Сјећања - Видео: Само су два најјача Тима снова тукла јаче, али Срби то раде слађе!

Аустралији није помогло ни то што су имали петорицу НБА играча у ростеру. Јер, не може се силом против магије. Орлови су одржали један рутински четрдесетоминутни час кошарке и потврдили да су поново светска класа.

Кошарка 20.08.2016 | 15:15
Сјећања - Видео: Само су два најјача Тима снова тукла јаче, али Срби то раде слађе!
Добар дан, Срби! У финалу смо! 

И то после победе о којој ће се причати годинама. Мада, историјски гледано, Аустралија је навикнута на болне поразе с наше стране, ма која држава били. О томе смо већ писали. Сада је време за осврт на тријумф чији је значај далеко највећи од свих досадашњих над надобудним Бумерсима. 

Аустралији није помогло ни то што су имали петорицу НБА играча у ростеру. Јер, не може се силом против магије. Орлови су одржали један рутински четрдесетоминутни час кошарке и потврдили да су поново светска класа. Распршили су сан најјачег састава богате океанијске државе попут балона од сапунице и исписали нове златне странице у олимпијским алманасима. 

У другом полуфиналном окршају виђена је једна од највећих полуфиналних победа у новијој историји Игара. Тачније, само су једина два права Дрим тима, из 1992. и 1996. године, знала то да ураде јаче од чаробњака Александра Ђорђевића откако се олимпијска кошарка игра у постојећем формату (од Лос Анђелеса 1984. године). И ту им треба скинути капу. Али, нама је овако - слађе. Они су били демонстрација силе и непревазиђени су, док се ми играмо кошарке и ту нам нема равних. 

Да не испадне да смо незахвална, коначних 87:61 оставило је најслађи укус у устима поносне нације. И то је трећи највећи тријумф икад виђен на последњем степенику пред златну битку. Зато Орлови и треба да буду још више поносни на оно што су урадили претходне ноћи. Не треба заборавити ни напоменути да ту, трећу позицију, делимо са Америма, али оним из 2012. године вођени Леброном Џејмсом, Кобијем Брајантом, Кевином Дурентом, Кармелом Ентонијем, Крисом Полом, Џејмсом Харденом, Раселом Вестбруком, Кевином Лавом...

Најубедљивији је, ипак, био - Тим снова из 1992. године. И тако ће вероватно остати још дуго, дуго. Тада су највећа имена НБА кошарке у парампарчад рашрафила врло јаку Литванију и то резултатом 127:76. Доказ дотад невиђене доминације лежи у томе да је девет од чак дванаест играча у тиму имало десет или више кошева. А предводник је, наравно, био непоновљиви Мајкл Џордан са 21 кошем. Иза њега Карл Мелоун са 18, Меџик Џонсон са 14, Чарлс Баркли и Дејвид Робинсон са по 13, а онда и Лери Бирд, Клајд Дрекслер, Патрик Јуинг и Крис Малин са по 10 поена. Никад јачег тима и никад веће победе. Литванији нису много значили ни Шарунас Марчулијонис са 20 и Арвидас Сабонис са 11 кошева. То је, једноставно, била димензија која је и данас ван свих појмова.



Другу највећу победу остварио је уједно и други највећи Тим снова – онај од четири године касније. А на минском пољу нашла се – Аустралија. Резултат је тада био 101:73. Без Летећег Мајкла, Меџика, Лерија, Клајда и Јуинга, али тимом од којег једино није зазирала страшна Југославија. Чарлс Баркли као водећа фигура са 24 поена, а онда иза Пени Хардавеј, Шакил О'Нил и Дејвид Робинсон са по 14 кошева. Дебакл Кенгура тада је мало ублажио чувени Ендрју Гејз са 25 кошева.



А онда долази Србија, на деоби са још једним прејаким саставом, који многи сматрају јединим легитимним наследником два већ поменута претходника. А тада су Амери као плитак поток прегазили Аргентину. Било је 109:83, а већ пред старт олимпијског турнира било је јасно да ће спектакуларно финале играти са Шпанијом. Био је то страшан дебакл Гаучоса и најслађа освета за 2004. годину, када су Ману и друштво ипак били бољи, јачи. Тада јеДурант имао 19, Џејмс и Ентони по 18, Брајант 13, Пол 10 поена... Једноставно, ни том саставу Америке нико није могао ништа. Зато су и били формирани – да до злата прегазе све пред собом.

И опет, српски велемајстори имају разлог да буду да буду још поноснији. Јер, ушли су у пробрано друштво где је Аустралија увек била џак за ударање, а једино још Француска и стара Југославија могу да се похвале сличним достигнућем.

НАЈУБЕДЉИВИЈЕ ПОБЕДЕ У ПОЛУФИНАЛИМА ОД 1984:

Барселона 1992: САД – Литванија 127:76
Атланта 1996: САД – Аустралија 101:73
Лондон 2012: САД – Аргентина 109:83
Рио 2016: СРБИЈА – Аустралија 87:61
Сиднеј 2000: ФРАНЦУСКА – Аустралија 76:52
Сеул 1988: ЈУГОСЛАВИЈА – Аустралија 91:70
Пекинг 2008: САД – Аргентина 101:81
Лос Анђелес 1984: САД – Канада 78:59

Извор: моззартспорт

Коментари / 0

Оставите коментар