Прича: "Ох, не! Још један високи бијели Европљанин"!

У Даласу кажу да постоје само три сигурне ствари у животу – смрт, порез и оданост Дирка Новицког.

Кошарка 11.03.2017 | 23:30
Прича: "Ох, не! Још један високи бијели Европљанин"!
Деветнаест сезона, стотине саиграча, тројица тренера, једна титула, један тим – 30.000 поена. А није Американац.

"Стрпаћу га у џеп у другом полувремену", рекао је Скоти Пипен, један од најбољих дефанзиваца у игри "један на један", Чарлсу Барклију након што је 18-годишњи Дирк Новицки постигао 25 поена у првом полувремену једне егзибиционе утакмице у Немачкој на којој су учествовале НБА легенде.

Млади Немац је на крају имао 52 поена. А то је била само предигра момка који ће заувек променити кошарку и њене основе.

Корени

Пореклом из спортске породице, Новицки се као дечак у родном Вирцбургу бавио рукометом (отац био репрезентативац) и тенисом, али је убрзо због своје висине постао "наказа" па се окренуо кошарци. Тада га је открио бивши репрезентативац Холгер Гешвинднер.

Добио је дозвољу његових родитеља да ради са 15-годишњим Дирком мало другачије него што је то било уобичајено. Сматрао је рад на снази и тактици непотребним, а концентрисао се на вежбе шута и додавања. Упоредо је охрабривао Новицког да свира неки инструмент и чита књиге како би постао комплетна личност.

После годину дана био је импресиониран његовим напретком и тада је имао кључан разговор с њим. "Мораш да одлучиш да ли желиш да играш са најбољима на свету или останеш локална звезда. Ако желиш ово друго, престаћемо са тренинзима јер то нико не може да спречи. Ако желиш са најбољима, морамо тренирати сваког дана", рекао је Гешвинднер Новицком.

После два дана размишљања Дирк је изабрао пут ка зваздама. Радио је седам дана недељно са локалним клубом ДЈК Вирцбургом и будућим репрезентативцима Демондом Грином и Робертом Гаретом, да би у лето 1994, као 16-годишњак постао првотимац немачког друголигаша.

Његов први тренер Пит Стал је испратио Гешвинднеров систем и користио Новицког као ниско крило уместо центра како би унапредио свој шут. Међутим, млади Новицки је углавном био резерва шестопласираног тима лиге и мучио се у школи, због чега је чешће морао да учи него да тренира.

Ипак, већ у следећој сезони је постао стартер и редовно бележио двоцифрен учинак на утакмицама, а када је постигао 24 поена на једном мечу којем је присуствовао Дирк Бауерман, немачки селектор је рекао да је Новицки највећи таленат у последњих 10-15 година.

То није остало незапажено ни ван Немачке, Барселона га је желела 1996, али је он одбио позив јер је желео да заврши школу. Вирцбург се опет није пласирао у Бундеслигу, а Стала на месту тренера мења Гешвинднер. Одлази и први стрелац тима Куисма, па ту улогу преузима Новицки са 19,4 поена по мечу. Школу завршава као одличан ученик, али је био у обавези да служи војни рок.

Исте године учествовао је на поменутом мечу са Барклијем и Пипеном на Најкијевом "Хооп Хероес Тоур". Закуцао је преко "Великог лајавца".

"Ко си дођавола ти? Мораш у војску? Висок си 210цм, шта ћеш ти у проклетој војсци? Ако желиш у НБА позови ме", чудио се Баркли после поменуте егзибиције, а 2012. је открио да је позвао компанију Најки и рекао да ће дати Новицком шта год жели само да га убеде да дође на универзитет Оубурн.



Остао је у Немачкој и нарастао још који центиметар, просечно бележио 28 поена и коначно увео тим у прву лигу. Проглашен је за најбољег играча Немачке те године. Годину дана касније постигао је 33 поена уз 14 скокова и три украдене лопте на "Нике Хооп Суммит", мечу између најбољих младих америчких и светских играча.

За САД су играли Рашард Луис и Ал Херингтон. Новицки је импрсионирао комбинацијом брзине, контроле лопте и шутерског “арсенала”. Желело га је пола НБА клубова и цела Европа. Одбио је понуде бројних америчких колеџа одлучивши да оде директно у НБА где су му предвиђали да ће бити седми пик на драфту.

Посебно су га пратили тренер Бостона Рик Питино и тренер Даласа Дон Нелсон. После 45-минутног приватног тренинга са Питином, он га је упоредио се легендом Селтикса Леријем Бирдом и обећао да ће га драфтовати са десете позиције.

Међутим, у ток историје се умешао Нелсон и одвео га у Тексас. Добио је Новицког са девете позиције после трајда са Милвокијем и Финиксом на дан драфта. Меверикси су у том трејду добили и Стива Неша из Санса. Новицки је НБА играч постао 5. фебруара 1999. године. Постигао је два поена и то из слободних бацања, јер је промашио свих пет шутева из игре.

"То није била добро вече за мене. И даље је памтим као једну од најгорих утакмица. Саиграчи нису успевали да ме пронађу на правим позицијама", нашалио се Новицки.

Ипак, и даље се сећа свог првог наступа као да је био јуче.

"Играли смо у Сијетлу за који је наступао Детлеф Шремф. Била је гомила немачких медија. Био сам много нервозан. Ишао сам да се поздравим са Детлефом пре подбацивања, сликали смо се. Био сам пун страхопоштовања, осећао сам као да не припадам тамо. Чудан осећај. Све је било ново, као неко надреално искуство", рекао је Немац.

У међувремену, Новицки је довео Далас до два финала НБА лиге и освојио једно, а он постао један од најбољих играча свих времена.

"Брзо је прошло. У једном тренутку си 20-годишњи немачки "вундеркинд", а у другом у 30-им и видиш крај тунела. Сада је тај крај тунела близу. Било је забавно, веома забавно, али време пролази. Крај дође пре него што схватиш", истакао је Новицки.

Осим Новицког, још један човек је био битан за успон Маеверикса у првој деценији 21. века. Садашњи власник тима Марк Кјубан. Купио је Мевсе у јануару 2000. за 285 милиона $.

Када је Немац стигао у НБА, био је само један у низу власника ВИП сезонских карата. Нови интернет богаташ који је на мечеве долазио пре свега да буде "виђен". Мислио је вероватно исто оно што и већина несрећних навијача Даласа крајем 90-их. Видео је како Нелсон доводи младог Немца изблајхане косе у дрес Меверикса и помислио на најгоре.

"Нисам га посматрао много пажљиво у руки сезони. Ишао сам на утакмице да се забавим, пијем пиво, излазим са девојкама. Искрено, пре него што сам купио тим нисам обраћао пажњу. Мислио сам да је само још један високи белац из Европе кога је Нели довео. Онда почнеш да пратиш и схватиш да је нешто посебно", описао је Кјубан свој први утисак о Новицком.

Ни Нелсон није заиста знао шта ће добити од момка из Вирцбурга када је отишао у Немачку да убеди дугачког и мршавог Новицког да изађе на драфт 1998. Али је знао да препозна таленат када га види. А њега је било прегршт у Новицком.

"Када смо довели Дирка мислили смо да добијамо играча који би могао да постане Ол-стар и можда лидер екипе. После неког времена сам схватио да имамо нешто посебно. Али нико у свету није могао ни да помисли да смо добили момка који ће постићи 30.000 поена",рекао је Нелсон.

"Није поседовао атлетске способности као већина играча, али је имао вештину као ретко ко. А његове радне навике су тек биле изузетне. Никад није престао да ради на себи", додао је Нелсон.

Пре Диркенштајна

Можете ли данас да замислите НБА играче да морају да чекају да се заврши нечији "термин" како би тренирали? То је било нормално за Новицког.

Новицки није увек био заштитни знак Меверикса. Било је време када није могао да уђе на терен за тренинг. У првој сезони доста је тренирао у Лендри центру, сали Клиничког центра Бејлор универзитета.

Било је то једно од неколико места на која су ишли Новицки и његови нови пријатељи Стив Неш и Мајкл Финли да увече додатно вежбају шут после тимског тренинга. Морали су да чекају у реду. То је било након НБА "локаута" који је трајао до јануара.

"Играли смо 50 утакмица за око 40 дана. (Тренер Нелсон) Нели ме у некима није ни уводио. А такве ствари изазивају сумњу у себе код сваког играча. Наставио сам да радим са Стивом и Мајком после тренинга. Било је вечери када смо имали само пет минута на паркету јер су чланови клуба користили терен. Они изађу да одморе, ми улетимо. Па се опет склонимо. Било је то другачије време, али ми је драго због тога", каже Новицки.

Ти вечерњи тренинзи су постали традиција за Новицког. И када је постао редовни Ол-стар и један од најбољих шутера НБА лиге, проводио је хиљаде сати у мрачним салама широм САД.

Понекад са својим ментором Гешвинднером, а понекад са било ким кога би нашао да му додаје лопте до бесконачности за још један шут. Био је то пут до савршенства. А нема доброг тренинга без доброг опоравка. Ни то није било лако остварити у то време.

"Није било кетеринга после утакмица или хране после тренинга. Касно увече ништа није радило, па смо ишли у Лун (локални бар Лоон) на сендвич са пилетином или бургер и пиво да се опоравимо. Можеш да се извучеш с тим (брза храна) кад си млад", каже Новицки.

Сада у касним тридесетим је на строгој дијети јер му само то гарантује да ће одиграти још коју утакмицу, још бар једну сезону. Данас се опоравља уз пасту, протеине и можда салату, без икакве варијације јечма.

"Управо сам попио један “Бад лајт” после дуго, дуго времена", частио је себе Дирк за историјски тренутак у Лос Анђелесу.

Човек који је променио игру

После плеј-офа 2002. и дебакла Даласа од Сакраменто Кингса, који су на пет утакмица од 207 својих кошева више од половину (115) оена постигли закуцавањима и полагањима, Меверикси су се посветили унапређењу одбране.

То је озбиљно схватио и Гешвинднер, који је имао посебне планове за Новицког. Одвео га је на тренинг најбољег немачког мачевалачког тима.

"Мачеваоци увек морају бити сто одсто концентрисани на одбрану пре него што крену у напад", објаснио је Гешвинднер своју необичну методу која је умногоме утицала на јединствену каријеру Новицког.

Јединствену не само због тога што је први странац са 30.000 поена у НБА, већ и због тога што је променила поглед на то како ће да се вреднују играчи виши од 210 центиметара.

Новицки је тип играча који није постојао пре његовог пута од Вирцбурга до Даласа, а за собом је оставио наслеђе које ће захваљујући њему дуго да живи. Такви кошаркаши, посебно они из Европе, углавном су у НБА имали секундарну улогу да "чувају" рекет и "покривају" атлетски доминантне Американце.

Међутим, Нелсон је као и Гешвиндер био визионар, па уместо да Новицког стави на центра, што би учинило 90% тренера у свету са играчем од скоро 215цм, он га је пустио да игра тамо где се осећа најслободније, као ниско крило које се трансформише у крилног центра.

Све границе су померене, рођен је нови тип играча. Новицки је постао пионир нечега што је било незамисливо у НБА пре њега, а сада практично стандард ове лиге и игре.

Новицки је отворио врата НБА лиги која се у постџордановој ери мучила са форсирањем изолације. Немац је увуђењем у систем високих дефанзиваца ван рекета отворио простор за бекове и ниска крила који им није био доступан осим приликом "пик-ен-рол" варијанти.

Тако је почела ера брзог избачаја са тројке и високих лобова преко одбране под кош. Игра је убрзана, кошарка је постала естетски атрактивнија и пре свега забавнија.

Новицки наравно није јединствени разлог ове промене, али је један од високих играча који је омогућио да се промена брзо догоди и донесе бројне високе играче чији напад није зависио само од игре леђима.

Немац је један од ретких играча чији покрети достижу есенцију савршенства. Он није био први високи играч који је преузимао улогу предвиђену само за бекове и крила, који је "ширио" простор на терену, али је први који је то радио иза линије за три поена константно поремајући геометријске границе игре.

Класичне "петице" и даље егзистирају у савременој кошарци, али они који су способни да "рашире" терен довели су до много забавније игре од оне који смо гледали пре неколико деценија.

Не постоји емпиријска метода или званична мера којом може да се одреди нечији тачан утицај, али је Новицки оставио дубок траг у НБА много даље од Даласа. Његов "фејдавеј" је скоро па патент. Било је других играча који су га користили пре финала 2011, али је након "тог" финала за трофеј "Лерија О'Брајена" постао "мејнстрим".

Чак га је и Коби Брајант усавршавао у наредним сезонама. Међутим, многи могу провести стотине сати увежбавајући тај шут, али ће разлика између њих и Новицког бити попут праксе и теорије.

Његово место у Кући славних је одавно зацементирано, већ је раме уз раме са највећима свих времена. Захваљујући њему, будућност НБА лиге је светла.

Крај једне ере

Већ су се повукли сви играчи који су му били главни конкуренти током претходне две деценије – Тим Данкан, Кевин Гарнет, Коби Брајант. Овај квартет је заједно остварио скоро 800 победа. Пол Пирс броји последње дане у НБА.

"Мораш играти баш дуго да би достигао 30.000. Леброн Џејмс ће то вероватно остварити следеће сезоне и то је невероватно. Али за нас нормалне људе, нама је потребно много времена", рекао је "нормални човек" Новицки.

Нормалан. Одличан начин да се опише овај Немац. Не воли да га тратирају као суперзвезду или познату личност. Често се шали на свој рачун. Обожава своју породицу. Воли Дејвида Хаселхофа. А то што ће у историју отићи као један од 20 најбољих играча свих времена за њега је само бонус.

Новицки је у 11. сезони стигао до 20.000 поена, када је тренер Мевса Рик Карлајл проценио да ће до краја каријере достићи и 25.000. Он је то успео за три године, а седам касније је постао први неамериканац са 30.000.

Био је Ол-стар у 36, могао је и у 37. али је одлучио мало да успори како би продужио своју каријеру. Биће у НБА и у 39. када ће постати тек други играч у историји уз Кобија Брајанта који је провео најмање 20 сезона у једном тиму.

Наравно, 2011. година ће остати заувек упамћена у Даласу, тада им је Новцки донео прву и једину НБА титулу, већ на старту спустио на земљу "велику тројку" Хита са Леброном Џејмсом, Двејном Вејдом и Крисом Бошом, те извео један од најлепших "фејдавеј" шутева у историји лиге који ће се једног дана можда постати лого у рангу Џерија Веста.

Без обзира кад ће се повући из кошарке и шта ће се до тада све догодити у НБА лиги, титула из 2011. ће остати једна од "најкул" у историји лиге.



Бити у друштву Карима Абдул-Џабара, Карла Мелоуна, Кобија Брајанта, Мајкла Џордана и Вилта Чемберлена је ништа друго до место међу боговима кошаркашког Олимпа. А он је тек један од тројице који су првих 30.000 поена постигли за само један тим (Брајант, Мелоун).

Званично, Новицки је ушао у историју у 1.377. утакмици регуларне сезоне и у 48.209. минуту своје НБА каријере у дресу Далас Меверикса.

"Када некога платиш 200 милиона, он мора бити одан", знао је да каже Марк Кјубан. Међутим, Новицком није било потребно 200 милиона да би био лојалан Мевсима током целе каријере.

Он јесте зарадио 245 милиона у каријери, и добиће још 25 милиона следеће, своје вероватно последње јубиларне 20, али могао је много више.

Током каријере оставио је Мевериксима скоро 80 милиона долара које је могао да узме кроз максималне уговоре, како би тим имао могућност да доведе играче које жели. Скоро целу каријеру је играо на "попусту", а тако је и последњих сезона.

Ако је Мајкл Џордан најбољи кошаркаш свих времена, Дирк Новицки је најбољи бели кошаркаш свих времена. Тачка.

Лична карта:
Дирк Новицки
Вирцбург, 19. јун 1978.
213цм, 111кг
Драфт 1998, 9. пик
НБА шампион 2011.
МВП финала 2011.
МВП сезоне 2007.
13x Алл Стар
4x најбољи тим лиге
50-40-90 клуб
Најбољи тројкаш Алл Стар 2006.
НБА просек 21,8 поена, 7,8 скокова, 2,5 асистенција, 47,3% из игре
ФИБА СП МВП 2002.
ФИБА СП најбољи стрелац 2002.
ФИБА ЕП МВП 2005.
3x најбољи стрелац ЕП (2001, 2005, 2007)
6x Европски играч године

Извор: Б92

Коментари / 0

Оставите коментар