БиХ напустило 400 љекара специјалиста

Хиљаде здравствених радника, међу којима су стотине љекара специјалиста, отишло је из БиХ, и та појава, кажу у Љекарској комори Федерације, поприма епидемијске размјере.

Република Српска 01.05.2016 | 20:57
БиХ напустило 400 љекара специјалиста

Власти игноришу овај проблем, иако се здравствени систем већ суочава с посљедицама – само у прошле три године из Босне и Херцеговине отишло око 400 љекара специјалиста, сазнаје Федерална телевизија.

У учион једног центра за стране језике у Зеници, 60 одсто од 120 полазника су здравствени професионалци, махом љекари. Познавање одређеног степена њемачког и енглеског језика однедавно је, уз посједовање одговарајуће стручне спреме, услов за добијање радних дозвола у земљама Европске уније.

Алмир Каваз, анестезиолог у зеничкој Кантоналној болници, са породицом ускоро одлази из наше земље, са жељом да осигурају себи будућност.

Додаје како унапређивање његовог знања није могуће остварити у нашој земљи. У Синдикату доктора медицине и стоматологије кажу како за проблем одласка љекара из наше земље одговорност треба тражити у неспремности власти да дјелују у корист здравља грађана и здравственог система.

Прим. др Харис Хусремовић, предсједник Синдиката доктора медицине и стоматологије ЗЏ-а, упозорава како већ сад недостаје доктора – опрема се може и набавити, али за једног специјалисту требају десетине година.

Љекарска комора Федерације годинама упозорава да ће се наша земља, због свјетских миграцијских процеса, суочити с проблемом одласка љекара. Реакције надлежних су изостале и сада се суочавамо с посљедицама – само у протекле три године из Босне и Херцеговине отишло око 400 љекара специјалиста.

"Не будемо ли смислили стратегију засновану на бољем стимулирању лијчника, бољим увјетима за њихову едукацију и рад, по узусима модерне медицинске науке, доћи ћемо у ситуацију да ће се урушити комплетан здравствени сустав Федерације", истиче за ФТВ прим. др Харун Дрљевић, предсједник Љекарске коморе ФБиХ.

Та се ситуација може спријечити системским мјерама које ће власти креирати уважавајући захтјеве и препоруке љекарске струке.

(ФТВ)

Коментари / 35

Оставите коментар
Name

Мики

01.05.2016 15:37

Вјероватно због добрих радних услова и лицних доходака?

ОДГОВОРИТЕ
Name

дон кихот

01.05.2016 16:46

Ниста, прелазимо на народну медицину

Name

Пикси

01.05.2016 16:54

Жена ми је љекар специјалиста, и свједок сам како су им понизили струку и њих саме. Уопште ме не чуди кад би већина одлучила да оде одавде.

Name

П

03.05.2016 05:58

МА НЕ ВЈЕРУЈЕМ- НИШТА О ТОМЕ НИСУ ЈАВИЛИ НА РТРС-У!ХА,ХА,ХА.ЉУДИ ПОЛА ЖИВОТА ПРОВЕДУ У ШКОЛИ И ОНДА МАГЛА ИЗ ДРЖАВЕ!

Name

Неко из Њемацке

03.05.2016 07:13

Није лосе љекарима и овде,нас народ гледа на љекаре као на мале богове,оно он је доктор а то је несто велико у оцима народа,љекари се код нас уобразени и пустају да им пацијенти цекају по цекаоницама,нема прегледа без коверте и везе..само код нас има оно гањам доктора,овде немају никакве одговорности нити ста раде Док например љекар у Њемацкој је обицан цовјек и радник а пацијент је мали бог.У Њемацкој су уилоге замјењене,тамо љекар титра око пацијента и настоји да му угоди јер врло лако мозе да се суоци са тузбом или да му одузму љецницку лиценцу или да га најуре са радног мјеста које јен екстра поацено.

Name

бн

01.05.2016 15:49

То су ови сто су куповали дипломе

ОДГОВОРИТЕ
Name

дсс

01.05.2016 15:49

Вазно је да имамо на извоз несколованих политицара који су унистили економију у Босни и која се не мозе за сто година опоравити. Залосно је да је здравство унистено.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Тачно,

02.05.2016 16:06

А можда су такве посљедице и катастрофалан учинак управо због тога што се љекари листом трпају у политику, па одлучују о битним питањима за народ и о народу

Name

цанада_боy

01.05.2016 16:12

Док се не поцне цијенити знање и рад нема напредка. Ове протекле године су изгубљено вријеме, негативна селекција мисли да стампа паре.. Као рјесење???? Поздрав Форуму!

ОДГОВОРИТЕ
Name

ре цанада

01.05.2016 16:46

А позитивна селекција 25год купује социјални мир па сад треба милијарда за повезивање стажа

Name

тегелтија

01.05.2016 16:33

Вјероватно је да су напустили ову земљу недођију ,што им је било добро.

ОДГОВОРИТЕ
Name

кико

01.05.2016 17:16

Нису будале да остану да их за*ебавају неписмени људи.Који се сад налазе на разно разним мјестима дрзавних институција.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Логика

01.05.2016 20:35

Ранко Шкрбић нема дана радног искуства у струци, а одлучује им о судбинама.

Name

јелена

02.05.2016 06:40

Није проблем имамо докторицу у белим цизмицама леци све болести

Name

Пикси

02.05.2016 16:21

Јелена, у белим чизмицима, ех...да ме Бог погледа...

Name

Све по закону

02.05.2016 04:41

Избори су постали као освајацки ратови.Побједник добија сва права а поразени буде обесправљен.Све накарадно јос висе у Додином пасалуку.Овде остају само они који немају гдје отици.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Др.

02.05.2016 05:40

Како небих отисли након министара рада Ђокића и Савановића.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мила

03.05.2016 06:58

Ја бих, ти би, она, он, оно би, ми бисмо, они би, ви бисте....

Name

Нормално

02.05.2016 07:24

Када се поцевси од позиције министра па на низе налазе најнеспособнији и најгори медју медицинским особљем, јер само је битна политицка подобност и сто љигавији и безкарактернији - то боље. Инаце, на сва управљацка мјеста у здравству би требало искљуциво постављати професионалне менадзере, на тај нацин би досла до изразаја здрава конкуренција медју љекарима, спријецио би се одлазак најбољих љекара у иностранство (уз адекватну плату, наравно), а смањио би се број професиналних менадзера на бироима за запосљавање.

ОДГОВОРИТЕ
Name

патриота

02.05.2016 07:41

Одлазе само из федерације. Доктори у РС су задовољни и патриотски настројени. Ово је држава просперитета, а ови из федерације нас уништавају..бухахаххахахахха

ОДГОВОРИТЕ
Name

рокy

02.05.2016 09:40

Идемо и ми за њима...

ОДГОВОРИТЕ
Name

еу

02.05.2016 16:14

Али нико вас неце, имамо ми довољно арапа у еу.

Name

Јок ти

02.05.2016 16:48

ЕУ, ко си ти кад знаш нашки писати а ниси наш?

Name

Мрга Дрот

03.05.2016 02:53

Ахахаха Пета колооона

Name

Брле

02.05.2016 11:55

Како неце, када се и медицина поцела заврсавати у рекордном року. Изгледа ко год је уписао, мора и да је заврси, нема пропадања ни понављања. У неким болницама има висе доктора него пацијената.

ОДГОВОРИТЕ
Name

дивља јабука

02.05.2016 14:20

Па док стока буде у прилици да себи изгласава ову багру на власти, писмени ће одлазити. Зашто би трпјели!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Драган

02.05.2016 16:26

Узму кредит од ММФ, допуне број потребних буџетлија, и имају гласова колико им треба.

Name

мами

03.05.2016 04:30

Овакво препуцавање није добро! Ако Додик лупета глупости засто Бореновић истрцава! Народ цека влас која ће га полако али сигурно извлацити из беде и лоповлука актуелне власти! Зелимо да се склоне на сигурно (у затвор) сви који дозволисе пљацку и опљацкасе дрзаву!!! Десет и висе година неки људи су били запослени и примали плате Аеродром Требиње а аеродром "магла"!! Ма ова власт је сваста радила! Могу само замислити струцњаке које су поставили на вазна(добро плаћена) места! Све преко ноћи досколовано!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Назалост

03.05.2016 11:27

Изгледа да је овдје најбоље просао онај који је одмах побјегао 92-е.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Никола

03.05.2016 12:08

Е ово ја стално говорим. Да сам био паметан и ја сам тако требао, а не будала залудјен прицама о оцевини и дједовини. Сто се казе- паметанзиви гдје му је боље, а будала гдје је родјен. Да ми је ова памет и оне године. Уците дјецо из искуства старијих. Не правите насе греске.

Name

Дјоле

03.05.2016 11:38

Сви на протест 50000

ОДГОВОРИТЕ
Name

док

03.05.2016 13:07

тренутно на бироу РС има 163 доктора медицине само подруцју Брцко , бјељина, модрица ,самац недостаје 120 љекара У протеклој години ни један доктор није добио посао осим пар кцерки и синова фунгционера НЕМА НОВЦА казу.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Боки

03.05.2016 13:32

За Федерацију не знам, али за РС се свуда спомиње Шкрбић (када је пропаст здравства у питању)

ОДГОВОРИТЕ
Name

Марко

03.05.2016 17:02

У нашој Републици Српској цвјетају руже. То што бјеже љекари из Зенице нас не занима. Нама је потаман, свега имамо. Ми смо најбољи дио БиХ, плате, пензије редовне, сви запослени, само нерадници њих 200.000 не раде. Пропалице неће да раде. А дјеца наших политичара раде, јер су вриједна и школована дјеца и неће да се дрогирају. Ако Бог да, да Додик још влада, за 10 година биће нас свега 200.000 и ријешићемо све проблеме. И како нам је предсједник висок-крупан, како је богат, а добро срце има и дијели сиротињи, ма нема то нигдје. А како тек брани наше националне интересе, сав се насекира и добро се свађа, а понекад и псује, све за интерес Српске.

ОДГОВОРИТЕ
Name

реалиста

03.05.2016 18:22

Љигавци и полтрони су заузели директорска мјеста и узимају немилице под политичком заштитом.

ОДГОВОРИТЕ