Мигранти улазе у Србију и преко тзв. Косова

Српски безбедњаци упозорили су власти да један број миграната покушава да уђе на територију уже Србије с Космета и да је могуће да ће се ту отворити нова избегличка рута - сазнају "Новости".

Србија 23.09.2016 | 22:51
Мигранти улазе у Србију и преко тзв. Косова
Ово би могло да се деси ако, следећег месеца, пропадну преговори ЕУ и Турске око визног режима за турске држављане и избеглица смештених у Турској, али и ако се број миграната драстично повећа после велике офанзиве талибана у Авганистану.

Постоји опасност да се повећа и број избеглица које стижу преко Бугарске, а откривене су и директне везе између дела корумпираних бугарских полицајаца и кријумчара људи.

Потенцијална нова рута преко Космета Београду би додатно задала главобоље, јер је административна граница на изузетно неповољном географском терену, који је тешко контролисати. Дизањем зида Србија би се одрекла дела своје територије и оградила од српског становништва на југу.

Осим тога, све и кад бисмо хтели да дижемо ограду, то би било прескупо. Административна линија дугачка је око 380 километара.

Мађарску границу према Србији, која је дупло краћа од наше административне линије с самопроглашеним Косовом, чува 7.000-10.000 полицајаца, што значи да би административну линију морало да чува дупло више њих.

"Уколико се и отвори нова рута, што су засад само спекулације, административну линију би било немогуће заштитити, не само због политичких, већ и због географских разлога. Американци већ годинама обезбеђују границу са Мексиком, чак и "аваксима", па нису зауставили мигранте", каже Душан Пророковић из Центра за стратешке алтернативе.

Радош Ђуровић из Центра за заштиту и помоћ тражиоцима азила каже да је већ забележен мањи број људи који долазе преко Космета и Црне Горе, и у Србију улазе на тромеђи, преко Сјенице, Тутина и Рашке.

"Србија је талац кризе између ЕУ и Турске. Даљи прилив људи зависи искључиво од политичке воље Анкаре. Ми не можемо да зауставимо интерконтиненталну миграцију, али можемо да је контролишемо тако што ћемо обезбедити смештај за људе који су овде привремено и који ће отићи", каже Ђуровић.

Премијер Вучић изјавио је у Њујорку да се наша земља суочава са највећим проблемима откако су мигранти почели да долазе.

"Имамо 7.000 људи који не напуштају нашу земљу, не знају шта ће са собом, не знамо ни ми шта да радимо с њима, јер не желе да остану", рекао је Вучић.

Како је истакао, 83 одсто њих долази из Авганистана, од чега су 99 одсто мушкарци, без породица, жена, деце и родитеља. Он је поновио да наша земља не жели ограде јер нас то неће заштитити, али и додао да "не можемо да постанемо паркинг за Авганистанце".

Истовремено, из Хрватске су стигле најаве да би ова земља, ако пропадну октобарски преговори ЕУ и Турске, могла да почне са постављањем жице ка Србији и БиХ. Јер, ако крене нови талас, Хрватска више неће моћи да пребацује људе у Словенију.

ПРЕСЕЧЕН ЛАНАЦ КРИЈУМЧАРА

У великој координираној акцији БИА, Жандармерије и врањске полиције, пресечен је ланац кријумчарења миграната и откривено је 18 особа са територије Бујановца и Прешева које су се бавиле организовањем илегалног уласка, боравка и транзита већег броја миграната са Блиског и Средњег истока на нашу територију.

У четвртак, у раним јутарњим сатима, извршен је претрес 16 локација и према 16 лица одређен је притвор до 48 часова. Кривичном пријавом обухваћене су још две особе, од којих је једна ван земље, а друга се налази у притвору.

Њих ће саслушати тужилац Основног тужилаштва у Врању, а како сазнајемо, они се терете појединачно, а не као организована криминална група. Међу њима има и Албанаца и Срба, махом повратника који су раније осуђивани.

Извор: Вечерње новости

Коментари / 1

Оставите коментар
Name

Не знају ста их цека

23.09.2016 20:55

Да то знају или би остали у Србији или би се вратили. У Сведској поцињу рације на радна мјеста да се надју илегални радници и у прву руку мигранти које треба протјерати. То никад није било. Радно мјесто је било застицено као да си у амбасади.

ОДГОВОРИТЕ