Анализа - УС опен: Париски сценарио, извињење и почетак нове борбе!

Неизвесно, необично, трновито и са тужним крајем, такво је било путовање Новака Ђоковића на овогодишњем УС опену.

Тенис 13.09.2016 | 00:00
Анализа - УС опен: Париски сценарио, извињење и почетак нове борбе!
Било је питање хоће ли Новак уопште наступити, на крају је стигао до финала у којем је ипак био фаворит – једноставно, много пута до сада подигао је ниво игре онда када је то најпотребније.

Сада се то није десило, напротив, па је Стан Вавринка дошао до своје треће Грен слем титуле – 6:7 (1-7), 6:4, 7:5, 6:3.

Меч је у добром делу био пресликано финале прошлогодишњег Ролан Гароса – Вавринка је почео нервозно, ноге му нису радиле и Новак је брзо стигао до брејка.

Требало је и раније да заврши тај сет, али на крају га је ипак добио – међутим, шаблон већине поена није одговарао Ђоковићу, који је стајао предалеко иза основне линије и рачунао је на грешке противника.

Како је време одмицало, оне су постајале ређе, баш као и у Паризу прошле године – са друге стране, Новак се мучио са тајмингом (14 неизнуђених грешака у другом сету, три у последњем гему на мање-више рутинским ударцима) и није имао довољно сигурности да одлучније нападне и тако надгради ритерне које је играо врхунски.

Било је јасно да се игра по Становим условима – правио је винере на Новакове кратке и/или млаке лопте, потом се напунио самопоуздањем и ушао у ’зону’ када погађа јако и прецизно у континуитету.

И Новак је констатовао да је ривал био агресивнији, а да је он чекао да се ствари догоде – питали смо га да ли је био спреман за такву ситуацију с обзиром на то да је слично било и у Паризу.

“Он је играч који има доста варијација у игри и понекад те стави у позицију на терену да не можеш агресивно да одиграш од првог тренутка – слајсеви му помажу да добије наредну лопту мало лакшу и да онда преузме контролу у поенима. То је радио ефикасно и диктирао је темпо, а ја сам можда мало превише чекао и био превише пасиван“.

Ђоковић је дозволио да га то фрустрира, а још више је био фрустриран чињеницом да брејк лопте није користио – на крају је реализовао само три од 17, а пропустио је још неке полуприлике, рецимо на 4:4 и ’дјусу’ у трећем сету форхенд из средине поља закуцао је у мрежу.

Осим тога, ни сервис није био савезник, као уосталом ни током целог турнира, а то се посебно осећало у преломним моментима.

“Мучим се са покретом при сервису, са техником, а то је последица повреде – радио сам много на томе, али тело је на различите начине правило компензације како би заштитило повређену руку. Сервис је био најслабија карика на овом турниру, свестан сам тога, свестан сам да сам правио много дуплих грешака, а у оваквим мечевима неопходан ми је неки бесплатан поен на први сервис и генерално виши проценат“.

Вавринка се осећаи комфорније на терену чак и када није имао предност на семафору јер је углавном он био тај који је одлучивао о исходу поена (не рачунајући кратак период средином трећег сета када је Новак заиграо за нијансу агресивније), а пресудан је био последњи гем трећег сета у којем је Ђоковић испустио 30:0, а Швајцарац потегао форхенд паралелу на брејк лопти и погодио.

У много чему Новак није личио на шампионског себе – није реткост да он после изгубљеног сета изађе на терен још решенији, направи брејк и у тренутку промени ’моментум’. Сада се догодило управо супротно – Ђоковић на моменат као да је одустао, брзо је изгубио свој сервис, а онда су почели и физички проблеми.

Одабрао је Новак несрећно време за медицински тајм аут (на 3:1 пред Вавринкин сервис, иако се мучио још у трећем гему), извинио се директно Стану, али чињеница је да је почео да крвари – отпали су и крварили нокти до палца на оба стопала.

Реакције новинара и коментатора углавном су биле изразито негативне – понављам, стоји да је ’тајминг’ био незгодан (мада је Вавринка на конференцији рекао да је ситуација била таква да је морало да се прекине), али не могу да се отмем утиску да су неки једва дочекали да Ђоковића заспу критикама...

Било је благог препуцавања, али ништа страшно у поређењу са неким пређашњим сличним ситуацијама.

Да ли си био изненађен што ти је дозвољен тајм аут пре Становог сервиса? Мислиш ли да је то било коректно?

“Дозвољено ми је, тако да сам га узео“.

Јеси ли био изненађен?

“Зашто бих био изненађен ако ми је дозвољено?“

У правилима пише да је дозвољено само за акутни проблем (“кеy медицал цондитион“)?

“Био је такав“, закључио је Новак расправу, а у разговору са српским новинарима осврнуо се на то:

“То је уобичајено – саставни део њиховог и мог посла. Морам да се носим са тиме, разумем да сваки има интерес и разлог зашто поставља одређена питања, али то је тако“.

Проблеми са ноктима отежали су кретање Новаку и било је јасно да је крај близу упркос брејк лоптама на 3:1 – две од три пропуштене су наивно, ритерн у мрежу на други сервис и форхенд рамом далеко у аут, био је то последњи воз.

Укупно је Вавринка освојио 144 поена, а Ђоковић 143, што можда и најбоље илуструје ко је био храбрији у важним тренуцима.

С обзиром на стање у којем је Новак дошао у Њујорк, финале јесте одличан резултат, али то ипак не може да задовољи критеријуме једног од најбољих тенисера свих времена и освајача 12 Грен слем титула – остаје жал што Новак није променио много тога у односу на финале Ролан Гароса и што је изгубио мање-више по идентичном сценарију, па је сада поражен пети пут у свом седмом финалу у Њујорку (укупни скор у ГС финалима 12-9).

“Да сам могао да освојим више трофеја овде и укупно Грен слем трофеја – могао сам, али не размишљам на тај начин. Могле су многе ствари да се догоде у животу многих људи, па нису, све се дешава с разлогом и то морам да прихватим тако како јесте“, каже Ђоковић.

На трибинама је било много Срба са разних крајева планете, а после меча могли су се чути коментари разочарања и туге – такви смо, успеси и неуспеси доживљавају се врло емотивно, а тога је свесан и први тенисер света.

“Ништа не треба узимати здраво за готово, свестан сам да се људи радују мојим успесима, што ми је веома драго јер и из тога црпим снагу и енергију за тешке тренутке. То јесте велика одговорност, криво ми је кад их у оваквим тренуцима разочарам – први бих волео да је исход другачији... Надам се да људи барем уживају у мојим мечевима јер сам чуо да имају и мало проблема здравствених када гледају, на томе се извињавам свима“, рекао је Новак уз осмех.

Иако су многи очекивали да следи пауза, Ђоковић планира од старта да игра на азијској турнеји.

“Пекинг, Шангај, Париз, Лондон, то је план до краја сезоне – још нисам осигурао прво место на свету, то ми је циљ до краја године“.

До нових изазова остале су три недеље – сада Новаку следи одмор у којем треба да среди мисли и тело, да притисне ’рестарт’ дугме, па да крене од нуле и да се на терен врати спреман и мотивисан.

Извор: Б92

Коментари / 0

Оставите коментар