Сјећања - видео... Било је то овако - СР Њемачка 1988.: Историјски волеј - само сам затворио очи и опалио…!

Док тече 15. Европски шампионат, присећамо се људи и догађаја који су обележили сва претходна првенства Старог континента...

Фудбал 16.06.2016 | 00:00
Сјећања - видео... Било је то овако - СР Њемачка 1988.: Историјски волеј - само сам затворио очи и опалио…!
Осмо Европско првенство у Западној Немачкој (10 – 25. јун 1988) једини је велики фудбалски турнир икада одигран на коме није забележено ниједно искључење, нити реми без голова. Такође, ниједна утакмица није решена после продужетака или пенал. Голова није било много, али један је вредео за 100. Због тог једног све је остало у другом плану...

Па, какав то гол треба да буде да због њега остане у сенци читав један турнир? Питајте Марадону и Марка Ван Бастена. Дијего ’86. руком против Енглеза у Мексику и Лабуд из Утрехта на Олимпијском стадиону у Минхену – волеј готово из мртвог угла, финале против СССР-а, а на голу Ринат Дасајев, највиши голман Европе у оно време. Ето, то су та два гола, једина у историји фудбала битнија од самих турнира на којима су постигнути…

Оно што није пошло за ногом Кројфу и компанији, успело је Марку Ван Бастену, Руду Гулиту и Франку Рајкарду. У Немачкој 1988. дошло је време да се Холанђани коначно наплате за све туге доживљене седамдесетих. Били су најјачи, ту нема дилеме, водио их превејани лисац Ринус Михелс и то једна од најзаслуженијих титула у историји ЕУРА.

Холандија је завршила као друга у групи, баш иза Совјета, а Ван Бастен, занимљиво, није ни требало да игра. Упао је у тим као замена за Џонија Босмана, али после хет-трика против Енглеза више нико није могао да га избаци из тима. Горди албион још једном се осрамотио – изгубио је све три утакмице у првој фази и тако завршио такмичење. У А групи домаћин Немачка и Данска били су испред Шпаније и Данске…

Панцере је водио Франц Бекенбауер и спремао је екипу за СП у Италији. Полуфинални окршај са моћном Холандијом био је врхунска провера за његове изабранике. Беше то прави испит и за Лале – да ли су коначно стасале да иду до краја. Холанђани и Немци одиграли су најбољи меч на турниру. Домаћин је повео поготком Матеуса у 55. минуту. Изједначио је Куманса беле тачке у 74. Смртоносни ударац великом ривалу задао је Ван Бастен два минута пре краја. Каква освета за ’74. и финале Светског купа. Чак се и резултат исто кретао.

Против супернадахнутих момака у наранџастом Совјети нису имали никакве шансе.Михелс је у поразу од истог ривала у првом мечу у групи много тога научио. Читавих 90 минута Холанђани су држали ривала далеко од свог гола и константно опасно угрожавалиДасајева. Велики голман први пут је капитулирао у 32. минуту, када га главом савладаоГулит. Почетком другог дела више од 70.000 људи на стадиону у Минхену били су сведоци историје. Ван Бастен! Била је немогућа позиција, било је превише искоса. Како? Куда је прошла? Кога је брига… То је најпознатији волеј у историји фудбала. И најсавршенији.
“Био сам уморан. Само сам затворио очи и опалио. Нисам знао шта се десило. Онда сам чуо навијаче. Схватио сам – ушла је”.   

СССР – ХОЛАНДИЈА 0:2

Минхен. Стадион: Олимпијски.
Стрелци: Гулит 32, Ван Бастен 54.

СССР: Дасајев, Хидиљатулин, Демјаненко, Ратс, Алењиков,
Литовченко, Заваров, Протасов, Беланов, Михајљиченко, Готсманов.

Холандија: Ван Брукелен, Ван Тигелен, Р. Куман, Ван Ерле,
Рајкард, Ваненбург, Мирен, Е. Куман, Воутерс, Гулит, Ван Бастен.



ИДЕАЛНИХ 11 (формација 4-3-3): Ван Брукелен (Холандија), Бергоми (Италија), Р. Куман(Холандија), Рајкард (Холандија), Малдини (Италија), Ђанини (Италија), Матеус (Немачка),Воутерс (Холандија), Гулит (Холандија), Вијали (Италија), Ван Бастен (Холандија).

НАЈБОЉИ СТРЕЛАЦ: Марко ван Бастен (Холандија) 5 голова.

*Те 1988. Бенфика је изгубила и четврто финале Купа шампиона после клетве Беле Гутмана, првак Европе постао је ПСВ; Марко ван Бастен проглашен је за најбољег фудбалера Европе, а Златну лопту однео је нападач Галатасараја Тању Чолак; Карл Луис поставио је олимпијски рекорд на 100 метара с временом 9,92. Возач Мекларена Ајртон Сена постао је шампион Формуле 1; Тог лета 1988. преминуо је оснивач Ферарија, Енцо Ферари; Рођени су Мата, Ракитић, Озил, Бендтнер, Бускетс…

Извор: моззартспорт

Коментари / 0

Оставите коментар