Коментар: Крај АБА приче, Партизан чека Суперлигу!

Црно-бели после солидног наступа у регуларном делу сезоне, нису успели озбиљније да угрозе Цедевиту у полуфиналу плеј-офа.

Кошарка 05.04.2017 | 22:50
Коментар: Крај АБА приче, Партизан чека Суперлигу!
Кошаркаши Партизана завршили су наступ у АБА лиги 2016/17 поразом од Цедевите у "мајсторици" полуфинала плеј-офа.

Не улазећи у то шта је било реално очекивати, ни да ли је помак са прошлогодишњег петог на треће место у региону успех или неуспех за постојећи тим и садашњи КК Партизан, треба рећи да нам од 10. априла предстоји четврто узастопно финале АБА лиге у коме неће бити црно-белих.

Последња, шеста титула у размаку од седам година (доминацију је прекинуо Макаби у сезони 2011/12), освојена је на Фајнал фору у Лакташима 2013.

Уследили су пораз од Цедевите у полуфиналу завршног турнира у Београду 2014, па 1:3 у полуфиналу плеј-офа 2015. против Црвене звезде и пролетос, након финансијског слома и одласка тандема Даниловић - Вујошевић, први пласман изван Топ 4 откако се Партизан 2004. године укључио у такмичење најбољих еx-YУ клубова.

Ипак, успон са дна табеле на пето место, под вођством Александра Џикића у другом делу сезоне 2015/16, показао је да Партизан чак и када је слабији него икад, има капацитет да се носи са сваким ривалом из АБА лиге.

Ове сезоне гледали смо наставак те приче, са нешто "ружичастијим", али у суштини истим епилогом.

Иако је остварен континуитет струке, иако је Џикић овог пута селектирао комплетну екипу и радио са њом од првог дана припрема, на крају се испоставило да Партизан нема моћ да се умеша у борбу за титулу. А, то је једино што интересује многе навијаче, навикнуте на елитни статус клуба и константне успехе постизане у Вујошевићевој ери, као и пре тога, средином 90-их, или крајем 80-их и почетком 90-их, када је у Хумску 1 стигла и једина титула првака Европе.

Пораз од Цедевите у полуфиналу плеј-офа, убедљивији него што говори резултат 1:2 у победама, могао се наслутити током лигашког дела такмичења, када су црно-бели листом побеђивали тимове мањег или приближно једнаког реномеа (често "на мишиће", али то је био показатељ карактера и добре атмосфере), а губили од трилинга фаворита, у који су Црвена звезда, Цедевита и Будућност са разлогом убрајани на почетку сезоне.

Од шест окршаја са каснијим учесницима плеј-офа, Партизан је добио само један, док је против свих осталих имао скор 18-2!

Једина првокласна победа забележена је у "вечитом" дербију 5. фебруара (86:81), за који су се Величковић, Хечер и другови спремали пуних недељу дана, док је Звезда изашла на паркет мање од 48 сати после прекида серије од седам победа у Евролиги (72:86 против Ефеса), без повређеног Дангубића и са начетим Јовићем. Уз такође битан податак, да је тај дерби одигран пред више од 6.000 Гробара, јер Џикићеви изабраници у великим утакмицама дефинитивно нису имали исту психологију на домаћем и гостујућим теренима.

Остаће, ипак, записано да је Партизан нанео Звезди једини пораз у 26 кола АБА лиге и спречио је да оствари стопроцентан учинак.

Чињеница је да су црно-бели, упркос константним проблемима са повредама, добро функционисали у згуснутом календару, пошто су се јесенас вратили на европску сцену након годину дана одсуства.

Џикић је, рачунајући симболичне наступе голобрадих Танасковића и Јовановића, у АБА лиги ротирао чак 16 играчаи углавном био у могућности да 40 минута игра високим интензитетом. Осим главних полуга екипе, своје моменте за памћење имали су током сезоне и Пот, Андрић, Врабац... Може се рећи да је Партизан генерално крчио пут до успеха квантитетом, пре него квалитетом, што му је доста дуго и полазило за руком.

Незаобилазни моменат у ретроспективи АБА лиге 2016/17 из угла црно-белих је и случај тровања шефа стручног штаба и пет-шест играча пред почетак финалног турнира Купа Радивоја Кораћа у Нишу. Најгоре је тада прошао Вил Хечер, први плејмејкер и играч одлуке у више неизвесних завршница, пошто је паузирао чак четири недеље.

Тим незапамћеним скандалом, за који није познато да је ико одговарао, Партизан је изгубио ритам на тимском и индивидуалном плану, а када се екипа поново комплетирала, за меч последњег кола против Игокее у Лакташима, то више није било то.

Црно-бели су у три меча против Цедевите били исувише раштимовани у одбрани, троми у скоку и "дивљи" у нападу да би елиминисали тако квалитетан тим, који при том много дуже игра заједно (Билан и Бабић били су актери поменутог полуфинала у Арени 2014, када је Нолан Смит кошем са скоро пола терена избацио Партизан из Евролиге).

Домаћин је у "мајсторици" већ у првом минуту остао без најбољег стрелца, Американца Боутрајта, касније се повредио и Араповић, али црно-бели нису умели да искористе те повољности.

Тако је у ретровизору остало и треће такмичење ове сезоне, после одавно архивираних ФИБА Лиге шампиона (1/16 финала) и Купа Кораћа (финале). Остала је још Суперлига Србије, у којој би само титула променила коначни суд о актуелном тиму Партизана, док би евентуални нови пораз од Звезде у финалу плеј-офа био потпуно у складу са оним што је виђено у АБА лиги.

Као и прошле године, Партизанов календар у финишу сезоне диктираће резултат "вечитог" ривала у Евролиги.Ако црвено-бели у петак победе Дарушафаку и пласирају се у Топ 8, почетак Суперлиге би могао да буде одложен чак за 3. мај!

У супротном, црно-бели ће паузирати до 22. априла (можда и који дан краће), што би опет било много за ову фазу сезоне, али далеко мање него 2016, када су од гостовања Олимпији у последњем колу АБА лиге, до меча против Борца на старту Суперлиге, прошла пуна два месеца!

За крај текста, подсећање да ће Партизан покушати да дође до првог трофеја после пуне три године и титуле првака Србије, освојене у режији Богдана Богдановића.

Извор: мондо.рс

Коментари / 0

Оставите коментар