Топ 10 - Кључни тренуци у Ђоковићевој каријери: Новакове станице на путу до историје!
Браво, Новаче! Чекали смо и дочекали да Ђоковић подигне пехар Ролан Гароса, и успео је у томе! Тријумфално је прошао Ђоковић поред Мареја и освојио 12. трофеј са гренд слема у каријери, први у Паризу. А свега тога не би било да током каријере није вукао праве потезе у право време.
Тенис 08.06.2016 | 22:15
Ево десет кључних тренутака који су обележили Новаков пут - од прве титуле до Ролан Гароса.
1. Прва мастерс титула (2007)
Био је август 2007. Новак је као 20-годишњак стигао у Монтреал на турнир из серије 1000. Жреб је хтео да Ђоковићеви ривали у четвртфиналу, полуфиналу и финалу буду редом трећи, други и први играч света у том тренутку. У четвртфиналу је победио Ендија Родика, у полуфиналу је скинуо скалп Рафаелу Надалу, а у великом финалу Роџеру Федереру. Тада је освојио први мастерс турнир у каријери. То место Новак апострофира као оно у којем су му се променили живот и каријера.
2. Први гренд слем (2008)
Први пехар са гренд слемова Новак је подигао у Мелбурну 2008. и тако најавио муњевити поход на врх. Тада је Ноле у епском финалу победио Француза Жо-Вилфрида Цонгу. Од тада па до данас, Ђоковић је освојио 12. гренд слем титула. Круна на све што је урадио стигла је јуче на Ролан Гаросу.
3. Олимпијска бронза (2008)
Пекинг. Новак је у драматичном полуфиналу изгубио од Рафаела Надала на Олимпијским играма. Био је то разочаравајући пораз. Али и један од оних пораза који те ојачају. Већ у мечу за треће место, Ноле је победио Џејмса Блејка и стигао до бронзане медаље.
И баш тај пораз му је дао ветар у леђа да настави даље онако како је наставио - шампионски.
А ове године у Рију стићи ће и златна олимпијска медаља. Не треба сумњати у то.
4. Безглутенска исхрана (2010)
Промене у исхрани дефинитивно су биле прави погодак у каријери. Доктор Игор Четојевић, који је 2010. почео сарадњу с Новаком, врло брзо је схватио шта Ноле мора да промени како би постизао још боље резултате.
- Дао сам Новаку савете и одредио му правилну терапију. Откако је започео с дијетом, коначно је почео да спава како треба први пут у животу - рекао је Четојевић.
Он је из Ђоковићевог јеловника избацио - глутен. То значи да Ђоковић више не једе: хлеб, пите, слаткише, помфрит, пасте и другу тестенину, слане грицкалице, јечам, раж, пшеницу, мора да избегава млеко и млечне производе, похована јела... Новак пије млаку воду целог дана у великим количинама, једе манука мед, немасна меса, гриловану храну, свеже воће и поврће...
5. Освајање Дејвис купа (2010)
Са разгласа се у Арени новембра 2010. заорио хит групе АБА „Тхе Wиннер Такес Ит Алл“. Дејвис куп тим Србије је пред 20.000 људи освојио трофеј. Момци су се попели на врх света. Ђоковић, Типсаревић, Троицки и Зимоњић, под вођством селектора Обрадовића, победили су Французе и постали шампиони планете. Новак је освајање пехара издвојио као тренутак од када је његова каријера почела да иде стреловитом узлазном путањом.
- Те 2010. почео сам да сумњам у себе. Да ли сам довољно добар да изазовем Федерера и Надала и да будем најбољи на свету. Била је то моја година пробоја, а саиграчи из репрезентације и освајање Дејвис купа су ми помогли да ојачам - рекао је Новак.
6. Форхенд у Њујорку (2011)
УС Опен. У главним улогама Новак Ђоковић и Роџер Федерер. Радња се одвија у полуфиналу. Играо се пети сет, Федерер је водио са великих 5:3 и имао је две меч лопте на свој сервис. Преко пута њега стајао је хладнокрвни Србин. Федерер је стао на сервис линију, одлично је одсервирао, а Новак је само затворио очи и ударио вероватно најбољи форхенд у каријери. Мук је завладао на стадиону „Артур Еш“. Федерер је погледом испратио лоптицу. Од тога тренутка, тениска историја је почела да се мења. Новак је преокренуо на 7:5, пласирао се у финале, а потом и освојио трофеј.
7. Сарадња с Бекером (2013)
И онда када му није ишло и онда када је губио мечеве које није смео да изгуби, Ђоковић није желео да мења тим. Марјан Вајда као главни тренер, Гебхард Фил-Грич, кондициони тренер, и Миљан Амановић, физиотерапеут, од почетка су с њим. А долазак Бориса Бекера испоставио се као прави потез иако су многи у то сумњали. Немачка упорност и српски инат дају резултат.
8. Стефаново рођење (2014)
Када је Јелена у октобру 2014. родила Стефана, Новаков живот је добио потпуно нову димензију.
- Ушао сам у неко ново поглавље, нову димензију љубави за коју нисам ни знао да постоји у мени. То је највећа срећа коју сам могао да доживим. И живот уопште, и моја каријера, и све око мене има дубљи смисао и суштину - рекао је Ноле.
9. Сам против свих (2015)
Поново УС Опен. Поново су главни протагонисти Ђоковић и Федерер. Пардон. И америчка публика, која је била на страни Швајцарца. Знате мит о Термопилу. Гледали сте вероватно и филм „300“. Знате како се 300 храбрих и неустрашивих Спартанаца супротставило хиљадама Персијанаца. Новак је био прави Спартанац. Док је 22.000 навијача прижељкивало победу Федерера и исписивање историје (није мала ствар, Федерер би том победом освојио 18. гренд слем трофеј), Ђоковић је храбро јуришао. И успео. Није се уплашио. Победио је у финалу Федерера са 6:4, 5:7, 6:4, 6:4.
10. Пораз у финалу Гароса (2015)
Шта те не убије, то те ојача. У играчком зениту је био целе прошле сезоне Новак. После 2011, то му је била најбоља година у каријери. И сви су наглас размишљали: „Ако ове године не освоји Ролан Гарос, никада неће“. Противник у финалу био је Стан Вавринка. Потпуни аутсајдер. Али Ђоковић је одиграо лошу партију и изгубио. На питање који моменат му је обележио каријеру, Ђоковић је био искрен:
- Никада као тада нисам осетио такву повезаност с публиком. Било је импресивно и жао ми је што нисам освојио трофеј.
Извор: блиц.рс
Коментари / 0
Оставите коментар