Амбалажа брзе хране штетнија по здравље него брза храна?

Помфрит, пржена пилетина или висококалорични хамбургери могу бити веома укусни, али стручњаци стално упозоравају на то да брза храна није здрава. Међутим, најновија истраживања показују да би, можда, више требало да бринемо о штетности амбалаже у којој се та храна налази.

Здравље 03.02.2017 | 10:32
Амбалажа брзе хране штетнија по здравље него брза храна?
Папири и картони у којима се храна послужује или пакује прекривени су хемијским супстанцама које одбијају масноћу, а садрже једињења флуора, показала је нова студија објављена у журналу Енвиронментал Сциенце & Тецхнологy Леттерс.

Једињења позната као пер- и полифлуороалкyл супстанце (ПФАС) врло су постојане синтетичке материје од којих се неке доводе у везу са карциномом.

Хемијска једињења са амбалаже прелазе на храну, што значи да уз храну конзумирамо и одређену количину тих супстанци, без обзира на то што не једемо амбалажу. Количина тих материја зависи од топлоте хране и времена које она проведе у амбалажи.

Након прикупљања око 400 узорака хране из ресторана брзе хране широм САД, истраживачи су утврдили да 46 одсто папира за паковање и 20 одсто картонске амбалаже садржи флуор.

Такође, откривено је да 56 одсто амблаже за хлеб, пециво и колаче и 38 одсто амбалаже за сендвиче садржи неко флуорно једињење. Истовремено, такве материје нису уочене на папирним чашама.

Истраживање је показало да нису масни хамбургери најгори, већ да су колачи и хлеб у ствари храна с којом треба бити најопрезнији. Такође, са кутијама за кокице треба бити посебно обазрив.

Супстанце које садрже једињења флуора (ПФАС) могу да изазову озбиљне проблеме као што су смањење плодности, ослабљен имунолошки систем, повећан холестерол и већи ризик од рака.
Такве материје често се могу наћи и у предметима као што су тигањи и водоотпорна одећа, производи за чишћење, боје, лакови, шампони, шминка и зубни конац.

РТС
фото:интернет

Коментари / 0

Оставите коментар