Како сами себи компликујемо живот?
Како би живот мога да буде и једноставан, људи га већ вековима здушно компликују. Психолог Данијела Вајт указује на десет најчешћих начина на који компликујемо свој живот.
Свијет 16.12.2016 | 11:19
Одлажемо
Ако нам је омиљена реч "сутра ћу", пре или касније осетићемо као да нас велики талас, састављен од свих одложених обавеза, преплављује. Једини начин да избегнемо талас је да уђемо у ватру и да се ухватимо у коштац са обавезама којих је све више. Када "сутра" заменимо са "сада", живот ће нам бити много лакши и лепши јер ништа не чисти ум као завршавање ствари. У супротном, остајемо у зачараном кругу где сваки нови задатак, обавеза, пројекат, компликује не само дан, него и живот.
Бринемо
Парадоксално, али што више бринемо, више проблема имамо. Јер, брига није чаробни штапић који решава наше муке, већ има паралишуће дејство, спречава нас да се активирамо како бисмо проблем решили и замагљује поглед, па не видимо очигледна решења. Енергија коју посвећујемо проблему може бити паметније потрошена - на тражење решења. Посебна прича је кад бринемо без основа, правећи слона од миша и тражећи проблем тамо где га реално нема, али га правимо хипотетичким "шта ако?"
Чекамо
Многим људима живот прође у чекању - да засија сунце, престане киша, прођу врућине, смире се ветрови. Чекајући идеалан дан, не одлазе у шетњу, на излет, у парк. Чекајући савршеног партнера, живе без љубави. Чекајући идеалну пословну прилику, пропуштају добре. Чекају да се створе услови за оснивање породице и неретко остају без исте. Изрека "Ко чека, тај дочека" није увек добар избор. Јер, као што температура никад није савршена, нису ни животне околности. Али, то није разлог да не изађемо и не заплешемо по киши.
Не знамо да кажемо НЕ
Особе које увек излазе у сусрет свима, од колега до чланова породице, компликују свој живот. Јер, у једном тренутку неће успети да изађу на крај са свим обавезама, па ће пући. Затим ће осетити кривицу што су се "испразнили" на неком ко то најмање заслужује и тако у круг. Размислите о приоритетима, добро процените своје време и научите да кажете не. Свет, као и ваша фирма, наставиће да постоје, чак и ако одете на одмор, а колега ће коначно научити како да ископира текст ако му пристојно кажете да немате времена да му то поново показујете.
Журимо
Ко је продуктивнији? Особа која фокусирано и смирено ради или она која све време говори "журим" нервозно гледајући на сат? Журба нас не чини ефикаснијим, већ ствара панику и производ рада је лошији, а то нам се касније враћа као бумеранг. Постоје ситуације кад је брзина оправдана, јер вас је, на пример, шеф касно обавестио о помереним роковима, али у редовним околностима се трудите да задатке распоредите и радите смирено и продуктивно, па ћете себи поједноставити посао и живот. Избегавајте кампањски рад јер се лоше одражава на здравље и на колегијалну атмосферу.
Жалимо се
Од жалопојки немамо ништа, осим горког укуса у устима. Уместо да се бавимо оним што немамо, треба да будемо захвални за све што имамо. Уместо размишљања о стварима које смо у прошлости могли да урадимо другачије и активностима које ћемо предузети у будућности, треба да се усредсредимо на искоришћавање садашњег тренутка.
Очекујемо превише
Велика очекивања су један од највећих проблема данашњег човека. Што више очекујемо од партнера, пријатеља, посла, живота, већа је шанса да будемо разочарани. Уместо тога, требало би да прихватимо стварност, да схватимо да се људи мењају, да ствари често измичу контроли и да је неопходно да будемо флексибилни како бисмо што безболније прошли изазове које живот носи.
Поредимо се са другима
И пре појаве Фејсбука и Инстаграма волели смо да се поредимо са другарима из клупе, колегама са факултета, али друштвене мреже су то подигле до неслућених размера. И не само да смо због тога незадовољнији собом, већ себи задајемо све више задатака не бисмо ли достигли зацртано.
Не опраштамо
Дечко нас је преварио, пријатељ изневерио, колега оговарао? И то је живот. Огорченост, мржња и бес нас трују и спречавају да живимо пуним плућима. Међу опроштајима које треба да дамо ако желимо једноставнији живот је и онај најважнији - да опростимо себи што нисмо урадили баш све што смо зацртали.
Избегавамо конфликт
Није проблем у свађама, већ у начину на који им приступамо. Расправе без слушања саговорника, уз агресивни тон и претње не доносе ништа добро, али исто важи и за избегавање конфликта. Гурање проблема под тепих неће утицати да они нестану, напротив, дочекаће нас још прашњавији и већи, па уместо да глумимо ноја који гура главу у песак, живот ћемо поједноставити ако се суочимо са непријатностима.
Извор: Новости
Фото: Тхинкстоцк
Коментари / 0
Оставите коментар