Пара на пару иде: Ситију од Лиге шампиона више него европском владару!

Ливерпулу више него Севиљи! Колико је ко зарадио прошле сезоне...?

Фудбал 03.11.2016 | 17:30
Паре су већ легле, Уефа је само потврдила колико је тачно коме новца отишло од учешћа у Лиги шампиона, па и Лиги Европе у сезони 2015/2016. Издвојићемо само неколико података који ће вас можда помало изненадити.

Рецимо, највише је профитирао полуфиналиста Лиге шампиона Манчестер Сити, коме је на рачун легло 83.853.000 евра, док је Реал, који је Грађане избацио пре но што је у судару са Атлетиком освојио титулу шампиона, морао да се задовољи финансијском наградом од 80.067.000 евра.

Цака је у томе што је Сити био једини енглески представник који је преживео осмину финала (тада су пали Арсенал и Челси, Манчестер јунајтед елиминисан је још у групној фази). Стога је гро новца који је Уефа прибавила од енглеских кућа на име ТВ права завршио у каси на Етихаду. Колеге из Шпаније нису биле тако великодушне према Реалу с обзиром на то да је Атлетико, поменусмо већ, играо финале - и зарадио 69.995.000 евра - док је Барселона стала у четвртфиналу, па је морала да се задовољи са 56.552.000.

Чини се ипак да су се неуспесима земљака још више него у Ситију обрадовали у Јувентусу и Роми. И једни и други су стали у осмини финала, али је Јуве зарадио 76.256.000 евра, а Рома 68.641.000. Пари Сен Жермен је пригрлио 70.803.000 евра, Челси 69.174.000, Бајерн 64.391.000, док је, очекивано, најмања порција следовала Макабију из Тел Авива - 16.683.000.

Уз мало појашњење: прва и друга колона представљају новац који клубовима иде од самог наступа прво у плеј-офу, па групној фази, трећа сведочи о заради на основу резултата у групи, четврта је удео у тржишту илити она ТВ права о којима смо писали, а ове наредне зависе од коначног пласмана учесника нокаут фазе такмичења.

И још једна важна напомена. Севиљи је овој првој табели приписано 21.184.000 евра, али како је то само новац од Лиге шампиона, а Андалужани су заузели треће место и на пролеће 2016. освојили пехар Лиге Европе, на ту суму треба додати још 13.848.000. Све скупа то је ипак мање од 37.845.000 евра колико је припало Ливерпулу, иако су Редси у финалу у Базелу изгубили од Севиље са 1:3.