Анализа: Експеримент је готов! Шта је Партизану донела Лига шампиона?
Одговор је: Нешто новца за клупску касу, пар добрих утакмица и доста мука за тренера Џикића због повреда играча. . .
Кошарка 26.02.2017 | 23:00
Елиминација од ПАОК-а је свакако добар тренутак и да се сагледа шта је екипи Александра Џикића донело учешће у Лиги шампиона, која је ове сезоне због свега што се дешавало у рату на релацији ФИБА - Евролига и увођења додатне групе за дисиденте из Еврокупа, попримила прави “франкеншајновски“ карактер када је у питању сам формат такмичења. Подсетимо, прошлог лета Партизан је прво одабрао да игра Еврокуп под патронатомЂордија Бертомеуа, али је потом променио одлуку под притиском и претњама КСС, мада је, према каснијем признању спортског директора Драгана Тодорића, ту било и других уплива који немају превише везе са кошаркашким тереном.
За Партизан је свакако било добро што се после паузе у сезони 2015/16 вратио у европска такмичења, јер клуб величине и реномеа Партизана једноставно мора да буде на кошаркашкој мапи Старог континента. И имали су црно-бели добар резултат у групи, до краја прве фазе борили су се за друго место, иза неприкисновеног Бешикташа. Нису успели у томе, али се јесу пласирали у плеј-оф што је и било зацртано као први циљ у Лиги шампиона на почетку сезоне. Даље, у највећем броју утакмица Партизан је у овом такмичењу играо веома неизвесне завршнице, гро њих је и добио, а управо такви минути су били веома добра школа за неке од млађих играча који ове сезоне носе црно-бели дрес. Не би требало сметнути са ума да је група у којој се Партизан такмичио најјача у Лиги шампиона и зато су дуели са Бешикташем, АЕК-ом, ПАОК-ом и Сасаријем били вредни за црно-беле. Ипак, утисак је да је у осталим групама Лиге шампиона било превише анонимних и лоших екипа због којег је ово такмичење у првој фази деловало прилично неозбиљно. Јер, ко је до сада рецимо чуо за екипе као што су Бакен Берси из Данске?
Лоша ствар за Партизан је што је учешће у Лиги шампиона до максимума згуснуло календар црно-белима. Џикићева екипа је одиграла укупно 16 утакмица, добила девет, изгубила седам, али се прилично физички потрошила. То само по себи није проблем, јер су и остале екипе имале много обавеза, али Партизан је од почетка сезоне имао проблема са скраћеном ротацијом и повредама играча, а мечеви Лиге шампиона су додатно „истањили“ екипу. Уосталом, неке утакмице је баш због тога прескакао и капитен Новица Величковић у договору са стручним штабом.
Када је у питању финансијска страна учешћа у Лиги шампиона, црно-бели су зарадили 120.000 евра. За само учешће следује им 100.000 евра, плус још 20.000 за улазак у плеј-оф. Дакле, то је отприлике годишња плата једног странца у рангу Вила Хечера. На поменуту цифру треба додати и одређени профит од продаје улазница, посета у Пиониру у овом такмичењу није падала испод 4.500, али то суштински не мења утисак.
Показало се, као што је било прогнозирано, да ће Лига шампиона бити треће по рангу такмичење у Европи, иза Евролиге и Еврокупа. Због тога је за Партизан дугорочно гледано, било боље да остане при одлуци о наступу у Еврокупу, а то је, на крају крајева, потврдио већ поменути спортски директор црно-белих Тодорић из опаску да су црно-бели своје одужили према ФИБА и Лиги шампиона са којом су потписали уговор на једну годину. С обзиром на организацију и реноме великог броја клубова који играли ове сезоне, тих годину дана је било више него довољно да Партизан види да му је место у бољем друштву - у Еврокупу, али мора да истраје у намери да га игра ако то буде постављено као стратешки циљ.
Извор: моззартспорт
Коментари / 0
Оставите коментар