Како да не "изгорите" на сунцу?

Креме за сунчање обично пружају краћу и слабију заштиту од оне какву вам обећавају у рекламама, што значи да дуго излагање сунцу није препоручљиво ни у случају да носите лосион са највишим заштитним фактором.

Здравље 02.07.2016 | 09:31
Како да не "изгорите" на сунцу?
Ипак, постоји неколико начина да бар на неко време будете безбедни на сунцу.

Одабир креме

 Бирајте производе који штите од обе врсте УВ зрачења – УВА и УВБ.

На већини препарата назначени фактор заштите односи се само на УВБ зрачење, па би требало да бирате производе на којима се експлицитно наводи да штите од обе врсте зрачења.

Пошто поједини извештаји о заштити потрошача на Западу наводе да чак 40 одсто крема за сунчање заправо преувеличава фактор заштите назначен на паковању, магазин “Цонсумер Репортс” препоручује да бирате препарате са фактором 40, како бисте повећали шансе да добијете макар 30.

Избегавајте препарате на којима је СПФ означен већим бројем од педесет, јер већи број не значи и да можете да проведете неограничено време на сунцу.

Наношење

 Користите крему са заштитним фактором стално, чак и кад је облачно. Такође, водите рачуна да користите довољне количине креме.

Просечна особа треало би да употреби око две супене кашике креме, млека или лосиона на свим изложним деловима коже, а то је два пута више од количине коју већина људи користи.

Нанесите крему барем 15 до 30 минута пре него што изађете, а онда наносите на свака два сата или чешће ако идете на пливање.

Тражите хладовину

 Наравно, најбољи начин да се заштитите од опекотина и смањите ризик од рака коже је да избегавате излагање сунцу.

Стручњаци препоручују да нађете хладовину или останете код куће у периоду од десет до 14 часова, када је зрачење највеће.

Б 92
фото: интерент

Коментари / 0

Оставите коментар