Авион са дојавом бомбе за Тел Авив прелетио Мајевицу

Босна и Херцеговина, највјероватније, једина је земља која кроз свој ваздушни простор, војном авијацијом или са земље путем противваздушне одбране, није испратила боинг 747 који је летио из Њујорка до Тел Авива у Израелу, а у којем се према анонимној дојави налазила бомба.

Босна и Херцеговина 06.07.2016 | 17:02
Авион са дојавом бомбе за Тел Авив прелетио Мајевицу
На сву срећу, након слијетања овог авиона у Израел, испоставило се да је дојава била лажна, међутим током тог инцидента, који је трајао неколико сати и који је у ваздух подигао борбене авионе европских земља, на површину су испливали сви недостаци БиХ, њених Оружаних снага и уопште одбране у цјелини, која у овом случају није ни постојала.

Наиме, како пишу страни медији, након што је стигла дојава да се у путничком авиону који је полетио из Њујорка налази бомба, прво су реаговали Французи, чија је војска одмах подигла своје борбене авионе и до границе са Швајцарском испратила боинг 747, гдје су га "преузели" швајцарски ФА-18 и пратили све до уласка у Италију.

У том тренутку, по наређењу надлежног НАТО штаба, смјештеног у Шпанији, борбене авионе дигла је Хрватска и са два МиГ-а 21 пратила авион кроз свој ваздушни простор, све до границе са БиХ између Градишке и Славонског Брода, чији ваздушни простор нико не штити, јер, осим хеликоптера, Оружане снаге БиХ немају борбених авиона, противваздушну одбрану, нити са земљама из региона или са НАТО имају споразуме о контроли ваздушног простора.

Након што је без икакве пратње боинг 747 прелетио БиХ, изашао недалеко од Зворника, на излазу из земље дочекали су га ловци МиГ 29 Војске Србије, који су га пратили до изласка из ваздушног простора ове земље, а даље су га преузимале остале војне авијације које су га пратиле све до слијетања у Тел Авив, гдје се испоставило да је дојава, на сву срећу, била лажна. Борис Јеринић, замјеник министра одбране БиХ, потврдио је да БиХ нема војну заштиту свог ваздушног простора и да војни авиони земаља региона не могу улазити у ваздушни простор БиХ.

"О том инциденту ће се вјероватно унутар БиХ и сектора одбране причати неко вријеме, покушати наћи рјешење, а шта ће бити од свега - видјећемо", рекао је Јеринић.

Као што се и очекивало, овај инцидент у БиХ никога није потресао, а још једном се испоставило да се не зна ко шта ради, шта је чија надлежност нити какве су процедуре у оваквим случајевима.

У Дирекцији за цивилно ваздухопловство (БХДЦА), гдје постоји Одсјек за безбједност, рекли су нам да је овај одсјек надлежан да прати међународне стандарде и препоручену праксу из области ваздухопловне безбједности, врши њену примјену у домаће законодавство те да израђује национални програм безбједности и прати његову примјену.

"У овом случају никакву информацију нисмо добили. Вјероватно ће накнадно оператор ваздухоплова упутити неку инструкцију, неко обавјештење међународним организацијама за цивилно ваздухопловство", рекли су у БХДЦА.

У овој дирекцији су нас упутили на Агенцију за пружање услуга у ваздушној пловидби (БХАНСА), гдје су нам само кратко рекли да је авион типа боинг 747, компаније ЕЛ АЛ, на лету Њујорк - Тел Авив, све вријеме лета кроз ваздушни простор БиХ летио на висини изнад 10.000 метара. "Контролори зрачног промета БХАНСА нису имали контакт с посадом, али су, према важећим процедурама за овакве ситуације, подузели потребне активности и били спремни асистирати у случају уласка зракоплова у своју зону одговорности", рекли су у БХАНСА. Коме ће припасти небо изнад БиХ?

Босна и Херцеговина у овом тренутку нема капацитета, ни људског ни финансијског, да улаже и оспособљава војну авијацију, али без обзира на то њен ваздушни простор неко ће морати контролисати. По свему судећи, та "част" највјероватније ће припасти Хрватској, која је на прагу тога да, поред БиХ, својим ловцима надлијеће изнад Црне Горе и чува њихов ваздушни простор.

О заштити неба изнад земаља чланица Јадранске повеље (Хрватска, Албанија, БиХ, Црна Гора, Македонија) у претходним годинама, под покровитељством НАТО-а, одржано је неколико састанака, што званичних, што незваничних, а 2011. године министри одбране ових пет земаља договорили су да се направи студија надзора ваздушног простора, тзв. БРААД студија.

О овој студији, која кошта 199.999,98 евра и коју су солидарно платиле земље чланице Јадранске повоље, немогуће је добити било какву званичну информацију. Међутим, незваничне говоре да би на основу те студије Црна Гора, БиХ и Македонија могле набавити три осматрачка

Извор: Независне новине

Коментари / 19

Оставите коментар
Name

искуство

06.07.2016 15:04

Ови наси струцњаци су знали да је ријец о лазној дојави.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Србин

06.07.2016 15:05

трула БиХ

ОДГОВОРИТЕ
Name

Драган прави

06.07.2016 15:10

Сад це "Босње" опет да долазе масовно на ову вијест и да цитају. Наравно, да остављају коментаре итд...

Name

коле

06.07.2016 15:32

Босна била трула не била трула дрзава, неби могла ниста урадити. А ниста неби могла урадити ни Француска ни Хрватска, ни Србија,.. ни једна друга дрзава са свом својом авијацијом да је авион експлодиро у лету.

Name

Драган прави

06.07.2016 15:36

ЗА КОЛЕ: Ове "Босње" су јос и додатно добро глу*и изгледа. Па не подизе се авијација да се спријеци да авион експлодира у ваздуху, него да се не обруси на неко насељено мјесто, и да се прије тога обори!

Name

ре Драганце

06.07.2016 15:47

Цуј насељено мјесто у рс па по задњем попису су вас има мало ок Бања Луке и тој то остало све празно

Name

ре @Дрган прави

06.07.2016 15:52

Ма ти си глупљи да глуплег нема.Ти це наредити да бомба експлодира гдије ти зелис.Ако бомба експлодира авијон се руси гдије физика одреди.Ста це мигови тијерати дијелове да непадају неком по глави.Ма појма немас!

Name

ре.србин

07.07.2016 07:16

Брате дзаба ти то пкусавас објаснити, не могу то они разумети..мозда знају колико процентуално у Федерацији зиви неписмених у односу на РС.

Name

xy

06.07.2016 15:07

Ја и шта сад? Требали би можда купити какве фантоме јал мигове да пратимо наводне експлозивне направе ?

ОДГОВОРИТЕ
Name

бобан

06.07.2016 15:28

Бас ме занима ста биурадсиле те силне авијације свих дрзава које сте набројали. Да је авион експлодиро у зраку, да ли би мозда из тих борбених авиона фатали његове дјелове/комаде прије него падну на њиву, куцу, сколу авиона који би експлодиро

ОДГОВОРИТЕ
Name

Зиги

06.07.2016 15:39

Једина авии компанија сто има на авиону ракете Тел Авив имају срецу сто вас људи нису скинули

ОДГОВОРИТЕ
Name

постен

06.07.2016 16:02

Ал није ми јасно сто Додик не подиго ону своју Цесну дага пресретне.Једину авијацију у Р.Србској има Додик.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ех

06.07.2016 16:50

Није цесна додина могла полетјети тренутно је заузета на запрасивању комараца

Name

Симболицно

06.07.2016 19:32

То праћење је симболично да се искаже подршка. Мањим дјелом је да се тамо лоцирати мјесто експлозије. Понекад људима мораш објаснити зашто се нешто ради.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Пендула

06.07.2016 22:16

Све је било под контролом ,посто је Галијасевиц вец знао да је лазна дојава,наси авиони нису дизани!

ОДГОВОРИТЕ
Name

веки

07.07.2016 08:31

Браво Друзе супер коментар

Name

Драган

07.07.2016 07:23

Боли нас уво...Имамо ми преча посла...избори,волови,шатори,асфалт,лампа....јбш терористе...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мики

07.07.2016 08:32

Зашто? Чиме? Јел пензионери педалинама или ратари противградним а Милокрадова Цесна на сервису

ОДГОВОРИТЕ
Name

доми

07.07.2016 10:19

СВИ СУ ДИГЛИ НЕСТО,ФАНТОМЕ ,МИГОВЕ ,А МИ СМО МОГЛИ ДИЦИ ДОДИКОВ ХЕЛИКОПТЕР И ЈОС НЕСТО АКО СЕ ОЦЕ ДИЦИ!!!

ОДГОВОРИТЕ