Јокић у дресу Србије тек 31. августа 2019. године?!
МОНДО је контактирао КСС поводом најаве да би Еуробаскет 2017 могао да прође без Николе Јокића. Ако тако буде, врло вероватно ћемо чекати 2019. годину да бисмо ову слику видели опет.
Кошарка 18.04.2017 | 23:15
Добро сте прочитали...
Менаџер 22-годишњег Сомборца, Миодраг Ражнатовић, узбудио је иначе немирну српску кошаркашку јавност и навијаче у нашој земљи злослутном најавом Јокићевог изостанка из предстојећег похода "орлова" на европско злато.
Ражнатовић је, иако се оградио да ништа још није званично, наговестио да постоји могућност да се Денвер Нагетси супротставе одазивању Јокића у сениорску репрезентацију Србије за припреме за Еуробаскет 2017, који ће од 31. августа до 17. септермбра ове године бити одржан у Финској, Израелу, Румунији и Турској.
"Орлови" су, иначе, "упали" у Групу Д заједно са Великом Британијом, Русијом, Летонијом, Белгијом и Турском, тако да ће комплетно такмичење одиграти у Истанбулу, али то је сад мање важно.
Јокић је током свој друге НБА сезоне направио велики искорак у односу на дебитантску, испоставило се да се око њега гради комплетна философија игре Денверовог тима и да се, сада, у Колораду с њим још озбиљније рачуна. Треба рећи и да је Никола ове сезоне био 363. у лиги по висини примања, а уједно и међу најбољим нападачким опцијама у најјачој конкуренцији на свету и да га у скоријој будућности очекује потписивање, сасвим извесно, једног од најјачих уговора за Европљанина у историји НБА.
Ражнатовић је истакао и да би Јокићев изостанак важио екслузивно за лето 2017. и да би он потом играо редовно за репрезентацију наредних пет или десет година.
МОНДО је тим поводом затражио реакцију челника Кошаркашког савеза Србије, међутим предочено нам је да у овом тренутку нико из Сазонове 83 не жели да се уплиће у ову причу из више разлога, а основни су ти што - цитирамо речи неименованог саговорника:
- је и даље све неформално;
- Денвер није званично донео забрану играчу да игра на Еуробаскету;
- ни Јокић није још саопштио своју одлуку;
Утолико, процена да бисмо на Јокићев наступ у сениорском тиму Србије могли да чекамо све до 2019. године, крајње је незванична, али и процена утемељена на бројним претходним искуствима и – чињеницама.
Проблема са (не)одазивањем наших НБА звезда на припреме репрезентације, било да је разлог уговор који истиче тог лета или потреба да се период између две сезоне проведе на индивидуалним тренинзима у САД, односно Летњим НБА лигама, било је прегршт претходних година и, након што би уследиле најаве попут Ражнатовићеве, најчешће би се на крају и догађало да момци не могу или не желе да дођу.
Исти тренд важио је и за земље наших суседа, мада је било и другачијих примера, који се могу сврстати у категорију "раритет".
Док нам остаје да се надамо да ће у Јокићевом случају епилог бити другачији, односно док чекамо расплет увек компликоване приче са много фактора који морају да се поклопе, неке ствари су познате - по завршетку Еуробаскета 2017, прво наредно велико такмичење на којем ће (можда) наступити репрезентација Србије је ФИБА светско првенство, али не 2018. године.
ФИБА је у покушају да поврати изгубљени утицај и ауторитет у светској кошарци направила неколико "резова", који се тичу и самог Мундобаскета.
Наредни у Кини "прескочиће" парну и први пут од 1967. бити одржан у непарној години - 2019, а промењен је и систем квалификација за Светско првенство према којем никоме, па ни првацима континената, учешће није загарантовано.
Дакле, уколико би "орлови" Александра Ђорђевића покорили Стамбол и вратили се на трон Европе први пут од 2001. године, када су такође тријумфовали у граду на Босфору, свакако ће морати у квалификације за СП у Кини.
И сам систем квалификација је ФИБА променила и од "сезонског", збијеног у месец дана пред велико такмичење, одлучила се да примени ФИФА/УЕФА формат према којем ће се репрезентације окупљати у току такмичарске сезоне, тако да је већ познато када ће у првој и другој фази квалификација наступати репрезентација Србије:
- новембар 2017;
- фебруар 2018;
- јун 2018;
- септембар 2018;
- новембар 2018;
- фебруар 2019;
То су термини у којима ће 32, па потом 24 европске репрезентације из "А" дивизије, одлучивати којих ће се 12 пласирати на Мундобаскет који почиње последњег дана августа 2019. године.
Већ на прво око јасно је да ће Ђорђевић имати великих проблема да окупља најбоље играче које има и да, како Србија, тако и остали тимови, неће у истим поставама играти квалификације и само Светско првенство. НБА играчи, попут Јокића, али и Бобана Марјановића, Немање Бјелице и оних који ће у међувремену отићи у најјачу лигу света, хипотетички ће моћи да буду на располагању само у два од шест окупљања - у јуну и септембру 2018. године.
Да ли ће их тада селектор звати, да ли ће за то бити потребе, да ли ће они бити здрави и ко ће бити противници Србије на путу ка Кини (мало је вероватно да ће НБА играчи бити звани на мечеве против, рецимо, Словачке, Шведске, Бугарске, Белорусије, итд), остаје да се види.
Ако нам Ражнатовић није рекао нешто што је мање-више познато и одлучено, па се само чека да буде и озваничено, заиста је могуће да ћемо Јокића у репрезентацији Србије гледати за 867 дана, односно за две године, четири месеца и 15 дана…
Јокић већ једном изостао
Никола Јокић већ је једном прескочио припреме репрезентације и Еуробаскет 2015, јер је после одласка из Мега Лекса у Денвер одлучио да лето проведе са Нагетсима и припреми се што боље за руки сезону у НБА лиги. Прошлог лета, када је наговестио шта може и зна, али и зацементирао место у тиму тренера Мајкла Малоуна, дао је велики допринес походу "орлова" на олимпијско сребро у Рију 2016. и провео цело лето са Ђорђевићем и друговима из националног тима.
Извор: мондо.рс
Коментари / 0
Оставите коментар