Анализа: Ко је Стив Холанд и зашто ће Челси много изгубити?!

Зову га "тихи тактичар" и Саутгејту је испуњена жеља - сарађиваће са човеком којег нико није желео, или смео, да промени у Челсију. Холанд је један од најтрофејнијих тренера у последњих десетак година.

Фудбал 23.12.2016 | 23:15
Анализа: Ко је Стив Холанд и зашто ће Челси много изгубити?!
Упркос томе што се Тотенхем побунио и указао на "сукоб интереса", с обзиром на то да ће као асистент селектора Гарета Саутгејта имати увид у поверљиве податке о репрезентативцима Енглеске, Стив Холанд радиће упоредо на "Бриџу" и у ФА до краја сезоне.

А, онда ће, после осам трофејних година у Челсију, напустити тај клуб и трајно прећи "у" сениорску репрезентацију Енглеске.

Говоримо о Стиву Холанду, човеку чије се име у јавности помињало углавном када је Жозе Мурињо био љут, па је слао помоћнике на конференције за медије.

Међутим, Холанд је далеко, далеко више од "портпарола" и његова улога у Челсију била је – и јесте – толико значајна да већ сада можемо да констатујемо да је пред Антонијом Контеом веома тешка и важна одлука – ко ће заменити "тихог тактичара" наредног лета, када буде испразнио своју канцеларију у коју је тихо ушао 2009. године.

Ко је Холанд и откуд нам идеја да констатујемо како ће Челси бити толико ослабљен његовим одласком?

Стив Холанд, рођен 1970. у Стокпорту, препознао је да неће бити ништа више од исподпросечног фудбалера, тако да је у 22. години одлучио да се посвети тренерском послу и одмах је добио шансу у млађим категоријама нижеразредног клуба Кру Александра, у којем је радио од 1992. до 2008. када је увелико био тренер првог тима.

О човеку који се упоредо усавршава на разним катедрама за фудбал, али и који је 2007. добио УЕФА про лиценцу, брзо се прочуло у енглеским фудбалским клубовима, тако да га је на лето 2009. године позвао Роман Абрамович и убедио га да се прикључи моћном систему, што је Холанд и прихватио – постао је тренер Челсијевих резерви и већ у првој сезони освојио титулу првака Енглеске победом у финалу над Блекбурном (резерве после лиге играју и плеј-оф), што је била прва титула Челсијевих "другопозиваца" од 1994. године.

Желећи човека који познаје ствари, којег поштују у клубу и који је, колико и он сам, рано ушао у тренерски посао, млади Андре Виљаш-Боаш поставио је 29. јуна 2011. Холанда за асистента тренера првог тима, што је био званични "улазак" овог сталоженог и мирног Енглеза у свлачионицу првог тима. То што АВБ није успео и што је смењен већ у марту 2012, није значило и неуспех за Холанда.

Напротив.

Привремени менаџер, иначе "стари" Челсијевац, Роберто Ди Матео, унапредио је Холанда и промовисао га у другог човека стручног штаба, асистента менаџера. Испоставиће се да ће овај тандем донети Челсију највећи успех у историји, титулу првака Европе, но... Ди Матео је брзо отишао, а Холанд остао – до данас!

Ниједан од Виљаш-Боашових наследника није желео (мада има и верзија према којој "није смео") да склони Холанда са места асистента менаџера, иако је већина оних који су долазили и одлазили са "Бриџа" имала комплетан и масован стручни штаб.

Холанд је остао асистент менаџера и код Рафаела Бенитеза и код Жозеа Муриња и код још једног привременог менаџера, Гуса Хидинка, а ништа се није променило у том смислу доласком Антонија Контеа овог лета.

Према једној верзији, сваки од менаџера које је доводио власник Абрамович чуо је причу о "тихом тактичару", који је лојалан надређенима, али опет слободан да каже мишљење и супротстави се, о човеку који није слепи махач главом подржавајући све замисли менаџера, о тренеру који је претходницима "мали милион пута" доносио велике победе одређеним решењима којих се "главни" није сетио.

Према другој верзији, у клубу који има заиста гломазан Борд, велики број саветника и консултаната који се питају, организацији која има "шефа" за све и свашта, Холанд се наметнуо као Абрамовичев човек од поверења "на терену". Причали су да је Холанд једини умео реално и без устезања да пренесе богатом Русу шта се ЗАИСТА догодило, за разлику од зараћених страна у бројним непријатним ситуацијама у клубу. Те је, због тога, сваки нови менаџер Челсија морао да уврсти и Холанда у састав стручног штаба.

Без обзира која је од ове две верзије тачна, а можда би могле да буду и обе, Челси ће на крају сезоне остати без једног од најтрофејнијих фудбалских радника на свету у последњих десетак година, с обзиром на то да је од уласка у први тим "плаваца" Холанд учествовао у освајању Лиге шампиона, Лиге Европе, Премијер лиге, ФА купа и Лига купа.

Холанд је један од тројице асистената у Контеовом штабу и, погађате, једини који није Италијан, уједно и једини који је остао из Хидинковог тима. Остала двојица су Анђело Алесио и Ђанлука Конте.

"Стив је велики професионалац и мој асистент у Челсију. Срећан сам што га имам због његове посвећености послу и фудбалу, али због тога какав је човек", прокоментарисао је Конте када су га питали за Холандов "прелазак" у стручни штаб Гарета Саутгејта, с којим је сарађивао и у младој репрезентацији Енглеске, али на тој дужности није морао да буде стално запослен у Фудбалској асоцијацији.

"Ипак, Стив остаје с нама до краја сезоне и, рекао ми је, размишља само о Челсију".

Овакав епилог, заправо је компромис, с обзиром на то да је био потребан Челсију, с којим је имао чврст уговор, па би Фудбалска асоцијација морала да плати велико обештећење за њега, да би га одмах добила. Ипак, с обзиром на то да је Холанд желео трајно да пређе на нову функцију, на "Бриџу" су му дозволили да ради паралелно и званично напусти клуб када сезона буде завршена.

Већ смо поменули да је Холанд у јавности најчешће експониран током Мурињове кризе у сезони 2015/16, када је преузео на себе конференције за медије и изјаве после утакмице.

Међутим, тамо где су камере биле угашене, његова улога била је конкретнија – сведоци говоре о томе да је једини говорио Мурињу где греши и шта би требало да промени, за разлику од Руија Фарије, Силвина Лоура и Жоеза Мораиша, који су се ретко и невољно супротстављали шефу, а никад у присуству играча.

Када је Мурињо други пут смењен, Холанд је водио екипу у мечу са Стоук ситијем и потом је предао у Хидинкове руке, а у периоду године када су сви ликовали над судбином "Специјалног", он је говорио...

"Жозе није човек којег видите када се укључе камере. Он је изванредна особа са којом је уживање радити. Жозеов стручни штаб је био фантастичан према мени, чак су ме позвали и на ручак када се све завршило", рекао је тада Холанд.

Није ни чудо што је Саутгејт, када је убедио челнике ФА да је он прави човек за посао селектора Енглеске, имао само један услов – или Холанд или нико.

Извор: мондо.рс

Коментари / 0

Оставите коментар