"Делфини" преко Амера до 10. свјетског злата

Ватерполо репрезентација Србије је освојила Светску лигу десети пут у својој историји, а четврти узастопни, савладавши у финалу одиграном у кинеском Хуижоу селекцију Сједињених Америчких Држава са 10:7 (2:1, 3:1, 3:0, 2:5).

Свијет 26.06.2016 | 11:20
Изабраници селектора Дејана Савића су до јубиларне титуле стигли маестралном игром, која им је донела предност од 8:2, после чега је уследило опуштање, али не толико да би била угрожена победа.

Изврсно су "делфини" почели одбрану трона, јер су у првој деоници одличном одбраном потпуно омели игру ривала. Предвођени двоструким стрелцем Филипом Филиповићем, наши ватерполисти су брзо одговорили на гол Азаведа, па су уводних осам минута решили у своју корист са 2:1.

Чим је почела друга деоница, Гоцић је искористио прву ситуацију са играчем више да увећа предност, док су у дефанзиви он и саиграчи бриљирали - и четврти пут су бројчано слабији успели да сачувају мрежу иза себе. А у нападу, Филиповић је наставио да решета.

Својим трећим голом донео је 4:1, и то када су немоћни супарници прекршајима зарадили два искључења у једној акцији.

Лука Купидо је потом, на средини друге четвртине, примакао екипу селектора Дејана Удовичића на два гола заостатка, у моменту када је селекција САД имала ватерполисту више у базену. Али, реализујући само једну од седам таквих прилика, Американци нису успевали да материјализују судијске одлуке које су биле у њихову корист.

Са друге стране, Сава Ранђеловић је и другу такву прилику "делфина" искористио, за 5:2 пред одлазак на велики предах.

Чим је одмор окончан, мајсторија Душка Пијетловића донела је "+4" нашој репрезентацији, а тај погодак са око шест метара, из окрета, натерао је Удовичића да промени голмана, те је Меквин Берон своје место међу стативама уступио Мерилу Мозесу.

То није сметало Виктору Рашовићу да из полу-контре, са десног крила, повећа вођство на 7:2, а ни Милошу Ћуку да са осам метара погоди рашље за "+6" и потврду доминације.

Алекс Бовен је отворио четврту деоницу поготком са седам метара, сјајно се, са позиције десног бека, извијајући у леву страну и погодивши горњи угао српског гола.

А у истом, уводном минуту, Бен Халок је примакао Американце на 8:4, искористивши Бовеново лукаво додавање да из близине надмудри Митровића.

Ривал јесте "полетео" после два брза гола, па се чинило да ће потез Андрије Прлаиновића, клоји је послао лопту испод руку својих чувара, а и голмана Мозеса, за 9:4, то примирити.

Ипак, Удовичићева екипа није одустајала, па је играча више разиграни Купидо својим другим поготком искористио за прилазак на "-4", а исту ситуацију Самјуелс искористио за долазак до 9:6.

Велики налет Американаца на кратко је прекинуо Душко Пијетловић, на асистенцију Рашовића, но Никола Вавић је поново затресао мрежу "делфина", променивши резултат на коначних 10:7.