Анализа: Колике су шансе ФСС-а на Суду против Косова?!
Србија покушава да правном битком поништи одлуку Европске фудбалске уније (УЕФА) о пријему косовског фудбалског савеза у чланство.
Фудбал 04.06.2016 | 18:00
УЕФА је пре два дана сама суспендовала такмичења косовских тимова под својим окриљем ове сезоне, са образложењем да не испуњавају инфраструктурне и финансијске услове.
За сада није познато да ли се то односи евентуално и на косовску репрезентацију, али је то свакако добра вест за Србију јер њена жалба Суду за спорт у Лозани не би одложила примену одлуке УЕФА односно наступ косовских клубова и репрезентације у европским такмичењима.
Тањуг је консултовао правне стучњаке на тему основаности пријема косовског фудбалског савеза у УЕФА 3. маја, као и у ФИФА 10. дана касније, као и на тему процедуре Суда у Лозани и прогнозирања његове одлуке, која ће бити коначна и обавезујућа и за УЕФА и за Србију, па тако професор арбитражног права на Правном факултету у Београду Владимир Павић сматра да је одредба у статуту УЕФА-е "интересантно формулисана".
"Спорна одредба каже да чланица може постати федерација која делује на територији земље коју 'признају УН'. Дакле не 'која је чланица УН'", рекао је професор Тањугу.
Међутим, како је указао, Уједињене нације не "признају" земље, већ то чине државе чланице УН, а саме УН "одржавају односе" са земљама, чак и оним које нису њене чланице, јер има и таквих.
Када је реч о медјународно-правном статусу Косова, Павић је подсетио да о томе постоје опречна мишљења међу чланицама УН и УЕФА, као и да би у овом случају могло да се додје у једну "парадоксалну ситуацију".
"Могло би се рећи да, уколико је примила косовски фудбалски савез у чланство, УЕФА сматра да он делује на територији земље која је чланица УН. То би довело до парадоксалног закључка да УЕФА може да прими косовски фудбалски савез само ако сматра да он делује на територији Србије", објаснио је Павић.
Професор је напоменуо да није нужно да фудбалске федереације одговарају државним границама и указао на пример четири федерације које су чланице УЕФА и ФИФА, а налазе се на територији Велике Британије.
"То су Велс, Шкотска, Енглеска и Северна Ирска. Оне се посебно такмиче у свим еврокуповима, имају своје представнике и свака засебно даје репрезентацију за такмичења на европским и светским шампионатима", навео је професор.
Иначе, одлуку о нашој жалби доносиће арбитри из Европе, а адвокат Срђан Ђорђевић, који се бави спорстким арбитражама, сматра да они, као и сви други арбитри, могу да буду подложни разним политичким утицајима, иако се нада да се то неће деситити.
Међитим, Ђорђевић у изјави за Тањуг подсећа да је велики број земаља из Европске уније и Европе признао Косово као независну државу, као и да је велики број утицајних европских земаља гласао за пријем Косова у УЕФА.
"Зато постоји бојазан да ће, уколико за арбитре буду изабрана лица са територије тих земаља, приликом доношења одлуке они имати у виду неко своје лично мишљење, притиске од стране високих представника из њихових земаља и да ће због тога одлука УЕФА, која је супротна њеном статуту, можда опстати", навео је Ђорђевић .
Како каже, у случају да се примењује право, статут недвосмислено упућује да нико ко није чланица УН, не може да постане чланица УЕФА, осим у неким случајевима, а што није случај са Косовом.
"Не знам на чему су лица која су гласала за чланство Косова, базирала свој став", напомемуо је он.
У случају да одлука Суда за спорт у Лозани буде позитивна и да поништи одлуку УЕФА, Ђорђевић сматра да то не би аутоматски значило поништај одлуке ФИФА, осим ако би се истовремено тражио поништај и те одлуке.
Међутим, свакако би отпао правни основ за доношење одлуке за чланство Косова у ФИФА и било би простора да се добије спор и против одлуке ФИФА, јер је она базирана на чланству Косова у УЕФА, навео је адвокат.
"Ја лично сматрам да је истовремено кад је донета одлука ФИФА, требало покренути поступак и против те одлуке, јер се треба борити свим правним средствима и не треба ништа чекати", нагласио је Ђорђевић.
Када би могла да се очекује одлука Суда за спорт у Лозани, професор Павић не може да тврди јер, како је навео, суд није везан обавезним роковима за одлучивање, али он процењује да то не би требало да буде период дужи од три месеца након конституисања трибунала.
Павић је још навео да је питање и да ли ће трибунал који ће одлучивати о жалби ФСС-а бити трочлан или ће одлучивати арбитар појединац, а да ће одлуку о томе донети Суд за спорт у Лозани. Уколико буде трочлано веће поступак формирања трибунала трајаће дуже него у случају именовања арбитра појединца.
Он напомиње да ће на уложену жалбу Србије, УЕФА имати прилику да одговори. Након тога трибунал ће одлучити да ли жели да у овом случају одржи усмену расправу или ће одлуку донети на основу самих поднесака, ФСС и УЕФА.
Суд за спорт основан је 1984. године као тело које је одлучивало о спорним питањима олимпијских комитета, али је 10 година касније промењен његов правни оквир.
Према речима професора Павића, права експанзија је настала након што је на највишем нивоу постигнуто да се клаузуле о искључивој надлежности тог спортског суда убацују у статуте медјународних организација које се баве спортом, као и у статуте фудбласких и других спортских федерација, како националних, тако и интернационалних.
Делегати на Конгресу УЕФА 3. маја су са 28 гласова "за" и 24 "против" примили косовски фудбалски савез у чланство Европске фудбалске уније, а 13. маја на Конгресу ФИФА косовски фудбалски савез је примљен и у ту светску фубалску организацију са 141 гласом за и 23 против.
Фудбалски савез Србије (ФСС) је преко адвокатске канцеларије из Беча „Лански, Ганцгер и партнер" уложио жалбу на одлуку УЕФА Суду за спорт у Лозани, јер сматра да косовски фудбалски савез не испуњава услове за чланство према Статуту УЕФА.
Уколико одлука тог Суда буде у корист Србије и он поништи одлуку о пријему Косовског фудбалског савеза у УЕФА, постојаће добар правни основ да се поништи и одлука ФИФА о њеном пријему, сматрају стручњаци.
Извор: Б92
Коментари / 0
Оставите коментар