Радови на Дринском насипу на јесен

Први радови на Дринском насипу у дужини од 33 километра очекује се да почну на јесен, и то на подручју ушћа ријеке Јање у Дрину, речено је Срни у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске.

Република Српска 15.05.2016 | 15:55
Радови на Дринском насипу на јесен

Из Министарства подсјећају да су за реализацију пројекта заштите од поплава ријеке Дрине, којим ће бити заштићено подручје Семберије и града Бијељина, од Свјетске банке одобрена кредитна средства у вриједности од 13,8 милиона долара или 19.861.500 КМ.

Пројекат спроводи Јединица за координацију пољопривредних пројеката при ресорном министарству, а директор ове јединице Раденко Јефтић рекао је Срни да је на подручју Бијељине директно водама Дрине угрожено око 30.000 становника.

"Угрожени су мјештани насеља Јања, Попови, Дијелови, Амајлије, Дворови, Међаши, Трњаци Даздарево, те источни дио предграђа Бијељине, док је индиректно угрожен много већи број становника", навео је Јефтић.

Он је додао да је у овим насељима угрожено 10.000 стамбених јединица, од којих су 80 одсто сеоска домаћинства са објектима који служе пољопривредној производњи и сточарству.

"Око 500 објеката су објекти мале привреде, а 50 су објекти средњих предузећа. Великим водама Дрине угрожено је 19.000 хектара обрадивог земљишта", навео је Јефтић.

Према његовим ријечима, циљ пројекта је да буде обезбијеђена већа заштита од поплава становништва у ширем подручју насеља уз ријеку Дрину, који су 2010. и 2014. године претрпјели велике материјалне штете.

Уз сагласност Свјетске банке изабран је пројектант за израду пројектне документације - Завод за водопривреду из Бијељине и Институт "Јарослав Черни" из Београда, а ревизију пројектне документације врши Завод за водопривреду Сарајево.

Портпарол Министарства Александар Мацановић рекао је Срни да средства за експропријацију земљишта обезбјеђује град Бијељина, те да, према идејном рјешењу, 120 хектара износи површина која је потребна за изградњу насипа.

"Након изграде елабората за експропријацију и процјене вриједности земљишта и сталних засада биће утврђен ниво потребних средстава. Осим исплате земљишта, биће вршена и замјена земљишта са земљиштем у државној својини за власнике већих површина земљишта које су потребне за изградњу насипа", рекао је Мацановић.

Према планираној динамици извођења радова, након усвојене пројектно-техничке документације, пројекта експропријације, израде акционог плана пресељења према захтјеву Свјетске банке, објављивања општег интереса од Владе Републике Српске, изградња насипа би се вршила фазно и била усаглашена са рјешавањем имовинско-правних послова и добијања грађевинске дозволе по фазама реализације.

Извор: ИнфоБијељина/Срна

Фото: www.бијељина.орг

Коментари / 5

Оставите коментар
Name

стеван

15.05.2016 14:29

На јесен уочи избора, послије избора , алат у трње. режимске манипулације.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Карадоз

15.05.2016 15:07

Море бит да бидне а море бит и да не будне.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Трпај

15.05.2016 15:35

А насип од ријечног шљунка, умјесто од каменоломског дробљеног камена?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ја

15.05.2016 17:41

Идеално вријеме за израду ријецних насипа.ЈЕСЕН

ОДГОВОРИТЕ
Name

Питам се

15.05.2016 18:47

Зашто не у току љета? Ах да, изборна је година.