Сензација у Турској: Ни Фенер, ни Ефес, ни Галата!

А, ни Дарушафака. Куп Турске освојио је тим који не игра Евролигу и који, до вечерас, није имао ниједан трофеј у витринама.

Кошарка 19.02.2017 | 23:40
Словеначки тренер Сашо Филиповски данас је постао жива легенда града Бандирме.

Банвит, клуб из града на обали Медитерана, основаног 1994. године, сензационално је освојио Куп Турске у кошарци нанизавши победе над три једним учесником ФИБА Лиге шампиона и два евролигаша.

После Бешикташа (66:57) и Галатасараја (71:68), Банвит је у једном од бројних финала купова широм Европе рано повео и потом чувао вођство пуних 35 минута игре у "Абди Ипекчи" дворани, практично дому вечерашњег ривала:

Анадолу Ефес - Банвит 66:75 (14:23, 18:15, 12:14, 22:23)!

Банвит је у сезони 2012/13 избацио Бешикташ, па Ефес у полуфиналу плеј-офа, али је у финалној серији изгзубио од Галатасараја 1:4 у победама и то је, уз претходна два пораза у финалима Купа Турске, био највећи подвиг овог клуба иза којег стоји моћна прехрамбена компанија.

Доласком Филиповског чекање је завршено - хрватски стручњак Велимир Перасовић морао је да честита "комшији" и размисли да ли су његове скупе звезде помислиле да је после победе над Фенербахчеом у четвртиналу (82:74) и Каршијаком у полуфиналу (79:74) први од два трофеја већ сам по себи освојен.

Није, иако је Дерик Браун био незаустављив, убацио је 25 поена (7/10 за два, 3/5 за три), уз 12 скокова, али је изостао учинак осталих звезда. Тајлер Ханикет убацио је солидних 12 поена (4/6 за два, 1/3 за три), уз пет скокова, 12 поена убацио је у Брајант Данстон (5/7 за два), уз пет аскокова, а следећи "најефикаснији" играч екипе био је француски плејмејкер Томас Ертел са шест поена (0/5 за три), скок, једна асистенција и три изгубљене лопте.

Дешон Томас промашио је свих шест шутева из игре и убацио нула поена, док је Џејсон Гренџер погодио два од осам шутева и један од четири пенала за пет поена, скок и три асистенције.

Први стрелац турске Суперлиге, Џордан Тиодор (просек 20,12 поена) био је на корак свог просека, убацио је 19 поена (7/11 за два, 1/4 за три), а имао је и девет скокова и четири асистгенције. Гедиминас Орелик постигао је 17 поена уз три тројке из шест покуашаја, а двоцифрени су били и Дамијан Кулиг са 12, односно Гашпер Вбидмар са 11 поена и 11 скокова, односно Џереми Чапел са 11 поена (1/7 за три), девет скокова, четири асистенције и три украдене лопте.

Бивши кошаркаш Партизана Едо Мурић играо је 14 минута и постигао два поена (1/1 за два, 0/1 за три).

Претходне сезоне, Фенербахче је у финалу Купа победио Дарушафаку 67:65, уз МВП партију Богдана Богдановића, а после вечерашњег финала, Ефес је остао са десет трофеја у Купу из 13 финала, а прате га Фенер 5 (9), Галатасарај 3 (5), Улкер 3 (5) и Тофаш 3 (3).

Банвит се од 1994. до 2004. године пењао у систему турске кошарке, а после 13 сезона у елити, екипа је стигла и до првог трофеја.

Била је ово осма победа Банвита у последњих девет утакмица у Лиги шампиона, Суперлиги и Купу, а савладан је тим који је у финале ушао са серијом од девет победа у последњих десет мечева у Евролиги, Суперлиги и Купу.

Једини који је на том путу савладао Ефес био је шампион Европе, ЦСКА.

У првом лигашком мечу два тима, одиграном 20. новембра, Банвит је као домаћин победио 69:68.