ТОП 10: Најскупљи повратници у фудбалу!

Манчестер јунајтед није једини направио грешку са Погбом. Прочитајте који су још играчи напуштали клубове за "сићу", па се враћали за огромне паре.

Фудбал 12.08.2016 | 00:00
ТОП 10: Најскупљи повратници у фудбалу!
Пол Погба вратио се у Манчестер јунајтед на велика врата. Момак којег су "ђаволи" отписали прије четири године и дозволили да му истекне уговор сада се вратио као најскупљи фудбалер у историји фудбала.

Манчестер јунајтед платио је Јувентусу 105 милиона евра, односно толико је платио своју грешку.

Ипак, Манчестер јунајтед и Погба нису једини примјер погрешне процјене менаџмента клуба. Било је још много играча који су отписани, да би се касније доказали, па је клуб морао да дебело плати да их врати.

Доносимо вам листу десет најскупљих повратника:

10. ЏЕРМЕЈН ДЕФО (Тотенхем)

9,3 милиона – 16,4 милиона евра

Велику "грешку у корацима" направили су челници Тотенхема који су у јануару 2008 године продали Џермејна Дефоа Портсмуту за 9,3 милиона евра. Дефо је у наредне две полусезоне забио 18 голова и то је било довољно Тотенхему да га након смао годину дана врати на Вајт Харт Лејн за 16,4 милиона евра.

9. ПИТЕР КРАУЧ (Тотенхем, Портсмут)

85.000 евра – 10,5 милиона евра

7,5 милиона евра – 13,7 милиона евра

Челници "пијетлова" нису баш имали много повјерења у Питера Крауча, клинца који је почео каријеру у њиховим омладинским селекцијама. Након позајмице у Дулвич Хамлету, па чак и у шведском Хеслехолму Крауч је 2000. године продан Квинс Парк Ренџерсима за 85.000 евра. Девет година касније Каруч је ипак заиграо за Тотенхем, али су челници клуба већ доказаног стријелца морали платити Портсмуту 10.5 милиона евра.

Занимљиво је да није само Тотенхем враћао Крауча у клуб и плаћао га далеко више. Портсмут је у марту 2002. године продао Крауча Астон Вили за 7,5 милиона евра, да би га 2008. године поново купио од Ливерпула за 13,7 милиона евра. Да ствар буде гора, само годину дана касније продали су га Тотенхему за поменутих 10,5 милиона евра, тако да су на њему двоструко «пали».

8. АЛВАРО МОРАТА(Реал Мадрид)

20 милиона евра - 30 милион евра

Алваро Мората није успио да се избори за стандардно мјесто у екипи Реала и краљевски клуб га је продао Јувентусу 2014. године за 20 милиона евра. Шпанац је у међувремену заблистао у дресу Јувентуса и изазвао огромно интересовање клубова широм Европе. Реал није желио да "Стара дама" заради много више него они па је активирао клаузулу у уговору и откупио Морату за 30 милиона евра, како би га препродао.

7. ГРЕЈЕМ ЛЕ СО (Челси)

1,05 милион евра – 10,5 милиона евра

Лијеви бек почео је каријеру у Челсију и успио да стигне до првог тима. Потписао је професионални уговор и кренуо да игра за плавце, међутим, лош однос са тренером Ијаном Портерфилдом, који га је често вадио ван из игре коштао га је трансфера 1993. године. Све је кулминирало на утакмици против Саутемптона када је Ле Со изнервиран бацио дрес, а Челси га је одмах продао Блекбурну за 1,05 милиона евра.

Ле Со је у међувремену са Блекбурном освојио шампионску титулу у сезони 1994/95 и изборио пласман у Лигу шампиона. Његов наступ на евро-сцени са Блекбурном остаће упамћен по сукобу са саиграчем Дејвидом Батијем на мечу против московског Спартака. Челси је без обзира на то 1997. године вратио Ле Соа, а Блекбурн је добио 10,5 милиона фунти.Тада је то био најскупљи трансфер једног дефанзивца на свијету.

6. МАРКО РОЈС (Борусија Дортмунд)

0 – 17,1 милион евра

Марко Ројс дијете је Борусије Дортмунд, али није све почело како је требало. Милионери су се одрекли Ројса када је играо за У17 селекцију и он је завршио у нижелигашком Рот Вајс Алену без обештећења.

Ројс је тамо прошао омладинске категорије, заиграо за први тим из којег је прешао у Борусију Менхенгладбах гдје је заблистао. Борусија Дортмунд је 2012. године одлучила да је вријеме да врати Ројса и платила Борусији Менхенгладбах чак 17,1 милион евра.

5 . НЕМАЊА МАТИЋ (Челси)

5 милиона евра – 25 милиона евра

Доказивање челницима Челсија обиљежило је каријеру Немање Матића. Младић са Уба отиснуо се у Словачку, а након добрих игара у дресу Кошица стигао је и позив славног Челсија. Лондонски клуб довео га је 2009. године, међутим српски репрезентативац није добио одмах прилику. Након двије године проведених на позајмицама "плавци" су закључили да то није играч за њих и послали су га у Бенфику уз око двадесетак милиона евра у замјену за Давида Луиза. Процјењује се да је вриједност Матића у овом трансферу била око пет милиона евра.

Била је то грешка коју ће Челси касније скупо платити. Матић је бриљирао у дресу Бенфике, а у јануару 2014. вратио се у великом стилу на Стамфорд Бриџ. Португалски клуб није затезао јер је на крају много профитирао - Челси је на њихов рачун уплатио 25 милиона евра.

4 АЛАН ШИРЕР (Њукасл)

0 – 21 милион евра

Једну од највећих грешака направио је, а потом и платио енглески Њукасл. "Свраке" су крајем осамдесетих година прошлог вијека имали на проби Алана Ширера, међутим петнаестогодишњак дјечак који је одрастао у Њукаслу тада није прошао. Да ствар буде гора Ширер на тој утакмици практично није ни могао да се докаже пошто је стајао међу стативама. Једанаест година касније Алан Ширер је стигао у свој омиљени клуб, а дочекао га је његов идол, Кевин Киген, кога је као клинац гледао у црно-бијелом дресу.

Послије фантастичних игара у дресу Блекбурна с којим је освојио и шампионску титулу. Ширер се вратио кући, а Њукасл је Блекбурну исплатио 21 милион евра, што је тада био најскупљи трансфер у историји фудбала.

3 . МАТС ХУМЕЛС (Бајерн Минхен)

4 милиона евра – 35 милиона евра

Можда је неко прелазак Матса Хумелса овог љета из Борусије у ривалски Бајерн схватио као издају, међутим, био је то у суштини повратак у клуб у којем је поникао.

Хумелс је прошао све омладинске категорије Бајерна, затим играо за други тим, али није успио да се наметне у првом тиму, па је 2008. године прво позајмљен Борусији Дортмунд, а годину дана касније и продан за 4 милиона евра. У пару са Невеном Суботићем Хумелс је био стуб одбране "милионера", све до овог љета, када се вратио у Бајерн у трансферу вриједном 35 милиона евра.

2. СЕСК ФАБРЕГАС (Барселона)

3,2 милиона евра – 34 милиона евра

Навијачи Арсенала памте 28. октобар 2003. године када је Сеск Фабрегас на куп мечу против Ротерхема постао најмлађи играч који је заиграо за Арсенал. Фабрегас је тада имао 16 година и 177 дана, а тачно 45 дана касније постао је и најмлађи стријелац за "тобџије" на куп мечу против Вулверхемптона.

Ово ипак није била прича о момку из краја који је заблистао на великој сцени. Фабрегас је само мјесец дана раније стигао из Барселонине академије "Ла Масија".

Барселона се лако одрекла свог "бисера" и он је отишао у Лондон, а Арсенал је за свог будућег капитена морао да исплати тек накнаду за развој играча која је износила 3,2 милиона евра. Током година проведених у Арсеналу у више наврата се причало о његовом повратку у матични клуб, а то се коначно десило 2011. године. Барселона је свог некадашњег играча платила 34 милиона евра.

1. НИКОЛАС АНЕЛКА (ПСЖ)

760.000 евра – 34,5 милиона

Све до одласка Хулка у Кину овог љета апсолутни шампион када је укупан износ трансфера једног играча у питању био је Николас Анелка. Француз се током протекле двије деценије селио из клуба у клуб, из земље у земљу, а уз вијест о његовом трансферу увијек су стајале вртоглаве цифре. Све је почело у фебруару 1997. године је Арсен Венгер довео из ПСЖ-а осамнаестогодишњег Анелку за 760.000 евра. Млади Француз већ у првој полусезони постигао је седам голова на шест утакмица. Да је Венгер "убо" са трансфером видјело се већ у наредној сезони у којој је Анелка постигао 18 голова на 15 утакмица, од којих су седам били одлучујући голови за побједу његове екипе.

Богати Реал Мадрид ово није могао игнорисати и 1999. године купио је Француза за 35 милиона евра. Анелка се међутим није најбоље уклопио међу "краљеве" Седам мјесеци требало му је да постигне први гол, а посвађао се са тренером Дел Боскеом због чега је био и суспендован на мјесец и по дана. "Третирају ме као пса, ја сам овдје сам против свих", говорио је тада Анелка и тражио нови клуб.

Није му ни требало много, челници ПСЖ-а одлучили су да га врате, а како његова цијена упркос свему у међувремену није пала Парижани су његов повратак платили чак 34,5 милиона евра.

Извор: мондо.ба

Коментари / 0

Оставите коментар