Милан Панић гласао за Хилари Клинтон
Милан Панић, некадашњи председник Владе СРЈ, не крије да је гласао за Хилари Клинтон, али сматра да би демократа Берни Сандерс у трци против Доналда Трампа био бољи кандидат за председника САД.
Свијет 17.11.2016 | 22:18
Ко су људи у Америци који су гласали за Трампа?
Гневни људи који су се осетили запостављено и без дате шансе да прате брзи развој промена. То су људи не само у републиканској, већ и у демократској странци.
Срби су веома задовољни оваквим исходом избора, шта мислите зашто?
Србија се споро развија, а победа Трампа је корак назад за цео свет. Теорија конспирација и подела је превагнула и Срби, нажалост, траже оправдање за сличне грешке које је некада правио Слободан Милошевић, који је дозволио да мржња победи јединство Југославије пре скоро три деценије. Када сам био премијер, ја сам све учинио да је поново ујединим.
Зашто су, након избора, Американаци изненађени Трамповом победом?
Његова кампања је обрукала Америку пред светом и пред нашом децом. Али сада, када је изабран за председника, ја сам спреман да му дам подршку да успе као председник свих Американаца. Надам се да ће одговорност коју носи ова функција променити његове ставове о поделама које је заговарао током кампање.
Чему сада протести и негодовање против њега? Шта се може постићи?
Важно је да он чује да идеје које је заступао током кампање не представљају целу Америку нити већинско мишљење Американаца. Сада је време да не дозволимо Трампу, расистима и људима који не трпе друге религије да ојачају пориве који би поделили свет. Суштина је да Демократска странка мора да се обнови са новим људима који имају здраве идеје и лично мислим да би било најбоље да се окупе око Бернија Сандерса, јер је он најбоља гаранција да Америка не скрене у правцу тоталитаризма.
За кога се и зашто ваше окружење определило?
Живим у Калифорнији, где је више од 60 одсто грађана подржало Хилари Клинтон. Ми демократе имамо визију да свет треба да сруши границе и заустави предрасуде око разлика, од расних, преко социјалних, до религиозних. Свако треба да има исту шансу да успе, а уједињена земља, а не поделе, предуслов су за просперитет.
Калифорнија је шеста економска сила у свету, са БДП 2,46 трилиона долара и само 39 милиона становника, а њена економија је најбољи пример за свет. Али бити пример, значи имати и одговорност. Наша одговорност је да правимо мостове, не зидове. У америчкој политици сам од шездесетих година прошлог века.
За демократску странку сам се определио захваљујући мом дугогодишњем пријатељу и сенатору Бирчу Баиху, а велики сам пријатељ и са оцем садашњег гувернера Калифорније Џеријем Брауном, који је по мом мишљењу био најбољи кандидат Демократске странке на претходним изборима.
Да ли се Америци десила Србија, у контексту да су процене и истраживања давала предност Клинтоновој, да је јавно мњење било на страни једног кандидата, да је било доста неопредељених?
Људи који имају шансу да размењују мишљења имају предност да се прилагоде новим ситуацијама много брже од оних који су затворени у енклавама истомишљеника. Становници на источној и западној обали САД нису показали страх од прогреса који је неминован.
Председник Обама је ових дана рекао да "путања прогреса није увек права линија, али је неизбежна". Из тог разлога, ја као Американац морам да признам резултате избора и подржим Трампа као мог председника на овом, сада дужем путу, који ће се ипак вратити на правац прогреса.
Демократе окренуте елитизму
Да ли су гласачи демократа казнили Хилари Клинтон неизласком на изборе? Зашто је нису подржали?
Све процене су говориле да ће она победити, па су можда мислили да њихов глас неће бити пресудан за победу. Када сам био млади аналитичар за Демократску странку, закључио сам да демократе, за разлику од републиканаца, на изборе не излазе ако пада киша. Други разлог што је Хилари изгубила је гнев људи у државама које нису показале спремност да се суоче са новим технологијама и новим пословима који би преквалификовали радну класу и прилагодили своје становнике глобализацији.
Демократски политички естаблишмент се окренуо елитизму и запоставио растуће проблеме радничке класе која је видно стагнирала након рецесије. Берни Сандерс је имао слуха да разуме потребе радних људи у Америци, и ја сам сада сигуран да је он био бољи кандидат против Трампа. Руководство демократа то није разумело. Такође, за Трампа су се многи определили из револта. Никада не бих успео у Америци да сам се дружио само са Србима
Зашто су Срби у Америци гласали за Трампа?
Срби у Америци обично траже уточиште у малим групама које припадају истој етничкој групи. У многим случајевима, Срби се не друже са Американцима ван посла и маргинално учествују у врху америчког пословног и политичког живота. Ја никада не бих успео у Америци да сам се дружио само са Србима. Размена мишљења, нове идеје, конкуренција - то нас чини бољим и успешнијим у животу.
Извор: Блиц
Коментари / 4
Оставите коментарЦццц
17.11.2016 21:58Ако је Милосевиц игде погресио то је постављање ову будалу за премијера.
ОДГОВОРИТЕПеро
18.11.2016 05:12Дје га неко надје шта ме брига за ког је он гласо
ОДГОВОРИТЕБоле
18.11.2016 06:55Није Слоба био лош колико је био папучар.
ОДГОВОРИТЕНиста не разумије
18.11.2016 14:01Србијанци интелигентан народ,а тотално глупи за политику.Никако не разумију реалну политику,само моралису у политици и испадају мајмуни.
ОДГОВОРИТЕ