Сјећања - видео... Било је то овако - Француска 1984.: Ле Царрé Магиqуе – магични квадрат прогутао је све!
Док тече 15. Европско првенство присећамо се људи и догађаја који су обележили сва претходна првенства Старог континента...
Фудбал 15.06.2016 | 00:00Квалификације за Француску 1984. памте се као најлуђе икада. Само је Белгија без драме обезбедила прво место у својој групи, у свим осталим групама одлучивао је један бод, или су екипе биле изједначене па је пресудила гол разлика. У таквим ситуацијама било је много прилика за разноразне махинације, због чега је УЕФА од наредне године увела правило да се одлучујуће утакмице играју у исто време.
Најбруталнији били су Шпанци. Након што је Холандија савладала Малту са 5:0, Фурија је морала у последњем колу да истог ривала добије са 11:0 како би имала бољу гол разлику (оба тима по 13 бодова). Није било је 11:0, али је било 11 разлике (12:1), што је Шпанију одвело на ЕП. Југославија је после сплитске драме и гола Љубомира Радановића у касној судијској надокнади прескочила Велс за бод, обезбедивши тако пут у Француску, док је Немачка поготком у 79. минуту савладала Албанију и изједначила се на врху своје групе са Северном Ирском, али је отишла даље такође због боље гол разлике. У последњем колу пласман на завршни турнир обезбедио је и Португал и то тријумфом из пенала против директног конкурента СССР-а, чиме га је прескочио на табели.
Највеће разочарање квалификација били су актуелни светски шампиони Италијани, пошто су осам мечева остварили само једну победу и завршили као четврти у групи. Мини сензацију представљао је тријумф Данаца испред Енглеза…
ЕУРО 1984. памти се као далеко најбоље организован до тада. Домаћин је имао сјајну екипу коју је носио такозвани “магични квадрат”. Срце тог тима чинили су Тигана, Фернандез, Жирес и Платини. Мишел Платини почетком осамдесетих био је далеко најбољи фудбалер Старог континента…
Французи су били силно мотивисани после оног невероватног пораза у полуфиналу Светског купа у Шпанији две године раније, када су имали 3:1 у продужецима против Немачке, али су на крају извисили за финале. Дуго су патили, међутим, вратили су се још јачи и спремни да крунишу своју фантастичну генерацију. Француска је групу прошла без по муке, са све три победе (Данска 1:0, Белгија 5:0, Југославија 3:2) уз шест голова Платинија. У Б групи Шпанија је у последњем колу добила Немачку 1:0 и као прва, уз Португал, прошла у полуфинале.
Дуел Француска – Португал сматра се једним од најбољих у историји Европских шампионата. Било је 1:1 после 90. минута, Португалци су први повели у продужетку, али домаћин је научио лекцију од Панцера и све применио на делу тог дана у Марсељу. У 114. минутуДомерк је изједначио, а у 119. Мишел Платини донео тријумф и пласман у финале – прво у историји француског фудбала. Други полуфинални окршај између Шпанаца и Данаца решен је после пенал-серије. Трагичар је био Пребен Елкјер, човек који ће наредног лета Верони донети сензационалну титулу шампиона Италије…
Због онога што су урадили у квалификацијама Шпанци заиста нису заслужили другу титулу, а за њу, руку на срце, нису ни имали никакве шансе. Французи нису само играли најлепршавији фудбал те ’84, већ су били и врло практични. Искористили су своје шансе, спаковали два комада иза леђа голмана Сосиједада Луиса Арконаде и коначно подигли трофеј!
Мишел Платини и даље је ненадмашни рекордер по броју голова на једном завршном турниру – постигао их је девет тог лета. На челу са легендарном “десетком” и човеком који ће први освојити три Златне лопте у низу (’82, ’83, ’84), “магични квадрат” прогутао је Европу…
ФРАНЦУСКА - ШПАНИЈА 2:0
Париз. Стадион: Парк принчева.
Стрелци: Платини 57, Белоне 90.
Судија: Војчех Христов (Чехословачка).
Француска: Батс, Домерк, Босис, Батистон, Ле Ро,
Луис Фернандес, Платини, Жирес, Тигана, Белоне.
Шпанија: Арконада, Уркиага, Камачо, Гаљего, Салва,
Сењор, Муњоз, Хулио Алберто, Франциско Лопез, Сантиљана.
ИДЕАЛНИХ 11 (формација 4-5-1): Шумахер (Немачка), Жоао Пинто (Португал), Ферстер(Немачка), Олсен (Данска), Бреме (Немачка), Шалана (Португал), Жирес (Француска),Тигана (Француска), Арнесен (Данска), Платини (Француска), Фелер (Немачка).
НАЈБОЉИ СТРЕЛАЦ: Мишел Платини (Француска) 9 голова.
*Ливерпул је 1984. по четврти пут освојио Куп шампиона савладавши Рому на њеном терену после извођења пенала, а голгетер Редса Јан Раш освојио је Златну копачку; Карл Луис истрчао је 100 метара 9,99 на ОИ у Лос Анђелесу; Совјетски Савез није дозволио својим спортистима да путују на Олимпијске игре у САД; Рођени су Инијеста, Робен, Швајнштајгер, Фернандо Торес, Весли Снајдер…
извор: моззартспорт
Коментари / 0
Оставите коментар