Прича: Знате ли колико Абрамович плаћа столицу у Челсију?!
Иако је власник клуба, руски бизнисмен сваке године одваја огромну суму новца за ВИП бокс одакле гледа утакмице, али то је само кап у мору када се погледа колико свог новца уноси у клуб годишње.
Фудбал 23.01.2017 | 15:30
Укратко: Приходи клуба су скочили са 314,3 на 329,1 милион фунти, али су скочили и губици са 21,3 на 69,8 милиона фунти.
Због тога, а губитке је изазвала исплата смењеног Жозеа Муриња и његових сарадника од осам милиона и превремени раскид уговора са "адидасом" на штету клуба од 67 милиона фунти, власник Челсија Роман Абрамович морао је да реагује уплатом 90 милиона фунти личног богатства како би клуб прошао кроз овај финансијски турболентан период.
Поред тога, Абрамович је задржао праксу да плаћа услуге ВИП бокса који користи, на шта је потрошио милион фунти у 2016. години, уплаћујући ту суму на рачун клуба чији је власник.
Већ сада је јасно да ће Челси наћи излаз из ове непријатне ситуације, утолико што уговор с "адидасом" није узалуд раскинут – Абрамовичев клуб ће од компаније "Нике" добити 900 милиона фунти у наредних 15 година и то ће бити сума уз коју ће скупи радови на новом-старом стадиону бити подношљивији за клуб и сада већ традиционално "скупо" одржавање првог тима.
Челси је у 2016. години од ТВ права зарадио 143 милиона фунти, од комерцијалних уговора и спонзора 117, а од прихода на дан утакмица, на стадиону и у официјелним радњама, целих 69 милиона.
Ипак, оно што би могао да буде дугорочан проблем Челсија је све већи број запослених у клубу, како у "канцеларијама" тако и на "терену". Челси је за крато време запослио 59 људи у администрацији и још 45 фудбалера, менаџера, тренера и скаута. Број запослених у клубу повећан је за преко 100 људи, односно за 15 одсто у односу на 2015. годину, па су сада годишњи трошкови на плате запослених, рачунајући и играче, скочили са 216 на 222 милиона фунти.
Челси има политику да код потписивања нових играча даје јаке плате, али максимално умањује бонусе у смислу голова, асистенција, победа, пласмана у одређена такмичења и, на крају трофеја, тако да би максимална одступања могла да износе 2,5 милиона фунти.
Медији у Енглеској, у извештајима са ове презентације пословања на "Бриџу", закључују и да је Бреxит коштао Челси негде око 30 милиона фунти, када су токови новца у питању, пад фунте у односу на евро, итд.
Констатовано је и да би клуб био итекако у плусу да се у 2016. години нису догодили Мурињо, Бреxит и раскид уговора са "адидасом", као и да је тренд раста прихода приметан и да ће бити настављен у годинама које долазе. Стабилан уговор с "Нике" компанијом и изостанак ломова, честих смена менаџера, као и стабилизација британске монете, требало би да донесу и позитивну 2017. на "Стамфорд бриџу".
Поређења ради, Челси је Мурињу и његовим сарадницима за отказ 2007. године платио невероватних 23,1 милион фунти, тако да је ових осам "одличан" посао за Абрамовича.
Челси је на име обештећења и раније уговорених рата код продаја играча, у 2016. зарадио 49 милиона фунти (Петер Чех, Рамиреш, Мохамед Салах, Оријел Роуме, итд), а у 2017. ће наставити да стижу уплате од ових, као и неких нових трансфера, попут оног у ком је Оскар отишао у Кину за 52 милиона фунти (!?).
Извор: мондо.рс
Коментари / 0
Оставите коментар