Анализа - видео: Евролига у завојима...!

Иако је најјаче европско такмичење добило на интезитету променом формата, тенденција је таква да све више играча мора да паузира због повреда.

Кошарка 18.12.2016 | 22:45
Анализа - видео: Евролига у завојима...!
Пре почетка Евролиге многи су се питали - како ће то да игледа у новом формату? Утисак је - јако добро. Доста квалитетних мечева, неизвесних, хале прилично добро испуњене, има доста утакмица у којима навијачи уживају и не морају дуго да чекају да би гледали своје љубимце. То показују и бројке које означавају раст интересовања на већини нивоа. 

Ипак, једна ствар делује као производ свега овога са тенденцијом да ескалира - повреде.Како ово никад напорније такмичење одмиче, тако се у насловима кошаркашких текстова све виђа реч "повреда". Нажалост, овакав паклен ритам односи своје, утакмице се некада играју у размацима од само два дана и то мора да се плати. А, плаћају играчи.

Већина њих је на старту сезоне рекла - биће занимљиво, сви ће да уживају, публика ће да буде задовољна, а нама ће бити јако тешко. Говорио је и Јоргос Принтезис да кошарка није рудник, као што и није, али се игром лоших околности баш њему догодило да повреди колено на гостовању Жалгирису. И било би добро да је то усамљен случај.



Погледајте само ова имена: Милош Теодосић, Нандо Де Коло, Серхио Љуљ, Јоргос Принтезис, Ентони Рендолф, Богдан Богдановић, Треј Томпкинс, Џастин Доелман, Мирослав Радуљица, Џо Фриленд, Торнике Шенгелија, Ентони Рендолф, Хуан Карлос Наваро, Адам Ханга, Виктор Клавер, Пау Рибас, Данијел Хекет, Андреа Барњани... Нажалост, ту није крај списку.

Сви они су морали да паузирају барем по неку утакмицу ове сезоне у Евролиги, а рецимо Хекет и Рибас се неће ни враћати на паркет до краја сезоне јер су морали у салу за операције.

Наравно, поред веома интензивног ритма у Евролиги, свих 16 екипа мора да се брине и о домаћим такмичењима где су под великим притиском, па у таквој ситуацији долази до различитих врста проблема и на паркетима у националним и регионалним такмичењима. 



Чини се да је ове сезоне улога кондиционих тренера важнија него икада, а о томе је говорио и Марко Симоновић када је похвалио Драгана Гачевића, кондиционог тренера Звезде.

"Не спомињу играчи често, увек се слабо спомиње тај неки кондициони део који се ради, а ја мислим да је то у данашњој кошарци, уз тактику, најважније! Кондициони тренер мора да вас спреми за сезону, па кроз ту сезону да одржава кондицију коју сте стекли, па да вас опорави после сваке утакмице, па да вас припреми за наредну утакмицу...", истакао је Симоновићважност физичке спреме.

Страдају најчешће скочни зглобови, бутни мишићи, а када се, не дај Боже, дође до колена и предњих укрштених лигамената, онда вам је јасно каква је процедура. Шест месеци најмање ван терена, операција, и сталан страх до краја каријере су неминовне последице. Као што смо већ имали прилике да видимо.

У нади да ћемо у наставку сезоне и у 2017. години што мање користити реч "повреда"...

Извор: моззартспорт

Коментари / 0

Оставите коментар