Прекинута је скандинавска страховлада у женском рукомету. После три титуле Данкиња и две Норвежанки, руске рукометашице узеле су прво злато од распада СССР.

Остали спортови 21.08.2016 | 11:45
Рукометашице Русије успеле су две ствари:

- да прекину страховладу Скандинавки на Олимпијским играма;
- да освоје прву златну медаљу од распада СССР;

У драматичном финалу Олимпијских игара у Рију, у којој би сваки исход донео некоме прву златну медаљу, Рускиње су потврдиле претпоставке да су злато освојиле заправо у "финалу пре финала", незаборавном полуфиналном окршају са двоструким узастопним првакињама, Норвежанкама.

Када им је успело да победе Норвешку, после продужетака, уз дужно поштовање према србрном тиму – чекао их је лакши посао. Али није било лако:

Русија – Француска 22:19 (10:7), тако да први пут од Барселоне 1992. године имамо олимпијског шампиона у женском рукомету који није Данска (1996, 2000, 2004) или Норвешка (2008, 2012).

Норвежанке су преболеле пораз од Русије 37:38 и смогле снаге да у мечу за бронзу декласирају Холандију резултатом 36:26 (19:13), тако да су наставиле да "беру" медаље на великим такмичењима.

Итд, итд.

Но, вратимо се Русији која је до трона стигла без пораза, са скором 5-0 у групи и потом победама над Анголом 31:27, Норвешком 38:37 и Француском 22:19, у финалу у којем је све до половине другог полувремена деловало "решено", али...

Русија је рано стекла 6:3 и 8:4, било је и 13:9 на почетку другог полувремена, али је потом уследила "жута минута" у игри екипе селектора Јевгенија Трефилова, па је Француска стигла до 14:14 и шансе за потпуни преокрет.

Брзо су, ипак, ствари дошле на своје место, Русија је на серију одговорила серијом за 17:14, а кад је на семафору исписано 19:15, свима је постало јасно да ће златна медаља слетети у Москву први пут од 1976. године. Совјетске рукометашице су то злато одбраниле 1980. али на играма у Москви.

Од тада, олимпијске шампионке биле су Југословенке (1984), Јужне Корејке (1988, 1992), после чега је уследила скандинавска страховлада.

Извор: мондо.рс