Испуњени услови за извоз меса и јаја
БиХ је испунила све услове за извоз меса перади и јаја у Европску унију, а кроз неколико мјесеци инспекција за храну, здравље, анализе и ризике ЕУ ће доћи у посјету како би се у то увјерила и дала зелено свјетло за увоз.
Република Српска 18.02.2017 | 17:28
Шаровић је рекао да су на испуњавању услова радили у складу с Акционим планом који је договорен с надлежним институцијама Европске уније.
“Сматрамо да је Босна и Херцеговина спремна и да испуњава услове, а да није тако, ни инспекција не би долазила у најављену инспекцију за који мјесец, тако да сам апсолутно оптимиста”, каже министар.
Појашњава, не прецизирајући, да ће инспекција доћи у току године, након чега би БиХ требало да добије дуго очекивану дозволу за извоз.
Он је казао како је питање болести причјег грипа под контролом јер је до сада забиљежен само један случај болести у околини Приједора, и то на имању, а не у производном погону.
Предраг Миличевић, предсједник Координације удружења перадара у БиХ, изразио је захвалност Шаровићу што је саслушао њихове проблеме и што је званично потврдио долазак делегације Директората за храну, здравље, анализу и ризике ЕУ из Даблина.
“Перадари из БиХ су спремни да се опробају и на захтјевном европском тржишту. Добили смо увјеравања и потврде да ћемо имати врло коректну сарадњу и на будућим пословима”, додао је Миличевић.
А један од првих објеката за производњу пилећег меса и прераду у који би инспектори требало да уђу је онај предузећа “ДС Живанић” из Прњавора, из којег такође кажу како ће им са задовољством отворити своја врата.
Десимир Живанић, власник, каже како прилику на ЕУ тржишту види и у цијени и у квалитету домаћег пилећег меса.
“Квалитетно пилеће месо у Европи је најмање два пута скупље него код нас. Ово би могло оживјети живинарску производњу у РС јер овако затворени и скучени и у малом тржишту не могу радити”, каже Живанић.
Он сматра како пилетина из БиХ неће угрозити европско тржиште и њихове произвођаче па тако сматра како они неће посезати за мјерама заштите и додатним наметима.
“Имамо врло мале количине које су за њих минорне, а са друге стране за нас је то сламка спаса. Моја фирма би, на примјер, ишла с пилећим филеом, који је три пута скупљи у Европи него код нас. То је тек четврти дио укупне тежине пилета и са тих 25 одсто од наше производње ми бисмо добро функционисали”, каже Живанић.
Каже како је сам начин производње исти, ако не и бољи, што је још једна предност.
“Сировине и исхрана су нам готово исти, али наши објекти су мањи, а тим је и квалитет бољи, јер у великим објектима долази до већих проблема. Наши су сами и изоловани у здравим срединама и такво месо је сигурно квалитетније. Сем тога, то су нам потврдили они који су нас посјетили из ЕУ.
(Независне новине)
Коментари / 5
Оставите коментарПевац
18.02.2017 17:04Тешко нама,остаћемо без јаја.
ОДГОВОРИТЕАло неписмењаци
18.02.2017 17:43Знате ли иста направити из техницких области, телевизор, ауто, моторну пилу, фен за сусење косе итд?
ОДГОВОРИТЕХм
18.02.2017 22:48Све јајара до јајаре.
ОДГОВОРИТЕјаја од препелице
19.02.2017 11:16Добро да и ми несто извозимо.
Р : Јаја
19.02.2017 14:19Потребно је препелицу ухватити ,а стаје са оплодњом