Да ли су масноће здраве?

Засићене масти не запушавају артерије и не повећавају ризик од срчаног удара, тврде тројица кардиолога у свом раду који је објавио "Бритисх Јоурнал оф Спортс Медицине".

Здравље 26.04.2017 | 16:47
Да ли су масноће здраве?
Они тврде да је ослањање на храну означену као "немасну" и "против холестерола" погрешно, као и да "нема повезаности између конзумације засићених масти и општег морталитета, болести срца, смрти услед инфаркта, шлога или дијабетеса типа 2 код здравих одраслих људи".

Ипак, кажу да је медитерански тип исхране и 22 минута шетње дневно најбољи начин спречавања настанка срчаних тегоба.

Рад који су објавили Паскал Мејер, кардиолог Универзитетског колеџа у Лондону и уредник часописа "БМЈ Опен Хеарт", Рита Редберг, уредница америчког часописа " ЈАМА Интернал Медицине", и Асим Малхотра, кардиолог Листер болнице у Стивенеџу (Велика Британија), покренули су жестоке критике разних стручњака за кардиологију. Неки кажу да њихова гледишта уопште нису заснована на проверљивим доказима и да изазивају додатну забуну у јавности о томе коју храну треба јести, а коју избегавати.

Стручњаци који одбацују идеју да избегавање засићених масти спречава срчана обољења, пак тврде да се сви проблеми могу избећи "нерестриктивном медитеранском исхраном са најмање четири кашике маслиновог уља дневно".

Критичари их, пак, оптужују за наивност и игнорисање доказа који су у контрадикторности са њиховом теоријом.

Др Гевин Сандеркок, директор истраживачког центра Есекс универзитета, одбацио је њихове тврдње о користима "замене рафинисаних угљених хидрата здравим масним намирницама", као нетачне и без доказа. "Морамо наставити да проучавамо сложену везу између масноћа, холестерола и срчаних болести, али не смемо мењати један мит другим", рекао је он.

С друге стране, неки су их подржали, па др Мери Хенон Флечер, која је на челу медицинског одељења Олстер универзитета, каже да су њихови савети "нешто најбоље што је прочитала у последњих неколико година".

"Шетња 22 минута дневно и узимање праве хране. То је одлична порука јавности. Модерна идеја здраве исхране која подразумева унос немасне и нискокалоричне хране није здрава. Све те намирнице су измењене како би биле немасне и нису уопште здраве. Права храна у умереним количинама и свакодневно вежбање су кључ здравља и виталности, али је то сувише једноставна порука да би је људи прихватили као савет", сматра она.

Други стручњаци, попут нутриционисте Гејнора Басела, сматрају да су научници на добром трагу, али да исхрана не треба да садржи 41 одсто масноћа, као што они препоручују, него највише 11 одсто.

Б 92
фото:интернет

Коментари / 0

Оставите коментар