Од бесплатног до папрене таксе
Поједине општине приједорске регије младе подстичу да улазе у брак бесплатним вјенчањима, док одређене заједнице тај свечани чин масно наплаћују.
Република Српска 10.02.2017 | 07:31
"Уколико се излази на терен, односно ако матичар треба да иде на вјенчање у неку од свечаних сала тада су младенци дужни да плате само симболичну таксу од 10 КМ", изјавио је Љубоја.
За разлику од ове локалне заједнице, Костајница и Крупа на Уни отишле су корак даље па су младенце ослободили и плаћања таксе. То се показало успешним када се узме у обзир да је у овим малим општинама у протеклој години у брачне воде упловило око 40 парова.
Ипак, многи који се одлуче да грађанско вјенчање обаве у неком свечаном амбијенту у Приједору ће за тај „хир масно платити“. Начелница Одјељења за општу управу града Приједора Јасминка Мурселовић каже да се у тим случајевима треба издвојити 216 КМ.
"Матичар и одборник излазак на терен наплаћају по 50 КМ, док се за излазак 116 КМ уплаћује у градску касу. Урачунати су порези на овај приход матичара и одборника", рекла је Мурселовићева.
Она истиче да је то одлука градског парламента.
"Матичари и одборници одлазе у угоститељке објекте или на нека мјеста на отвореном простору, понекад и на Мраковицу, и тада имају трошкове. Раде у своје слободно вријеме, послијеподне радним данима или викендом", каже Мурселовићева.
Наглашава да младенци уколико желе да прођу без трошкова онда се могу бесплатно вјенчати у канцеларији градске управе током радног времена.
У Новом Граду, који је од Приједора удаљен само 30 километара, младенци свечани чин могу да обаве скоро дупло јефтиније.
"Поред вјенчања у просторијама матичара, имамо канцеларије и на подручју пет села, где се такса за вјенчање плаћа 60 КМ. Када се градско вјенчање обавља у мотелима или неким другим приватним објектима плаћа се 150 КМ, од чега по 20 КМ добијају матичар и одборник за своје трошкове", рекао је Љубан Кнежевић, начелник Одјељења уа општу управу Новог Града.
У Козарској Дубици можете да бирате салу у згради општине у којој ћете се вјенчати, и то само за 20 КМ.
"Када се тај чин обавља у угоститељским објектима онда се склапање брака наплаћује 100 КМ, од чега одборник добија 30 КМ, а матичар 20 КМ", каже Душан Дрљић, начелник дубичког Одјељења за општу управу.
Наиме, младенци могу да се вјенчавају у било којој локалној заједници у Републици Српској, али због плаћања превоза није забиљежено знатно прелажење у друге општине.
У Приједору су се прошле године вјенчала 426 пара, у Оштрој Луци 19, а у Крупи на Уни седам. За разлику од ових заједница у којима је повећан број склопљених бракова, у односу на 2015. године, у Новом Граду склопљена су 102 брака, што је за 20 мање у односу на годину дана раније.
(ЕуроБлиц)
Коментари / 0
Оставите коментар