Како је Партизан био на интернету прије него што је интернет стигао у Србију?!
У Србији, тадашњој СР Југославији, интернет се појавио 28. фебруара 1996. године. Било је то баш на дан Универзитета у Београду, када је национална академска мрежа спојена на светску компјутерску мрежу. Само. . . На њој је већ био - београдски Партизан!
Фудбал 28.03.2017 | 22:05
"Давне 1992. године, када је мало ко у Србији и шире имао рачунар, а реч “интернет” је била буквално “а шта је то?”, ЈСД Партизан је пре многих других добио своју онлајн презентацију. Дакле, Партизан је “онлине” већ 25 година, четврт века.
Почетком 1992. године купио сам први рачунар, СX486, са великих 4мб РАМ и 105мб хард драјв. У то време, машина за понос, данас мобилни имају јачу рачунарску моћ. Ипак, и то је било довољно да ме уведе у сасвим други свет, сајбер свет, јер нова ствар која је додата том рачунару била је 33к дајлап модем. Наравно, следећи логичан корак био је приступ онлајн. Веб у то време готово да није ни постојао а већина, бар са ове стране океана су приступали онлине преко АОЛ или Цомпусерве. Изабрао сам Цомпусерве.
Прилично скупа играчка у то време, јер се време онлине плаћало по минуту, а много тога је било да се истражи у виртуалном свету. Од малих ногу био сам залуђени Партизановац, мада у то време нисам мрзео комшије, које искрено, ни данас не мрзим, јер како да мрзим рођеног брата, или најбољег друга који ти је био раме уз раме у рову. Човек је човек, а шљам је шљам, небитно које боје воли.
Дакле, претраживач, зна се шта сам прво укуцао, реч “Партизан”. Не може се рећи да се ништа није нашло, јер претраживач је избацио разне информације у вези Купа европских шампиона, фудбала и кошарке. ФК Партизан и КК Партизан су били споменути више пута у разним такмичењима. Нажалост, оно право, презентацију клуба, па чак и навијачку нисам нашао. Уследила су претраживања и других клубова. Резултат исти, нема презентација.
Није дуго требало па да решим да отворим презентацију ЈСД Партизан. Пошто сам имао гомилу часописа и књига о Партизану решио сам да то ставим на Цомпусерве. Настаје нови проблем, како то пребацити у дигитални формат? Данас је то лако и готово свако има скенер, али у то време, та играчка је и те како била скупа. На несрећу мог банковног рачуна, моја љубав је била слепа па сам искеширо колико је требало и купио скенер.
После неколико недеља рада Партизанова прва презентација се појавила онлине, “Хоме оф тхе Гробар“. На том месту написана је историја фудбалског и кошаркашког клуба, уз много слика фудбалера и трофеја. Повремено, додаване су нове ствари и резултати утакмица, које сам тада пратио преко телефона пошто је рођак стављао слушалице поред ТВ. Не питајте колико је тек то коштало.
То је трајало неколико година, све док нисам отворио своју фирму и регистровао домен, а пошто је и WWW био много приступачнији, функционалнији, да не кажем и јефтинији, затворио сам Цомпусерве презентацију и све то пребацио на WWW. Пошто се интернет великом брзином ширио по свету, убрзо добијам и прву поруку из Србије. Био је то познати навијач Партизана, Душан Михајиловић. Душан је решио да се придружи презентацији и од тог дана наша презентација добија сасвим нову димензију, информације директно из Београда па и самог клуба. Душан је постао наш први уредник. Репортаже и скениране слике су била постављане после сваке утакмице. Број људи који је долазио на сајт је растао из месеца у месец. Последњи потез је био и текстуално преношење Партизанових утакмица, и први форум за дискусије.
Средином 1998. године продајем форму и морам да селим Партизанову презентацију. Изабрано је име које и данас стоји, “ПАРТИЗАН.НЕТ“. Отвара се сасвим нови форум, прикључују се и други људи у раду побољшања презентације. Од првог дана ми је било јасно да ово може да израсте у нешто веома добро, или да заврши у рукама којекаквих типова. Зато сам свима наредио да на сајту мора да се пише “ни по баби ни по стричевима” него онако како јесте. Дакле, нема подршке људима у управи, која не ради у интересу Партизана"
Истичући да је током историје постојања поменутог сајта било неколико видова притисака на уредништво, па и понуда за куповину сајта, али и уцена и претњи, поносни оснивач посебно наглашава "Партизан.нет је био и остаће неутралан".
Током свих ових година наш сајт је одрадио доста акција. За неке се зна а за неке не зна, и не треба да се зна. Две познатије су свакако борба и плакати против Драгана Ђурића, а поготово помоћ коју смо послали Нотс каунти ФЦ. Први, уједно и последњи пут да смо нешто тражили од ФК Партизан. Душан Михајиловић је од клуба добио дрес ФК Партизан са потписима свих фудбалера. Лицитирали смо дрес онлине, а добијен новац, који није био Бог зна велик, али јесте од срца, био је упућен навијачима енглеског клуба, који има исте боје као и наш Партизан, и био је у великим финансијским проблемима. Као захвалницу, ФК Партизан је добио признаницу. Надамо се да и даље стоји негде у клубу.
Партизан.нет тренутно има и своју Фејс страницу, Твитер, и Инстаграм. О форуму за дискусије, који ће ускоро добити нови изгледа не треба причати, јер сви знате где је и шта је... једино слободно место где можете да прочитате право мишљење навијача Партизана.
Шта даље... У следећих неколико месеци решићу шта даље са сајтом. Да ли је уопште потребно да постоји, кад већ имамо Фејс и остало. Али о том потом, бићете обавештени. Многи су отварали Партизанове презентације па се заситили после годину-две и све то затворили... ја славим четврт века. Више ного довољно, рекао бих.
Можда и последњи омаж клубу којег обожавам је следеће... После “Србија и Београд”, два астероида који су добили име од једног нашег научника, Партизан је трећа реч која се пронашла у свемиру, тачније на планети Марс. Биће интересантно видети шта ће бити кад почне колонизација те планете, а почеће ускоро. Тек толико да знате ко је једном објекту на Марсу дао име “Партизан”! Чим почну са именовање ексопланета, будите сигурни да ће једна од њих носити име Партизан... коштало колико коштало!
За крај, желим да се захвалим свим посетиоцима, који су трошили своје драгоцено време онлајне, а поготово на нашем сајту и форуму. Ми смо овде из само једног разлога, љубави према клубу. Живео Партизан!", истиче се у овој малој историјској причи о 25. годишњици првог интернет сајта посвећеног београдским црно-белима.
Извор: блиц.рс
Коментари / 0
Оставите коментар