Снијег поломио шљиве на Мањачи
Усљед обилних сњежних падавина на платоу Мањаче током 7. и 8. марта, када је за неколико сати пало више од пола метра влажног снијега, страдало је на хиљаде стабала шљиве. Мјештани траже помоћ државе.
Република Српска 10.03.2017 | 22:33
Мјештани су се обратили бањалучкој градској управи од које очекују да у догледно вријеме формира стручну комисију за процјену штете настале током временске непогоде, како би покушали да остваре права на помоћ од државе.
Ноћ уочи 8. марта била је кобна и за воћњак Драге Илића из села Локвари на Мањачи јер је под теретом обилних снијежних падавина страдало више од 300 стабала шљиве.
Драго је инжењер пољопривреде и у свој воћњак је уложио значајна материјална средства. Очекује од надлежних институција Републике Српске да помогну њему и његовим комшијама у санацији настале штете.

Најприје се обратио Одјељењу за привреду у градској управи, а након више телефонских разговора са људима из Министарства пољопривреде и Цивилне заштите, савјетовано му је да се писаним захтјевом обрати градоначелнику Бањалуке Игору Радојичићу.
-На крају су ми рекли да напишем захтјев према градоначелнику да се формира комисија за утврђивање штете по упутству из Министарства пољопривреде, каже Илић.
Иако у почетку није било много разумијевања, јер су се службеници градске управе чудили како је снијег којег они нису видјели направио толику штету, схватили су да снијег на планинама пада и у марту.
-Када сам позвао надлежне у Градској управи рекли су ми: Господине Илићу снијега нема већ 20 дана! –препричава Драго свој први сусрет с градском бирократијом.
Док чека да градске власти формирају комисију која ће изаћи на терен и процијенити штету, Драго Илић је писао и министру пољопривреде Стеви Мирјанићу од којег очекује разумијевање за несрећу која је задесила воћаре на Мањачи.

У буџету Министарства пољопривреде РС раније су планирана средства под ставком "средства за ванредне потребе и помоћи", која су била намијењена за дјелимичну накнаду штета у оваквим случајевима.
Међутим, према информацијама до којих је дошао Истинито, од 2015. године та ставка више не постоји у буџету. Разлог није тешко наслутити – хроничан недостатак новца!
С тим у вези, на адресу Министарства упутили смо допис у којем смо затражили одговор на сљедећа питања:
1.Да ли су таква средства планирана и у текућој години и ако нису, зашто нису?
2.На који начин пољопривредници могу да буду обештећени у случају штете од временских и других непогода?
Извор: Истинито
Коментари / 7
Оставите коментарЦиркус
10.03.2017 22:05Добице те сипак.
ОДГОВОРИТЕПЈАНО
11.03.2017 05:05НЕМА РАКИЈЕЕЕ.
ОДГОВОРИТЕС колена на колено
11.03.2017 06:25У (помоц од "дрзаве") срецу се узда луд а паметан у свој труд.
ОДГОВОРИТЕЦМ
11.03.2017 08:12Па глупане видис да се цовјек трудио ал дзаба кад дјаво неда
НСТА ИМ НЕ ВЈЕРУЈТЕ
11.03.2017 09:44Нема вецих лазова од тих са Мањаце, и родјеног би оца продали само да извуку корист...па сјетите се Коцицевог Давида сто је тузио јазавца јер му је појео кукуруз...вецих лазова нема нигдје...
ОДГОВОРИТЕЛовац
11.03.2017 12:14Обично ови што воле да цитирају појма немају и нису прочитали то што цитирају!!! Давид је исмијавао систем у којем је живио, али ти да би то разумио, мораш да процитас Коцића!!! А као неко са Мањаце ја ти кажем да га мало п....ас!!!
xл
11.03.2017 11:51Овај што коментарише Јазавца пред судом не зна ни шта је прочитао. Он није схватио дјело и поруку. У овом дјелу јазавац симболизује Аустроугарску власт у БиХ, а Давид потлачени народ. То је у најкраћим цртама.
ОДГОВОРИТЕ