 јавних здравствених установа, само је једна измиривала обавезе у прошлој години, док остале нису јер је на снази грејс период омогућен закључцима Владе РС.

Закључком Владе РС омогућено је Радио-телевизији РС, која тренутно дугује 5,5 милиона КМ, да за одгођено плаћање обавеза за 2015. годину користи меницу као средство обезбеђења. Исто је урађено и за порески дуг јавних здравствених установа.

Међутим, Законом о одгођеном плаћању пореског дуга није дефинисано да се меница користи као средство плаћања.

- На основу свега наведеног, утврђено је да доношење решења о одгађању плаћања пореских обавеза није у потпуности са Законом, што ће бити наведено и препоруке ће бити наведене у извештају о ревизији консолидованог извештаја буџета јер поступања нису у директној надлежности Пореске управе - навели су ревизори.

У информациони систем 11,1 милион КМ

Од почетка провођења пројекта Интегрисаног информационог система Пореска управа је укупно уложила око 11,1 милиона КМ.

Уговор и 2 анекса уговора потписана су са добављачем "С&Т Сербиа“ Београд.

– Узимајући у обзир сложеност и време потребно за упознавање са пословним процесима, недовршености прве функционалне фазе која је спроведена у проценту 66 одсто, преузимања одговорности за функционисање дела софтвера који је пуштен у продукцију, поставља се питање свеобухватне одговорности за реализацију пројекта - упозорили су ревизори.

(Блиц)

Коментари / 9

Оставите коментар
Name

А ови?

25.05.2017 17:13

Интеграл, Нискоградња, Рафинерија?

ОДГОВОРИТЕ
Name

ало

25.05.2017 17:50

И они сто раде код директорице.

Name

сдсовавц

25.05.2017 23:17

Они су застицени законом о кумовским везама специјалним са предсједником и по том закону не морају ниста плацати ни пдв ни порез ни доприносе ниста само граби исклањај паре по Кипру и острвима разним.

Name

сдсовавц

25.05.2017 23:21

Вјероватно имају наредбу у пореској да на крају сваке године брису све трагове у вези пословања ових резимских фирми.

Name

ОО5

25.05.2017 19:00

Питам се, сто те фирме/предузеца нису плацала порез! Мислим да су много новца зарадили, инаце неби требали толики порез платити. Није фер фирмама који имају порезки дуг према дрзави, дозволити да могу даље радити док не измире дуг. Тако се барем ради у другим дрзавама. Ниси платио, нецес даље радити/красти!

ОДГОВОРИТЕ
Name

сдсовавц

25.05.2017 23:20

Па видис да си глуп гдје нема трага о порезима нема ни прихода тако да у пореску долазе наруцени ревизори који климају главом само кад би било каква озбиљнија ревизорска куца усла тамо сви би на робију јер они у системима дрзе само нпр неког ко није платио порез за суму а велике фирме само паусал и цао.

Name

Управа Прихода

25.05.2017 19:27

Ови сто имају велике дугове за порез, уопсте нису криви,криви су они који су им то омогуцили.

ОДГОВОРИТЕ
Name

порезник

26.05.2017 12:44

Тацхно.Законом је регулисано да је 31.01. задњи рок за плацане пореза и доприноса за претходну годину.Након тога се врсхи принудна наплата.Пореска упрва то не спроводи.

Name

ЖУЋО

26.05.2017 09:06

РЕЖИМСКЕ ФИРМЕ НЕ ПЛАЋАЈУ ПОРЕЗ ВЕЋ РЕКЕТ ОД КОГА СЕ ФИНАНСИРАЈУ ИГОКЕА, ПАРТИЈА НА ВЛАСТИ И ДИО У ПРИВАТНЕ ЏЕПОВЕ, ПА ТО СЕ ЗНА, АЛИ ПОШТО ЈЕ И ПОРЕСКА, ПОЛИЦИЈА И ИНСПЕКЦИЈЕ У ЊИХОВИМ РУКАМА, КОПЉА СЕ ЛОМЕ НА МАЛИМ ФИРМАМА И СИРОТИЊИ.

ОДГОВОРИТЕ