Праведна додјела новца привреди?
Влада Републике Српске планира да се задужи 21 милион евра како би субвенционисала запошљавање у приватном сектору, али привредници се томе не радују, уколико се не промени досадашњи начин расподеле новца.
Република Српска 30.04.2017 | 12:40
Реч је о 21 милиону евра, односно, 42 одсто од 50 милиона евра укупног задужења за БиХ.
Одбор директора Светске банке одобрио је 5. јануара 2017. године финансирање овог пројекта, а његов циљ је запошљавање у приватном сектору и то већег броја младих људи са завршеним факултетом, људи који су више од 12 месеци без посла и оних који имају више од 40 година.
Портпарол Привредне коморе Републике Српске Владимир Благојевић, рекао је да су кроз редовне састанке са министром енергетике, индустрије и рударства Петром Ђокићем упознати о кредиту и чекају да добију правилник о расподели тог новца.
"Привредна комора инсистира да новац буде распоређен равноправно и транспарентно. То значи да би се требало водити рачуна о томе колико је ко запослио радника и да мерна јединица за запошљавање буде цела година, а не само период када је позив за доделу субвенција расписан", рекао је Благојевић.
Он објашњава да су до сада расписивани конкурси за доделу субвенција за запошљавање и добијали су их привредници који су баш тада запослили раднике.
Због тога се дешавало да несавесни привредници одједном отпусте по неколико људи и запосле нове раднике, да би добили новац.
Привредник који има предузећа и у Лакташима и у Приједору, Марко Кнежевић, подржава став Привредне коморе, јер сматра да би на такав начин били избегнути откази.
"Влада Републиек Српске би требало да субвенционише стварање нових радних места, а не да помаже привредницима који годинама имају исти број радника јер је очигледно да онда једне отпуштају, а друге запошљавају", рекао је Кнежевић.
Иако има успешно предузеће, које се изборило и за место на иностраном тржишту, Кнежевић каже да до сада није добио ни један подстицај за запошљавање, јер му нису одговарали или услови конкурса, или време када га је Влада Републике Српске расписала.
У одлуци о задужењу је наведено да ће Влада Републике Српске зајам од 21 милион евра отплаћивати 32 године новцем из буџета. Грејс период је 7 година, а каматна стопа Еурибор увећан за варијабилни распон. Главница ће се отплаћивати полугодишње, приступна такса Републике Српске ће коштати 0,25 одсто износа зајма, те исто толико комисионе провизије на одобрена, а неповучена средства.
У одлуци је наведено и то да је јавни дуг Српске, који подлеже законском ограничењу, 30. новембар 2016. године износио 4,33 милијарде КМ, а укупан дуг 5,4 милијарде КМ.
Новац Завода за запошљавање намењен за финансирање програма запошљавања, плате радника Завода и плате запослених у Министарству рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске у току реализације пројекта, у износу 16 милиона евра, признаће се као суфинансирање Републике Српске.
У овом документу наведено је да је неразвијена посредничка улога Завода за запошљавање, недовољна ефикасност постојећих активних, а посебно пасивне мере на тржишту рада, те неумрежаност и несарадња кључних актера на тржишту рада, главне препреке за раст и развој.
Извор: Блиц
Коментари / 3
Оставите коментарвсс
30.04.2017 12:13Овдје је све наопако, а иза тога стоји страни фактор.
ОДГОВОРИТЕре всс
30.04.2017 17:44Какакв страни фактор да за запосљавање а ми то преперемо у сторине вода а заврсе паре код назови наси привреднника
Хе хе хе
30.04.2017 12:34Хе хе хе Кнезевиц привредник хе хе хе смјесно хе хе хе
ОДГОВОРИТЕ