Анализа: ''Орлови'', будите поносни на ове податке!

Само један састав био је ближи скалпу Дрим тима у протеклој деценији! На прстима једне руке могу да се поброје они који су у званичним окршајима (искључујемо пријатељске мечеве) били у прилици да скину круну са главе Америма у протеклој деценији. Тачније, само три. Међу те три екипе је и војска Александра Ђорђевића!

Кошарка 13.08.2016 | 18:45
"Ово је био вероватно један од ретких пораза када се честита, мада сам, искрено, мало тужан јер смо имали шансу да окренемо резултат и уђемо у продужетак. Стварно сам поносан на мој тим и начином на који смо играли утакмицу 35 минута".

Овим речима српски чаробњак Милош Теодосић описао је колико је Орловима заправо значило то што су против најмоћнијег тима данашњице показали зубе и били на корак од сензационалне победе. Борбени гард, храбра поставка и паметна игра војске Александра Ђорђевића додатно је добила на значају пошто је било познато да је амерички Тим снова до синоћњег окршаја успео да наниже чак 70 победа - 47 на великим такмичењима и 23 у пријатељским утакмицама.

И то у временском распону од десет година. Односно, од последњег званичног пораза Сједињених Америчких Држава од Грчке, у полуфиналу Мундобаскета 2006. године у Јапану. Након тог, историјског пораза екипе вођене Леброном Џејмсом, Крисом Полом, Кармелом Ентонијем и друштвом осталих суперзвезда уследила је велика трансформација, након чега се изнедрио највећи низ победа у новијој кошаркашкој историји.

Многи су на том путу доживели дебакле какве дотад нису памтили, а практично на прстима једне руке могу да се поброје они који су у званичним окршајима (искључујемо пријатељске мечеве) били у прилици да скину круну са главе Америма у протеклој деценији. Тачније, само три. Међу те три екипе је и Србија.

Мада ће многи бити константације да те утакмице нису имале толико јак такмичарски значај, довољно је само поменути, још једном - Дрим тим.

Гледајући чисту статистику, у протеклих десет година само је Бразил у групној фази Мундобаскета 2010. у Турској био ближи од Орлова да направи велико изненађење. Била је то утакмица где се у последњи минут утакмице ушло при вођству САД резултатом 68:66. Ипак, тада се Чонси Билапс потрудио да Леандро Барбоса и Марселињо Уертас не изрежирају завршну сцену каквој се нико није надао.

Од тада, само је Литванија у првој рунди такмичења на олимпијском кошаркашком турниру у Лондону пре четири године имао шансу да направи нешто више. У последњих пет минута утакмице САД је ушао са само поеном вишка (85:84), али то је био максимум за Шараса Јасикевичијуса, Линаса Клеизу и остатак врло моћног литванског тима могли да извуку.Леброн Џејмс и Дерон Вилијамс кумовали су серији 10:2, чиме је тадашњи Дрим тим обезбедио срећан крај.

А онда се догодио сусрет са борбеним Орловима. Био је то меч у којем вероватно ни највећи заљубљеници у српски национални тим нису могли да верују у финиш какав је виђен претходне ноћи. Али, Србија је на репертоару имала нешто што је америчке суперзвезде натерало да извуку максимум, иако треба бити реалан у оцени да су после јаког старта један део утакмице били доста опуштенији.

Званични светски вицешампион одржао је час милионерима Мајка Кжижевског на тему како јак тимски приступ уме да надјача све индивидуалне квалитете. Амери су, практично, Орлове надиграли само током првих пет минута, када је српски тим лопту „продао“ чак седам пута. Током остале три и по четвртине Србија је била равноправан такмац. Уз праву антиципацију, добре ротације, контролу скокова, одбрану у којој Амери готово да нису имали места за лаке поене, те и скоро па беспрекорне кретње у нападу - чеона утрчавања, централни пик, проигравања у срце рекета...

Велика је штета што Богданов шут за продужетак није ушао. Али, за просутим млеком не треба жалити. Верујемо да ће следећа - ући!