Како бити човјек у тешким временима

На Савиндан пре 24 године у требињској болници, од последица удараца задобијених шест дана раније у центру Требиња, преминуо је Срђан Алексић, млади Требињац чији је херојски чин познат далеко ван граница Босне и Херцеговине.

Република Српска 27.01.2017 | 08:39
Како бити човјек у тешким временима
Тог кобног 21. јануара 1993. године Срђана је напала група резервиста, његових суграђана, док је бранио друга Алена Главовића.

Срђан је на градској пијаци успео да од удараца одбрани пријатеља, али су четворица резервиста Војске РС кундацима претукли тада 27-огодишњег младића, због чега је Срђан био шест дана у коми.

Један од убица Срђана Алексића погинуо је на ратишту, а остала тројица осуђена су на по две године и четири месеца затвора.

Срђанов отац Раде на смртовници је написао реченицу: "Испуњавајући људску дужност трагично је завршио свој млади живот".

Раде Алексић ће и данас у 11 часова обићи синовљево последње почивалиште на требињском градском гробљу у Подгљивљу.

"Изгубили смо Срђана, али смо добили човека, путоказ и мотив да будемо људи" поручио је више пута са тог места неутешни Раде.

По више пута је поновио и да је поносан на људе који поштују Срђаново дело, јер "треба поштовати дело, а не извршиоца, пошто дело чини извршиоца великим".

Ален Главовић данас живи у Шведској, са супругом и двоје деце, али сваке године обилази гроб Срђана Алексића у Требињу.

Пливачки рекордер

Срђан је у Требињу био познат и као успешан пливач и јуниорски рекордер у пливању.

Аматерски се бавио и глумом, за шта је добио више награда, а наставио је да глум и у току рата у БиХ у представи „Сан ратне ноћи“.

Постхумна признања

Срђану Алексићу је постхумно додељена Повеља Хелсиншког комитета за људска права у БиХ.

Његово име носе улице више градова у БиХ и Србији.

У Требињу спортски терени које је изградиопознати кошаркашки ас Дејан Бодирогра носе Срђаново име.

Филмови

Београдски режисер Срдан Голубовић снимио је филм "Кругови", инспирисан овим догађајем, а РТС је пре 10 година снимила документарни филм "Срђо". Установљена је и новинарска награда за професионално извештавање о маргинализованим и рањивим групама.

Претходне зиме Срђанов гроб у Требињу посетио је и високи представник у БиХ Валентин Инцко.

Извор: ЕуроБлиц

Коментари / 29

Оставите коментар
Name

Мг

27.01.2017 07:45

Да ли ћете икад објавити праву истину о овом догађају?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

27.01.2017 09:10

Ако имаш другу верзију напиши нам укратко. Хвала

Name

Истина

27.01.2017 09:22

а која је то истина, Де нам је ти исприцај. Само ми немој оно око фармерки на пијаци

Name

Требиње

27.01.2017 09:29

Ајде ти свезнајуци објасни ста је било, вјероватно је он један пребио цетворицу наорузаних до зуба па се ови светили. Јад и цемер. РИП Срдјане јунаце.

Name

ре истина

27.01.2017 09:56

Богами је било око фармерки.Седјан је био добар момак.ОВИ НЕСРЕТНИЦИ СУ БИЛИ ПИЈАНИ.И сад залим сто се Срдјо насо у том тренутку на то мјесту то је његова зла судбина,а кад се вец ту насао он је био такав цовјек да је морао реаговати и би ста би.Ја би лицно волио да су ту сви они заврсили,а да је Срдјо остао зив јер је врије дијо колико сви они заједно.Вјецна ти слава Срдјане.

Name

Саса

27.01.2017 10:13

И Ален је био припадник ВРС и био је у истој јединици са Срдјаном

Name

Благоје

27.01.2017 13:58

Лака му црна земља била.

Name

мишо

27.01.2017 08:01

Зашто нико не наведе имена починиоца овог гнусног чина.Срамота коју би осјетили била би дио казне.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Драган

27.01.2017 09:01

Срђане, Бог да ти душу прости у рају...заувијек ћеш бити ХЕРОЈ и ЧОВЈЕК. Као Србин поносан сам на тебе, истовремено и тужан што имамо издајнике и нељуде попут твојих убица или ове издајничке власти. Породици Алексић у Требињу желим што више лијепих тренутака у животу, нека их Срђанов дух чува. То су прави Срби за понос!

ОДГОВОРИТЕ
Name

ре

27.01.2017 10:42

Немаш појма ни шта се десило тачно него читаш и вјерујеш у прочитано

Name

Драган

27.01.2017 11:36

Испричај ми, да не живим у заблуди.

Name

Освит

27.01.2017 09:04

Да је у овој земљи било висе људи као Срдан данас би ово боља и срецнија земља. Нека му је вјецна слава и хвала.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Кипар

27.01.2017 09:07

Немам ништа против Алексића,нека му је лака земља али мислим да би се данас кајао. О њему би требали много више муслимани да причају и дају имена улицама,трговима,аеродромима итд. Срби би морали већ једном да почну поштовати своје иначе ко је луд у будућности ратовати за Српске интересе ако га заборављају,хапсе,осуђују итд. Република Српска и Србија морају што пре да подижу споменике,тргове,улице,аеродроме са именима Споменка Гостића и других Срба.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Коо

27.01.2017 09:53

Ех мој Кипар. Тко је луд да ратује, надам се да није нитко. "Хапсе, осудјују итд..." оне сто су криви. Вецина војника је у рату била нормална и убијала само војнике у борби. Пиз... које су убијали цивиле или заробљенике треба гонити до смрти, то нису били војници него стока. Нитко није прогоњен само зато сто је Србин, Босњак или нетко други. На крају крајева има суд па нека одлуци. Да ми имамо толико проблема са судом, заиста не разумијем. Срдјан је показао своју хуманост и то треба цијенити као и све друге који су се тако понасали, а ја вјерујем да их је на стотине у БиХ који су спасавали своје суградјане од подивљале стоке која се у оно доба била дигла. Данас се ти људи не смију јавити јер су ето издајници, која је највеца греска насег менталитета. Умјесто да хвалимо хуманисте, ми се дицимо насом националистицком стоком и оним најгорим људима само зато сто су најгласнији. Поздрав свим добрим људима!

Name

Ре Кипар

27.01.2017 10:00

Ти очито ниси обавјештен или намјерно пљујеш по Бошњацима.Од Бошњака је и потекла информација о овом дивном младићу.Срби га нису никада ни споменули.Од Бошњака је и потекло да се улице зову по овом храбром младићу.Распитај се ако не знаш гдје су улице које носе име Срђана Алексића.А ти и даље мрзи,далеко ћеш стићи.

Name

ливе

27.01.2017 09:11

Човјек који је свој живот положијо да би спасијо свог друга свог пријатеља не гледајући што је бијо друге вјероисповијести Срђан Алексић је херој о њему ће се причати и препричавати историја нека му је лака црна земља

ОДГОВОРИТЕ
Name

РС

27.01.2017 09:27

Луда времена била, затуцани људи јос лудји, из свега тога су само изасле трагедије бас свима, трагедије без побједника, само смо сви заједно поразени. И то у свему. Ста год да се десило тог кобног дана због Срдјана се поносим сто сам Србин. Вјецна ти слава српски јунаце!

ОДГОВОРИТЕ
Name

борац

27.01.2017 09:54

Борац прве категорије Ста смо добили ратом осим сто смо мафији омогуцили да попривати народну имовину и направи незапамцену пљацку која не престаје довели смо дезертере на власт мрзи нас сав свијет и јос којеста али све негативно.

ОДГОВОРИТЕ
Name

босанац и Херц.

27.01.2017 10:07

Нека бог награди његове родитеље који су га таквог родили и одгојили,и нека је срдјану вјецна слава и хвала за људскост коју је показао у тим лудим временима.А исто нека је срамота тих власти које су те убице зликовце осудили само на по двије године затвора за такво злодјело.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Босњак

27.01.2017 10:10

Овом цовјеку скидам капу. Свака ти цаст пријатељу и лахка ти црна земља.

ОДГОВОРИТЕ
Name

цовјек

27.01.2017 10:13

Свака цаст овом цовјеку.Остат це заувјек упамцен као неко ко је исказо људскост,у поганим и јадним временима.Бог милостиви цему то надокнадити,у неком другом и бољем свјету.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мирза

27.01.2017 10:34

Срђану Алексићу је постхумно додељена Повеља Хелсиншког комитета за људска права у Босни и Херцеговини. Улица Великих дрвета у Сарајеву је петнаест година након Срђанове смрти названа по његовом имену. У образложењу је наведено: Викицитати „Без људи као што је Срђан Алексић и њихових херојских дјела, човјек би изгубио наду у људскост а без ње наш живот не би имао смисла.” Пролаз у Змај-Јовиној улици у Новом Саду је назван по Срђану и ту ће бити постављена спомен-плоча у његову част. У Панчеву је 2010. постављена спомен-плоча, а пролаз у центру града добио је његово име.[1] Ален Главовић данас живи у Шведској, ожењен је и има двоје деце. Сваке године посећује Требиње, Срђанов гроб и његовог оца. Године 2007, Радио-телевизија Србије је снимила и емитовала документарни филм о Срђану Алексићу под називом „Срђо“. Требињско позориште „Слово“, чији је Алексић био члан за живота, извело је 28. децембра 2008. године представу „Епилог“ у његово сећање. Представу је режирао Предраг Ћурић, а улогу Срђана Алексића играо је Ал-Друби Кристијан, млади глумац из Србије. Председник Републике Србије Борис Тадић је 14. фебруара 2012. године одликовао постхумно Срђана Алексића златном медаљом Милош Обилић за испољену храброст и дело личног херојства. Председник Републике Српске Милорад Додик га је 9. јануара 2013. одликовао „Орденом части Републике Српске са златним зрацима“.[2] Од октобра 2013. године једна улица у Београду је понела његово име.[3] Филм Кругови, режисера Срдана Голубовића инспирисан је судбином Срђана Алексића. [4] Ово сам извадио са википедије. Сјајно је сто се на свим странама сјецају ста је уцинио овај храбри момак. Покој му дуси, фамилији мир а нама осталима да нас направи бољима

ОДГОВОРИТЕ
Name

Меха

27.01.2017 10:36

Туга је сто је ЈЕДАН од милион.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ре меха

27.01.2017 12:11

Има један случај гдје је бошњак помогао Србину. Да не пишем дугу причу, на крају Србина никада нису нашли.

Name

МладаБосна

27.01.2017 10:44

Слава Срдјану али засто хрвати и муслимани немају некога слицног вец само подрзавају и велицају Фасисте

ОДГОВОРИТЕ
Name

Тиме

27.01.2017 11:39

Доћи ће опет вријеме кад ће они одговарати за фашизам. Величали су и раније исту страну, па додје 1945.година. Доћи ће опет!!!

Name

Требињац

27.01.2017 13:22

У требињу су увијек..и заувијек цијенили и поштовали једни друге ..помагали се измедју себе и у рату и у миру..без обзира на све а најмање на националност!!!!'у требињу је увијек тако биолошко!!!!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

РС

27.01.2017 17:06

Респецт за ово. Сукоб ником добра није донио. Зивјели сви Требињци и сви нормални људи у РС и БиХ, треба да се поносите сто сте имали таквог суградјанина какав је био Срдјан.

Name

Саша Тодоровић

26.01.2021 23:35

У ЈНА сам отишао септембра 1989. године. Чињеница да одлазим у Сарајево изгледала ми је као „пун погодак“. Обожавао сам овај град, његов рокенрол, нови примитивизам, „Топ листу надреалиста“. Његову бајковитост, мешавину култура, вера и обичаја. А онда је дошло ЗЛО…за све нормалне људе на простору некадашње заједничке нам државе.

ОДГОВОРИТЕ