Да ли Европа има тајни план за избјеглице?

Европске земље сковале су тајни план како да ограде сјеверни дио континента у случају да Турска преточи у стварност пријетњу да ће отворити капије за милионе избјеглица, пише британски "Експрес".

Свијет 28.11.2016 | 18:24
Да ли Европа има тајни план за избјеглице?
Државе централне Европе и Балкана су у највишем степену приправности због могућег новог масовног таласа избјеглица након уцјењивачке поруке турског предсједника лидерима ЕУ.

Србија је објелоданила да припрема свој сопствени план дјеловања у ванредним ситуацијама, идући стопама сусједа - Бугарске, Македоније и Хрватске, у подизању баријера које ће затворити већи дио континента.

Екстремне мјере су процурјеле захваљујући инсајдерима у влади који кажу да министри страхују да ће Ердоан ослободити "цунами" од три милиона избјеглица на Европу, пише британски "Експрес".

Србија, која није чланица ЕУ, кључна је транзитна тачка за мигранте кој из Грчке покушавају да се домогну обећане земље, тј. Њемачке и Шведске.

Али, сусједне земље, укључујући Мађарску, заузеле су изузетно оштар став према мигрантима, подижући на својим границама ограде, због чега је све више избјеглица остало заробљено у Србији.

Владини званичници кажу да је у земљи регистровано 5.200 тражилаца азила, а да још 1.000 њих живи на улицама прије свега Београда.

Лист цитира министра за рад Александра Вулина који је потврдио да власти разматрају планове у случају да план ЕУ -Турска о избјеглицама доживи крах, додајући да ће пограничне контроле према Бугарској бити значајно појачане. Лидер Српске народне партије Ненад Попвић тражи подизање зида.

"Тражимо од владе да хитно донесе одлуку о градњи зида на граници са Македонијом како би се зауставио неконтролисани прилив миграната у Србију", рекао је он.

У оштрој процјени одговора ЕУ на мигрантску кризу, он је рекао: "Умјесто да реагују енергично на Ердоанову пријетњу да ће отворити границе за три милиона избјеглица, Брисел држи главу у пјеску као ној, показујући свијету да нема ни снаге ни капацитета да се избори са нарастајућом мигрантном кризом", каже Поповић.

(Агенције)

Коментари / 2

Оставите коментар
Name

клапац

28.11.2016 17:32

Ове методе су испробане прије 20 година у бившој Југославији. Ви сте нама развалили Југославију и живот на овом простору, ево нас код вас. Сад исто раде и Афганистанци, Сиријци, Ирачани и остали

ОДГОВОРИТЕ
Name

бб

30.11.2016 15:31

Да, се кладимо да ће их наши политичари примити за добар кеш, наравно уз образложење, како је то само... и као велики хуманисти. Људима је тешко, ал они који им развалисе земљу сада окрећу главу.

ОДГОВОРИТЕ