Видео: Знате ли како су Американци изводили пенале током 90-их?!
Претпостављамо да се мало вас сећа веома чудног, егзотичног правила које је у америчком "сокеру" важило до 2000. године. Погледајте овај фудбалски куриозитет...
Фудбал 21.10.2016 | 12:30
Врло брзо, једанаестерци су решили неколико горућих проблема у фудбалу, како код фаулова у гол шансама, тако и код нерешених резултата, али дуго је било потребно да постану неизоставно правило у европском и светском фудбалу.
Конкретно, до средине 70-их многе финалне утакмице, како на националном, тако и међународном нивоу, решаване су репризом финала, уместо продужецима и пеналима.
Пенали су у лигама живели до краја 80-их, па су тако и у југословенском првенству после нерешених исхода извођени једанаестерци, после чега је бољи добијао бод, а поражени остајао без плена. У то време екипама које би биле боље после 90 минута припадала су два бода.
Међутим, шта се догађало у Сједињеним Америчким Државама, све до средине 90-их, када је формиран Мејџор Лиг Сокер и професионална лига?
Претпостављамо да не знате да су све до 2000. године, у Америци на "сокер" утакмицама извођени такозвани хокејашки пенали, где се извођач залетао са 35 јарди, односно 32 метра удаљености од гола и имао пет секунди "форе" да савлада голмана, који није морао да остане на црти, већ је могао слободно да се креће.
Остала правила, од пет серија, после којих иде распуцавање док неко не промаши, подударала су се са конвенционалним фудбалским правилима која су владала у остатку света.
Американци су овај "хокејашки" систем усвојили још 70-их и 80-их година прошлог века када је једино фудбалско такмичење била Северно-америчка сокер лига (НАСЛ), полу-професионално такмичење из којег је 1996. настао МЛС. У прве четири сезоне постојања, закључно са 1999. годином, утакмице у МЛС решаване су пеналима, одмах после 90 минута, без продужетака и без могућности да меч буде завршен нерешено.
Тако је у свим америчким професионалним спортовима, где реми није опција – кошарка, бејзбол, амерички фудбал, хокеј...
Погледајте...
Проблем је настајао јер је током сезоне победнику после пенала припадао бод, а победнику после 90 минута три, што се мењало у плеј-офу, јер се тада играло на три победе и она остварена после 90 минута вредела је један поен, баш као и она остварена на пенале.
Тада су Американци, 2000. године, укинули хокејашке пенале, али и увели продужетке у плеј-оф мечевима.
Неке од великих звезда светског фудбала, попут Лотара Матеуса, Роберта Донадонија, Гилмара, Мартина Васкеза, Марка Ечеверије, Карлоса Валдераме, Бебета, нашег Прекија Радосављевића, голмана Хорхеа Кампоса, Кобија Џонса, Ерика Виналде, Алексеја Лаласа, Петера Новака, Хорхеа Дели Валдеса и осталих који су играли у Америци у другој половини 90-их година, имале су прилику да изводе и бране ове несвакидашње пенале, који би – сигурни смо – и данас имали заговорнике и симпатизере.
Извор: мондо.рс
Коментари / 0
Оставите коментар