Интервју - Мажић: Не навијам ни за Звезду, ни за Партизан!
Милорад Мажић рекао је да навија само за репрезентацију Србије, али да је привилегован тиме што често суди дербије Црвене звезде и Партизана.
Фудбал 03.12.2016 | 17:00
"Вечити дерби је по свему спецификум нашег фудбала, па и шире - друштва. Разликује се много од свих осталих утакмица и није мала ствар наћи се 12 пута на центру, у дуелу тако љутих ривала. Све је посебно, од припреме, амбијента, фудбала на терену, дешавања на трибинама и 'одјаве' 'вечитог' дербија. Велика је одговорност и привилегија бити део тог колорита", објаснио је Мажић у Експресу.
Он је на питање када ће обелоданити навијачку припадност, одречно одговорио да навија за било који клуб.
"Не навијам ни за Звезду ни за Партизан! Једноставно, навијачко опредељење у диспропорцији је са мојим послом. Приче о мом опредељењу прихватам као логично обележје судијског посла. А кад ме већ питате, навијам за репрезентацију Србије", рекао је Мажић.
"Ауторитет се изграђује знањем"
Он је казао да свој ауторитет на терену изградјује знањем и казао да је медјусобно поверење одлучујуће у креирању "фудбалске представе".
"Као и у свим животним сферама, судија свој ауторитет изграђује - знањем. Остали детаљи само су пратећи и обавезан сегмент изградње ауторитета на терену и испред њега. Ту не сме да буде пропуста. Картони су нужна мера на терену, а медјусобно поверење често је пресудан фактор да сви заједно учествујемо у фудбалској представи за око, душу и памћење великог броја навијача. Судијски тим увек може да буде пресудан тас на ваги и суштинска неизбежна претпоставка добре утакмице", рекао је Мажић.
Најбољи српски арбитар рекао је да и тимови анализирају судије пре утакмице, као и да је то део професионализма без кога је савремени фудбал немогућ.
"Професионализам, поготово у европским оквирима, не дозвољава конформизам. Ако потенцијалне непознанице сведемо на минимум, и наш успех на терену аутоматски бива извеснији. Лаицима није место у савременом фудбалу", рекао је Мажић.
Он је члан елитне групе судија Европске фудбалске уније УЕФА, а у Експресу је открио да посао судије захтева "велика одрицања и жестоке тренинге". Он је у финалу европског Суперкупа, у којој су се играли продужеци, претрчао 16 километара, док фудбалери у Лиги шампиона претрче у просеку између 12 и 13 километара.
"Не волим поређења јер се подразумева да судија буде спреман колико и актери на терену, без обзира на то о коме је реч. Без добре припреме, квалитетних тренинга и исхране, нико не може да рачуна на успех. Као што су познавање игре и осећај за дешавања на терену претпоставке доброг судије, тако и ова три горе наведена предуслова морају да буду полазна основа за корак напред", рекао је Мажић.
Похвалио Ћавија и Хумелса
Судија је рекао да искључује емоције на терену, али да не жели да "тренира строгоћу".
"Њихово исказивање је и недозвољено, али сама прича на терену, са непосредним актерима, увек може да допринесе мирноћи сусрета и често делује релаксирајуће, невезано за улог и набој емоција. Никад не желим да тренирам строгоћу, нити сам каријеру градио на таквим основама. Није у питању ранг такмичења, свака утакмица има своју специфичност и не дозвољава опуштање. Девиза 'лако ћемо' често се обије о главу", рекао је Мажић.
Он је казао да су највеће и најскупље звезде светско фудбала "сасвим нормални људи" и открио кога сматра највећим 'спортсменима' на терену.
"Реч је о сасвим нормалним људима. Професионалцима до коске. Уз њихова имена, сасвим разумљиво, иде појачани его. И то је обично неизоставан детаљ у њиховом профилу, универзална ставка без које нема успеха. Не дају на себе, али поштују друге - противнике на супротној страни, судије, службена лица. О саиграчима и да не говорим. Знам да читаоце интересује ко је највећи "спортсмен" међу фудбалерима. Па, ево, први ми на памет падоше Андрес Инијеста, Ћави, који је сада у Катару, и Матс Хумелс, који је из Дортмунда стигао у Бајерн. Сви су добри људи. Одани фудбалу", рекао је Мажић.
Ове јесени је на једној утакмици први пут примењена видео-технологија, када је судија током пријатељске утакмице Италија-Француска на снимку одлучио да не досуди пенал за Италију.
"Видео-технологија може само да помогне судијама. Друга је прича шта она заправо може да донесе. Суштински, да не буде забуне, планирано је да видео технологија помаже искључиво судијама кад су у недоумици. Конкретно, модернизација на овакав начин не подразумева утврдјивање да ли је реч, на пример, о казненом ударцу, већ помоћ судији у тренуцима кад има дилему у пресудјивању...Судије су, логично, актери на терену и имају право на грешку. Као и фудбалери, тренери... Зато и њихове одлуке, чија тежина је понекад запањујућа, имају посебну драж. Замислите кад би голманима, на пример, дозволили да барем њихов један кикс гол буде поништен. Да у случају њихове грешке погодак не важи. На шта би онда личио фудбал, како би реаговали навијачи? О нападачима и да не причам", рекао је Мажић.
"У Сурчину претрчао као у ЛШ"
Он је казао да му је суђење "посао у коме ужива", као и да се није смањила страст током две деценије бављења тим послом.
Мажић је у октобру водио утакмицу Барселона – Манчестер сити, затим је у Сурчину водио утакмицу четврте лиге Јединство – Борац Остружница, да би после тога судио Фенербахче – Манчестер јунајтед у Лиги Европа, па сусрет Француска – Шведска, да би на крају у Чачку судио меч Борац – Црвена звезда.
"Није фраза, али такав ми је приступ још док сам први пут извео сениорске играче на терен у Локу: за мене нема малих утакмица. У мечу Јединство – Борац претрчао сам исто колико и у дуелу Копенхагена и Порта, који је одлучивао о учеснику друге фазе Лиге шампиона. Добар је то потез председника ФСС-а Славише Кокезе, на афирмацији нижеразредног фудбала у Србији и кад ми обавезе буду дозвољавале увек ћу се радо одазвати", рекао је Мажић.
Он је казао да је присталица регионалне фудбалске лиге.
"Њено покретање није само спортско питање. Јесте, има изражен безбедносни ризик, али кад се зна да би она допринела подизању квалитета фудбала и имала финансијски одраз на пословање клубова, онда треба све учинити како би она заживела. Треба размотрити опције да регионална лига има проходност до европских купова. То би додатно појачало њену драж. Ја сам за регионалну лигу", рекао је најбољи српски судија.
Извор: Б92
Коментари / 0
Оставите коментар