Коментар: Новакова грешка и одговорност у "случају Бекер"...
Када би у најкраћем требало објаснити рецепт за успех најбољих спортиста на свету, он би се састојао из две речи – свакодневна рутина. Радње које сте навикли да обављате свакога дана, изнова и изнова, доносе све оно што је потребно за велике резултате – физичку способност, менталну снагу, искуство, самопоуздање, слободу у игри...
Тенис 08.12.2016 | 23:10
Писање успешног рецепта није нимално једноставно, што је Новак Ђоковић осетио на сопственој кожи 2013. године, непосредно пре постављања Бориса Бекера за тренера. Ђоковић је иза себе већ имао једну фантастичну сезону, али је након неколико промена, међу којима је и одлазак доктора Игора Четојевића који је био задужен за исхрану, постао неконстантан и ментално рањив. Ниједан од три велика циља те године није испунио (Ролан Гарос, Вимблдон и Мастерс у Синсинатију) и годину је завршио на другој позицији.
У децембру је почео рад са немачком легендом, првих неколико месеци нису донели жељени резултат, да би све на своје место дошло на Мастерсу у Риму. Престало је да се говори о измишљеном сукобу на релацији Вајда-Бекер, титуле су се низале, а све већу улогу имали су остали чланови тима. Физиотерапеут Миљан Амановић у том тренутку био је неизоставни шраф, Словак је имао много више времена да се посвети каријери своје ћерке, док је кондициони тренер Гебхарт Фил-Грич створио најспремнијег тенисера на туру.
Усмерио га је ка новом стилу физичке припреме, почео је да му показује природу – море, планине, вожњу бициклом, кајак… На тај начин Новак је враћао много више енергије, његово тело се боље опорављало, баш као и ум. Наставио је са препорученом 'Четојевићевом исхраном', да би се преостале коцкице сложиле нешто касније – мирноћа на емотивном плану, брак, а потом и родитељство били су окидач за нестварни период у овом спорту. Нови систем је створен, онај који се налази на другој страни медаље зване "рутина" и који представља све оно што иза кулиса професионални спортиста ради у дужем временском периоду, а не само на дневном нивоу.
За три године сарадње момак из Београда освојио је 25 турнира, од којих су шест гренд слемови, и оборио силне рекорде. Укупно је преко 200 недеља провео на првом месту, на Ролан Гаросу је остварио сан комплетиравши пехаре са четири највећа турнира и не само то – постао је први играч од Рода Лејвера и 1969. који је у свом власништву држао све четири гренд слем титуле.
Петог јуна ове године налазио се на врху света и логично је да је морао да уследи пад. Да је у питању Роџер Федерер или Рафаел Надал, он би био блажи, али је улогу одиграо и овдашњи менталитет да Новак промени приорете. Сам је изјавио да више жели да се посвети породици, што и није необично када је освојио све. Ако не рачунамо Синсинати, једино што му је фалило било је олимпијско злато. Преломни тренутак сезоне догодио се у првом колу у Рио де Жанеиру, где је доживео тежак пораз од Хуана Мартина дел Потра.
Аргентинац је карактеристичним форхендима олабавио "кочницу" и кола су незадрживо кренула низбрдо. Новак је примао ударац за ударцем – медији су спомињали приватне проблеме, чак и љубавне афере, на терену није ишло због бројних повреда, опет је промењен начин исхране и дуго описивана и стварана рутина је почела да се губи. Не морају други да вам кажу да сте много подложљивији утицајима са стране када сте рањиви, а још када сте један од најуспешнијих спортиста планете, многи то желе да искористе. Име Пепеа Имаса изговарало се све гласније у јавности, па је и селектор Дејвис куп репрезентације Србије Богдан Обрадовић на крају реаговао.
"Новак је све то прихватио, он је то представио и Тениском савету. Али некако ја, као неко ко је једноставно васпитан неким другим принципима, а тако смо и Новака васпитавали барем за оно време док сам током 11 година радио с њим у репрезентацији, нисам сагласан са тим. Ми нисмо примењивали те методе. Појавили су се неки нови људи – лично, то апсолутно не прихватам. То је нека холистичка група, они прихватају алтернативне методе које нису ни спортске нити је таква психологија. Ја мислим да је медицина медицина, а све традиционалне које су се појављивале у некој мери могу да вам помажу, али углавном одлазите у импровизацију", објаснио је Обрадовић пре неколико дана.
Све чешће је Новакова супруга Јелена означавана као кривац за пад, посебно због окретања будизму и веганству, што је Бекер демантовао. У 2015, која је по мишљењу многих најбоља сезона свих времена у тенису, Јелена је била уз свог партнера и помагала му да се са сваког турнира врати са пехаром.
"Не знам да ли је имао неких личних проблема. Срећно је ожењен, има предивног сина. Али професија тенисера је једна од најсебичнијих у спорту јер све мора да буде у вези са тобом, а он ће први рећи да је породичан човек. Супруга и породица морају бити у другом плану, али то не може бити заувек. Мислим да ту није било проблема. Упознао сам му супругу, она је дивна жена која много, много подржава свог супруга. Али не проводе довољно времена заједно. И ја сам имао то, пре 20 година. То је природно за тенисера", изјавио је Бекер.
Период од два-три месеца након историјског успеха у Паризу био је одлучујући и за пословни однос Србина и Немца. Ђоковић је, вероватно и несвесно, дозволио пукотине у дневној и дугорочној рутини. Борис је у последњем интервјуу апострофирао и недовољно сати на тренинзима, чиме је потврђена грешка другог тенисера света.
Када се у рачуницу унесу количина стреса коју носи индивидуални спорт, одвојеност од куће и породице, толико одступање од свакодневног начина рада утицало ја да Бекер престане да осећа да је у потпуности потребан тиму. Нешто што је Новак морао да му покаже.
Ко је Пепе Имас?
Хосе 'Пепе' Имас Руис, рођен 30. маја 1974. у месту Логроњо на северу Шпаније, бивши је тенисер чији је најбољи пласман 146. место на свету. Имас је на АТП туру дебитовао пре 21 године на турниру у Кицбилу, на којем је поражен у другом колу од Серђија Бругере.
Највећи успех остварио је 1998. на Ролан Гаросу, што је био његов једини пласман на неки од гренд слемова. Стартовао је тријумфом у пет сетова над домаћим играчем Жан-Баптистом Перланом, пре него што га је зауставио каснији шампион Карлос Моја – много квалитетнији Шпанац је славио максималним резултатом, иако је тај брејк другог сета завршен 16:14.
Пепе се после не баш успешне каријере посветио тренерском послу и отворио тениску академију на Маљорки. У академији се проповеда филозофија 'Амор Y Паз', пошто су, према њиховом мишљењу, љубав и мир најважнији фактори током тренирања тениса. Као један од основних начина за превазилажење потешкоћа у 'белом спорту', Имас истиче медитацију и моћ дугих загрљаја.
Први контакт са Ђоковићем, који ће неколико година година касније бити много озбиљнији и дубљи, догодио се 2013, када је Новаков брат Марко почео да практикује споменуте методе у борби са депресијом. Током последњих неколико месеци најбољи српски играч на препознатљив начин је поздрављао публику шаљући 'срце' гледаоцима, али се у међувремену суочио са критикама да је за пад у његовој игри заслужан управо шпански 'гуру'.
"Не знам где сте чули да је он, пре свега, гуру. Друго, он је већ неколико година део мог тима. Радио је и са мојим братом Марком. Цео живот је у тенису, драго ми је да је дошао ове недеље, заједно са мојим братом, да буде уз мене и ради са мном. Не желим да улазим у детаље, нема смисла. Цела ова прича је мени смешна, на крају дана људи могу да кажу шта год хоће, али нећу дати више простора спекулацијама. Он је овде са мном, део је мог тренерског тима и то је то", истакао је Ђоковић током недавног Мастерса у Паризу.
Током бурног периода пред крај сезоне, тумачења о довођењу новог човека у тим била су свакојака, па је и Маријан Вајда, Ђоковићев дугогодишњи тренер, покушао да "угаси пожар".
"Новак је осетио да је затрпан стресом, желео је да га се ослободи. Радио је са Пепеом у прошлости, није то ништа ново. Једини циљ јесте да избаци стрес кроз медитацију. Не причају они о контроли ума! Само се свашта накупило у њему. Људи представљају стварност како они желе да је виде. Виде Новака само као непобедивог, богатог и познатог човека. Подсетићу вас да је Бјерн Борг окончао каријеру у 26. години јер није могао да поднесе притисак. Новак је само рекао: 'Добро, шта сад? Освојио си све, где пронаћи мотивацију?", казао је Вајда.
Било како било, новине у стручном штабу утицале су на односе дугогодишњих сарадника, што је резултирало Бекеровим ултиматумом за Србина. Још тада су постојале индиције да сарадња неће бити настављена, а потврда је стигла у уторак увече – потврда која је шокирала све Новакове навијаче.
Сада је једини он којем треба шок, да ли у виду новог тренера или нечега другог, тек ће открити, пошто експеримент у последњих шест месеци очигледно није успео. Тај шок није потребан да би Ђоковић почео да побеђује и осваја турнире, већ да би га вратио на прави колосек када је у питању доношење одлука о сопственој каријери.
На том колосеку био је толико дуго, на истом ће наћи победе.
Извор: Б92
Коментари / 1
Оставите коментарЈоја с Козаре
09.12.2016 07:59Нов'чина наша је погријешио што је жутог Швабу узео за тренера. Све што нам ови жути мрави чине, чине из освете, када смо храбрији и паметнији од њих. Бољи је и црни циганин од ови жујова.
ОДГОВОРИТЕ