Дјевојчици дозволили криогено замрзавање

Према одлуци Високог суда Енглеске и Велса у Лондону, девојчица из Велике Британије која је умрла од канцера, изборила се за право да буде криогено замрзнута.

Свијет 18.11.2016 | 13:53
Дјевојчици дозволили криогено замрзавање
Четрнаестогодишња девојчица писала је судији, објашњавајући да је желела да добије шансу да “живи још мало” након борбе са ретком врстом карцинома.

Пацијенткиња се посветила истраживању, и одлучила да се подвргне криогеном замрзавању – процесу који омогућава очување тела на дужи временски период, с надом да ће наука и технологија у будућности довољно напредовати да може да врати смрзнуте људе у живот.

"Имам 14 година и не желим да умрем, али знам да ћу умрети. Сматрам да ће ми криогено замрзавање пружити шансу да се излечим када се пробудим, макар то било и за неколико стотина година”, написала је.

Девојчица је покренула легални судски поступак са циљем да њену мајку учини једином особом која ће имати дозволу да одлучи шта ће учинити с њеним телом када умре.

Родитељи девојчице су разведени, а њен отац првобитно се противио њеним плановима, пише Јаху.

Након приватног саслушања у Високом суду, судија Питер Џексон у октобру је донео пресуду у корист девојчице.

Пацијенткиња је била сувише болесна да се појави на рочишту, након чега је умрла, а њени посмртни остаци накнадно су однети у САД и тамо криогено замрзнути.

Случај је откривен јавности тек ове недеље, у складу са девојчином жељом да се не открива идентитет особа упетених у њега.

Девојчица у последњих осам година живота није проговарала са својим оцем који је доводио у питање делотворност криогеног смрзавања.

“На страну суманута цена... Чак и да третман буде успешан, а она опет враћена у живот за ,рецимо, 200 година, ниједан њен рођак неће бити жив. Такође није искључено да би могла да изгуби памћење”, рекао је њен отац судији.

Он се у међувремену предомислио, истичући да поштује одлуку своје ћерке.

Ово је први случај такве врсте у Великој Британији, који је судија описао као “трагичан спој” дечије болести и породичног конфликта, хвалећи “храбар начин” на који се пацијенткиња суочила са ситуацијом.

“Не чуди да је овај случај једини такве врсте са којим се судство у Великој Британији – а вероватно и у свету - до сада суочило. Реч је о једном од нових питања који развој науке ставља пред закон - можда највише управо пред породични закон”, рекао је.

Извор: Yахоо
Фото: Тхинкстоцк

Коментари / 0

Оставите коментар