Италија се спрема да женама уведе „менструални одмор“

Италијански парламент разматра предлог закона који би натерао предузећа да женама које су изложене болним менструацијама дају три дана плаћеног одмора сваког месеца. Уколико закон буде усвојен, Италија ће постати прва западна земља са службеним „менструалним одмором“ за запослене жене.

Занимљивости 28.03.2017 | 08:06
Италија се спрема да женама уведе „менструални одмор“
Предлог закона су похвалили поједини локални медији, назвавши га позитивним кораком у помагању женама које пате од болних менструација. Међутим, закон има и критичаре, чак и међу запосленим женама које би штитио.

Неки страхују да би се закон женама могао обити о главу и бити својеврсна казна у земљи у којој се жене боре за равноправност. Уколико им буде дозвољено да узму три дана плаћеног одмора, послодавци би мушкарцима могли дати још већу предност приликом запошљавања, написала је Лоренца Плеутери у часопису Дона модерна.

Италија има закон који женама обезбеђује пет месеци плаћеног породиљског одсуства. Током тог периода примају 80 одсто плате, а након тога оба родитеља имају право на шест додатних месеци родитељског одсуства, током којег добијају 30 посто плате.

Међутим, Италијанке се боре за своје место на тржишту рада више него жене у другим земљама у развоју. Италија има једну од најнижих стопа учешћа жена на тржишту рада. Само 61 одсто жена ради, што је знатно испод европског просека, који износи 72 посто.

То је углавном последица неспремности послодаваца да запосле жену и задрже је након што постане мајка. Према подацима државног завода за статистику, скоро четвртина жена добије отказ током трудноће или непосредно након порођаја, иако је то противзаконито.

„Жене су већ узимале слободне дане због менструалних болова, али би им нови закон то омогућио без коришћења боловања или других дозвола. Међутим, закон би могао довести до негативних последица, потражња за женама међу компанијама би се могла смањити или би се жене могле суочити с мањом платом или лошијим напредовањем“, сматра Данијела Пјазалунга, економисткиња у Институту за истраживање ФБК-ИРВАПП.

С друге стране, феминисткиње страхују да би доношење закона могло појачати стереотипе о томе да су жене емоционалније током тог периода.

Жене из Демократске странке су дале тај предлога закона, а његово одобравање очекује се у наредним месецима.

Слични закони већ постоје у појединим деловима Кине, Јапана и Јужне Кореје. Неколико приватних фирми, међу којима је и „Најк“, већ су увеле овакве одморе за раднице.
РТС
фото:интернет

Коментари / 0

Оставите коментар