У Бањалуци издају и реновирани свињац

Власници станова у Бањалуци користе сваку прилику да зараде и неусловне просторије претварају у собе, а најлакша мета су им студенти из других градова.

Република Српска 13.04.2016 | 21:06
У Бањалуци издају и реновирани свињац

Иако у огласу пише “Издајем луксузно намјештен трособан стан”, неријетко се ради о просторији преграђеној на три дијела и намјештају старом и више од 50 година.

Највеће жртве превара у бањалучким огласима су студенти, који су се, кажу, нагледали свега. “Еуро Блиц” пише да готово нема куће у близини факултета у којој није изнамљена бар соба, а дешава се да подруме, дворишне куће, пословне просторе, гараже, а у неким приградским насељима и свињац реновирају и стављају у огласе.

“Нашли смо стан близу центра, цијена и локација су били одлични, али нисмо могли ни да замислимо шта нас чека. Кућа је прилагођена тако да су од једне собе направљене четири, седам студената користило је један тоалет, док је у дворишту реновиран и свињац, који је такође био дат на издавање”, каже један студент из Добоја.

Лоша искуства са становима из огласа имају и млади брачни парови, који су током тражења стана доживјели праву авантуру – од госпође која не дозвољава да се послије 22 часа хода по стану, те оне која каже да је кухиња нова и да се не смије користити, до деде који издаје поткровље без прозора у којем можеш боравити само ако сједиш, јер је прениско.

Цијена мјесечне кирије стана креће се од 200 до 400 КМ, собе се могу наћи и за 130 КМ, док за лијепо намјештену гарсоњеру у центру треба издвојити и до 500 КМ. Зато се све више младих, и поред минималних услова, одлучују за “студентске собе”. Станови нове градње су нешто скупљи, тако да их већином у мањем стану живи и по четворо.

Дарија Комарницки за вријеме студирања промијенила је неколико станова и за то вријеме нагледала се свега. Она каже да је једини начин да се за релативно ниску цијену добије пристојан стан живот са још неколико људи.

“Живјела сам са братом и двије другарице, стан је био лијеп, али скуп, плаћали смо до 600 КМ, зависно од режија, али послије свега што сам видјела гужва ми није сметала. Нећу никад заборавити кад ме човјек одвео у подрум и показао једну просторију пуну влаге, са дотрајалом столаријом и решеткама на прозору”, испричала је студенткиња. Дарија каже да је виђала станове пуне мишева и жохара, као станове без теоалета.

Економиста Милош Тодоровић каже да је изнајмљивање станова у Бањалуци јако испалтљив посао.

“Људи купе четири-пет станова па их изнајмљују свакако су доказ да је то добар посао. Најчешће муштерије су им студенти, који некад знају бити и безобзирни. Изнајмљивање се исплати, али само ако ту живи неко пристојан, јер постоје и подстанари који за пар година униште стан и нанесу више штете него користи”, рекао је Тодоровић.

Бројни уништени станови и неплаћени рачуни показују да ни сви студенти нису коректни кад изнајме стан. Власница стана на Старчевици Мира Ј. каже да издаје стан већ 15 година, те да има јако лоше искуство са студентима.

“Купила сам нов стан, мислила да ћу изнајмљивањем за 10 година вратити кредит и преселити се ту. Међутим, стан је толико уништен да се не исплати ни реновинати”, каже ова Бањалучанка.

Извор: ЕуроБлиц

Коментари / 4

Оставите коментар
Name

борац

13.04.2016 19:22

Све је нама свињац

ОДГОВОРИТЕ
Name

XXЛ

13.04.2016 20:16

ОФОРМИТИ КОМИСИЈУ,КАЖЊАВАТИ ТАКВЕ ЗА НЕУСЛОВНО СТАНОВАЊЕ ИПАК СУ ТО НАША ДЈЕЦА.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Бн

14.04.2016 06:38

Па нико их не тјера да узму стан ако им се не свиђа...

Name

Саша

13.04.2016 20:19

Гарсоњера 500 КМ??? У центру Сарајева, Новог Сада, у посљедње вријеме и Београда може се наћи пристојан стан и за мање новца. Нешто ми није логично.

ОДГОВОРИТЕ