Скоро 13 милиона марака губитак
Робне резерве РС завршиле су прошлу годину са губитком од чак 12,9 милиона марака.
Република Српска 09.05.2017 | 12:58
Иако је директор овог предузећа Мирко Марчета почетком марта поднео приједлог за стечај овог предузећа, министар трговине и туризма РС Предраг Глухаковић каже да Српска „неће остати без овог предузећа, јер је Влада већ припремила рјешење“.
Највећи проблем Глухаковићу нису милионски губици Робних резерви нити пропали уговор са „Фармландом“, већ то што суд већ два мјесеца не отвара стечај у овом предузећу.
- До љетње паузе морамо провући кроз парламент нови закон о робним резервама. Било би добро да сви извршимо притисак, не желећи да вршимо притисак на судске одлуке, али је симптоматично да два мјесеца Окружни привредни суд и стечајни судија не покрећу стечај у Робним резервама, иако су сви услови испуњени. Немамо друго размишљање него да је то притисак на Робне резерве, јер смо ми своје обавезе врло брзо ријешилли каже Глухаковић.
Додаје да је Управа за индиректно опорезивање (УИО) БиХ, која терети Робне резерве за дуг од 9,5 милиона КМ, првобитно дала рјешење да тадашња Дирекција за робне резерве, чији су Робне резерве насљедник, није у систему ПДВ.
- Након што је промијењен директор сектора за порезе УИО, поново је дошло до слања инспекције и 2011. је утврђено да Робне резерве дугују 2,5 милиона КМ који је сада са каматама достигао 9,5 милиона КМ. УИО је врло брзо ушла у посјед терминала у Врбањи који је припадао Робним резервама, односно пола су добили, а пола нису и сад ни сами не знају коју половину хоће - тврди Глухаковић.
Он је рекао да су Робне резерве тужиле и „Фармланд“ због дуга од пет милиона КМ.
Управа за индиректно опорезивање раније је покренула принудну наплату 9,5 милиона дуга “Робних резерви”, а прво су на добош отишле акције које су Робне резерве имале у лакташкој Мљекари и које је продала на берзи за 156.000 марака.
УИО је на себе уписала и земљиште које је припадало Робним резервама и ускоро се такође очекује продаја те имовине.
Робне резерве су добиле негативно мишљење ревизора за 2015. годину, а једна од главних замјерки односила се на пословни однос са „Фармландом“.
Ревизори су открили да ова фарма нема ниједно грло које би, према уговору који је потписала са Робним резервама РС, могла да врати Робним резервама.
- Предузеће „Фармланд“ није испоштовало уговорне одредбе и нема на располагању број и квалитет грла које би по уговору требало имати и испоручити Робним резервама по истеку уговора. Према налазу селекционог тима, који је формирало Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде РС, код „Фармланда“ се налази одређен број грла која се воде као власништво предузећа, али не испуњавају услове прописане уговором, који се тичу квалитета и карактеристика - наведено је у извештају, пише Цапитал.
Ревизори су тада навели и да је пословање предузећа неизвјесно и да је отворена и могућност за ликвидацију и стечај.
(Блиц/Цапитал)
Коментари / 6
Оставите коментарМиле
09.05.2017 11:23Ста је то један запис и проблем рјесен.
ОДГОВОРИТЕПикси
09.05.2017 11:38Извуци лову, гурни у стечај...ко се упецао и пао ко му је крив!
ОДГОВОРИТЕХух
09.05.2017 12:03Зло од власти, могу их упорно изгласавати само подлаци и ретардирани.
ОДГОВОРИТЕФАРМАЛЕМД
09.05.2017 12:15Робија за екипу око Васиљевица.
ОДГОВОРИТЕСлоба
09.05.2017 15:34Исламски терористи су пионири у односу на наш режим. Ови наши све уништавају. Живу силу, материјална добра. Шта ће им акцизе, нека оснују катедру за тероризам. Каква стручна екипа! Све експерти, докторирали, практично се доказали на теми Како смо сје... Српску ! Амин!
ОДГОВОРИТЕ...
10.05.2017 12:53Цему слузе те робне резерве.
ОДГОВОРИТЕ