Преноћиште:Добродошли у златно доба СФРЈ
Дизајнер Марио Милаковић је пре три године себи обезбедио посао, захваљујући стану на Дорћолу, у згради грађеној за припаднике некадашње ЈНА и љубави према модерни, уметничком правцу који је уткан у неке од најквалитетнијих производа бивше СФРЈ. Створио је Yугодом, музеј-преноћиште који осим намештаја и кућних предмета „маде ин YУ“, нуди аутентичну атмосферу Југославије у центру данашњег Београда.
Србија 02.12.2016 | 07:51
Власник и идејни творац Марио Милаковић ослања се на независне путнике, који заобилазе туристичке агенције, групне туре и унапред осмишљене аранжмане, тражећи нешто другачије, аутентично и оригинално у месту које су одабрали да посете. Привремени носиоци станарског права у Yугодом махом долазе из САД и западне Европе, уживају у ретро дизајну и прилици да се препусте сентименталности.

„Yугодом у њима буди неку врсту носталгије, и то не толико за СФРЈ, него једноставно за прошлим временима, чак и ако је реч о млађим особама које естетику присутну у Yугодому познају само са филмских сценографија“, каже Марио, који је филмољупцима изашао у сусрет и тако што је собе назвао „Љубав и мода“, „Мистерије организма“ и „Није лако са мушкарцима“. Намештај и декор соба, стога, имају „шмек“ година које симболишу управо ти филмови.
Ретро са циљем и транзиција без циља
Рад на Yугодому је за нашег саговорника била велика забава, са само једним правилом: све што уђе у стан морало је да има етикету „произведено у СФРЈ“. Са породичних тавана и из подрума, са бувљака и из антикварница стигле су комоде, фотеље, вентилатори, Југопорцелан посуђе, легендарна столица Лупина коју је дизајнирао култни словеначки дизајнер Нико Краљ, ручни радови попут гоблена и миљеа и још безброј ситница.
„Стварајући Yугодом, имао сам слободу да креирам нешто што је у целости искрен одраз мог укуса и мојих уверења. Пресудила је, свакако, љубав према дизајну модерне, коју јако волим независно од тога да ли је она данска, америчка или са простора СФРЈ“, објашњава Марио.

На питање колико је „YУ естетика“ присутна у нашим становима и да ли сви имамо неки трачак Yугодома код куће, одговара да треба разликовати ситуације у којима неко свесно задржава квалитетан намештај и декорације од оних где то диктира економска ситуација, када се не може приуштити нови намештај.
„У овом другом случају, то није намештај који је купљен како би се постигао ретро ефекат, него је он толико дуго у одређеном простору да је ту постао ретро. “Плашим се“, каже, „да је то за значајан број некадашњих Југословена и Југословенки, али и оних који генерацијски нису то стигли да буду, нажалост реална слика и прилика постјугословенске Србије, која не излази из транзиције већ четврт века“.
Извор: Импулспортал
Фото: Моника Павловић
Коментари / 3
Оставите коментарНајбоља
02.12.2016 08:33Била је то далеко најбоља земља на свијету.Једина у којој није било олоса.
ОДГОВОРИТЕАникомуниста
02.12.2016 09:48Како није било олоша, кад ју је олош растурио. А највећи олош, за којим сте плакали, је припремио терен за растурање.
Ти си ГЛУП!
02.12.2016 09:59У Југославији "није" било олоша??? Колико ми је познато, 99,9% данашњих политичара је рођено и "школовало" се за вријеме Тите у тој истој YУ. Они су рођени као олош и стока без образа и трун поштења, Балкан је увијек био легло олоша, фашиста, лопова, криминала, број 1 у свијету. 99% оваца који кукају на Додика, Изетбеговића, Човића, Иванића, били би исти (ако не и гори) када би се дограбили власти. Једини спас је атомска поред Кисељака, у "Центар" некадашње СФРЈ лоповије, да се радијација може равномјерно проширити, као некадашње "братство и јединство". Посљедњи људи на Балкану који су имали муд4 и част су били партизани, они су нажалост углавном умрли...